- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Κοιλάδα Αχελώου: Στις παρυφές Γης και Ουρανού
Μία ξεχωριστή χειμερινή εμπειρία, σε ένα σπάνιας φυσικής ομορφιάς τοπίο
![32014-72458.jpg 32014-72458.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/32014-72458_0.jpg)
![Κοιλάδα Αχελώου Κοιλάδα Αχελώου](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/01/04/img_4104.jpg)
Καλωσορίζοντας το 2020 στις στις βουνοκορφές της Κοιλάδας του Αχελώου
Του Αντώνη Κοσσυβάκη
Πάνω στα χιονισμένα βουνά, τα παγωμένα νερά, τους καταρράκτες και τα αλπικά δάση, εκεί όπου ο ουρανός συναντιέται με τη Γη, κάθε χρόνο, το τελευταίο Σαββατοκύριακο του έτους οι νέοι της Κοιλάδας του Αχελώου, δίνουν ραντεβού και ανταλλάσουν τις ευχές τους. Τα μέλη της Ομάδας Πεζοπορίας και Ορειβασίας Κοιλάδας Αχελώου, παρά το τσουχτερό κρύο, αποχαιρετούν το παλιό και καλωσορίζουν το νέο έτος στις βουνοκορφές της Κοιλάδας του Αχελώου.
![img_3267.jpg img_3267.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3267.jpg)
Ξεκίνησαν την πεζοπορία το Σάββατο 28 Δεκεμβρίου στα «αδιάβατα» πλέον, αλλά όμορφα μονοπάτια, αντικρίζοντας απ' τις ψηλές βουνοκορφές τον Αχελώο και επέστρεψαν το απόγευμα της Κυριακής στις 29 Δεκεμβρίου. Μαζί τους φέτος και ο νεοεκλεγείς δήμαρχος Αγράφων, Αλέξης Καρδαμπίκης, που ακολούθησε την ομάδα, στα εξαιρετικής ομορφιάς φαράγγια και τις εντυπωσιακές βουνοκορφές του Αχελώου, καθώς και μέλη ορειβατικών συλλόγων από όλη την Ελλάδα και ιδιαίτερα από τους συλλόγους Αγράφων-Άρτας- Κορίνθου και τον αναρριχητικό σύλλογο Θεσσαλονίκης, Hikers.
Την δράση αυτή υποστήριξε με την παρουσία της η Δημοτική Αρχή Αγράφων.
Είναι μία ξεχωριστή χειμερινή εμπειρία, σε ένα σπάνιας φυσικής ομορφιάς τοπίο. Όπως λένε οι πεζοπόροι, «οι εξορμήσεις αυτές, γίνονται συχνά πλέον, στο πλαίσιο της ανάδειξης του φυσικού περιβάλλοντος, της πολιτιστικής κληρονομιάς για το ενδιαφέρον εναλλακτικού ποιοτικού τουρισμού που παρουσιάζει η περιοχή της Κοιλάδας του Αχελώου αλλά και της ιδιαίτερης τοπικής Ιστορίας κατά μήκος του Αχελώου, της γέφυρας Κοράκου ως και τη γέφυρα Τατάρνας».
![img_3349.jpg img_3349.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3349.jpg)
Μάλιστα, απευθύνουν πρόσκληση σε όσους αισθάνονται νέοι κι αγαπούν τις αθλητικές δραστηριότητες κοντά στην καθαρή φύση, να τους ξεναγήσουν κάθε εποχή, στον τόπο τους.
Τα πεντακάθαρα τρεχούμενα νερά του Αχελώου και τα σημεία όπου λιμνάζουν και δημιουργούν μικρές παραλίες προκαλούν και προσκαλούν, για κάθε είδους αθλητικές δραστηριότητες, με θέμα τον εναλλακτικό ποιοτικό τουρισμό, όπως κολύμπι στα ορεινά, βαρκάδα, κανόε καγιάκ, διάσχιση σε βουνοκορφές και φαράγγια, πολιτιστικό τουρισμό σε παραποτάμια θρησκευτικά και αρχαιολογικά μνημεία του μυθικού Αχελώου.
![img_4087.jpg img_4087.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_4087.jpg)
Οι νέοι άνθρωποι της Ομάδας, μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ τονίζουν, πως σε συνεργασία με άλλους Φορείς της περιοχής, στοχεύουν στην ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς της διοργανώνοντας ανάλογες δράσεις. Ο θεσμός της «Εuropean music day Acheloos Valley», καθώς και διάφορες εκδηλώσεις, με θέματα τοπικής ιστορίας και πολιτισμού θα γίνουν ξανά φέτος στα παραποτάμια χωριά του Αχελώου. Μάλιστα επισημαίνουν ότι το ζητούμενο για εκείνους είναι «να ζωντανέψουν τα χωριά τους και τα παλιά μονοπάτια των προγόνων τους, που αποτελούν ιστορικά περάσματα με τουριστικό ενδιαφέρον, αξιοποιώντας τις ομορφιές της περιοχής σε αποστολές με θέμα την Ιστορία, τον πολιτισμό και το περιβάλλον. Στόχος τους, η προσέλκυση επισκεπτών με την ανάδειξη της φυσικής ομορφιάς και του πολιτιστικού πλούτου της Κοιλάδας του Αχελώου».
![img_3323.jpg img_3323.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3323.jpg)
![img_3369.jpg img_3369.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3369_0.jpg)
![img_3386.jpg img_3386.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3386.jpg)
![img_3394.jpg img_3394.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3394.jpg)
![img_3456.jpg img_3456.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3456.jpg)
![img_3469.jpg img_3469.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3469_0.jpg)
![img_3533.jpg img_3533.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3533.jpg)
![img_3594.jpg img_3594.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3594.jpg)
![img_3603.jpg img_3603.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_3603.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αναψυχή και διασκέδαση με επιλογές για όλη την οικογένεια
Ο μουσικός και κιθαρίστας γράφει για το νησί που σου φρεσκάρει το μυαλό και την ψυχή
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.