Η Ύδρα της Ανθής Σαλαγκούδη
Ο χαρακτηρισμός «αρχόντισσα του Σαρωνικού», νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα σε αυτό το νησί με την αρτιστίκ αύρα
![salagoudi.jpg salagoudi.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/07/09/salagoudi.jpg)
Η δημοσιογράφος Ανθή Σαλαγκούδη μιλάει για τη δική της Ύδρα.
Αυτό που αγαπώ κυρίως στην Ύδρα είναι ότι μπορείς να τη γυρίσεις με τα πόδια χωρίς να χρειάζεσαι αυτοκίνητο. Έτσι κι αλλιώς τα οχήματα απαγορεύονται στο νησί πλην ορισμένων του δήμου. Και οι μετακινήσεις γίνονται με γαϊδουράκια ή με καραβάκια από το λιμάνι για να πας σε κάποια από τις παραλίες του νησιού. Αυτό είναι το μόνο στοιχείο που δεν με γοητεύει ιδιαίτερα στην Ύδρα, οι παραλίες της. Κάθε φορά όμως που αντικρίζω το γραφικό της λιμανάκι και τα πέτρινα αρχοντικά της που εκτείνονται περιμετρικά γύρω γύρω από αυτό, ξεχνάω όλα τα υπόλοιπα.
![facetune_09-09-2018-18-37-05.jpg facetune_09-09-2018-18-37-05.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/facetune_09-09-2018-18-37-05.jpg)
Γενικά ο χαρακτηρισμός αρχόντισσα του Σαρωνικού, νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα σε αυτό το νησί με την αρτιστίκ αύρα και τα ιστορικά κτίρια. Την αύρα αυτή θα τη νιώσεις και όταν από το λιμάνι καταλήξεις επάνω στα Κανόνια και στον ανεμόμυλο, γνωστό και ως μύλο της Σοφία Λόρεν, αφού εκεί γυρίστηκε η ταινία «Το παιδί και το δελφίνι». Περιττό να πω βέβαια ότι θεωρώ τη Λόρεν μία από τις ωραιότερες γυναίκες όλων των εποχών και ειδικά σε αυτή την ταινία νομίζω ότι ήταν η υπέρτατη έκφραση του γυναικείου κάλλους.
![img_4971.jpg img_4971.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_4971.jpg)
Στο αριστερό κομμάτι τώρα του νησιού, η πιο μαγική ώρα είναι αυτή του ηλιοβασιλέματος. Μπορώ να κάθομαι με τις ώρες σε ένα από τα πολλά μαγαζιά της Υδρονέτας από νωρίς το απόγευμα μέχρι το βράδυ και να χαζεύω τα χρώματα που αλλάζει η θάλασσα και ο ουρανός όταν δύει ο ήλιος. Την ίδια όμως μαγεία με τα χρώματα του νησιού νιώθει κάποιος, όταν περιηγείται στα στενάκια με τις ολάνθιστες αυλές και τις μικρές, καλά κρυμμένες πλατείες της.
![img_7418.jpg img_7418.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_7418.jpg)
Ένα ακόμη γοητευτικό στοιχείο της Ύδρας είναι τα επιβλητικά κτίρια που χτίστηκαν το 18ο αιώνα από Βενετσιάνους αρχιτέκτονες και αποτελούν δείγμα της τότε ευημερίας των κατοίκων του νησιού που ήταν περίπου δεκαπλάσιοι από τους σημερινούς!
Ανάμεσα στις αίθουσες τέχνης και τα μουσεία του νησιού, το Deste Foundation στον εμβληματικό χώρο των παλιών σφαγείων φιλοξενεί κάθε χρόνο σημαντικές εκθέσεις και μεγάλα ονόματα καλλιτεχνών από όλο τον κόσμο. Φέτος μπορεί να θαυμάσει κανείς τα ξεχωριστά γλυπτά της Kiki Smith.
![3be045f6-2697-4d0f-b034-0c700672f15e.jpg 3be045f6-2697-4d0f-b034-0c700672f15e.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/3be045f6-2697-4d0f-b034-0c700672f15e.jpg)
Τέλος, αν χρειάζεται να μιλήσω για μία παραλία αυτή θα ήταν το Αυλάκι, που είναι μέσα στη Χώρα και μπορείς να πας με τα πόδια γιατί εκεί ακριβώς από πάνω είναι και το αγαπημένο μου εστιατόριο Techne. Η απίστευτη αύρα και η μοναδική θέα σε συνδυασμό με το φαγητό αλλά και τα καλύτερα signature cocktails με κέρδισαν από την πρώτη φορά που επισκέφτηκα το νησί.
![giorgos-markozanis-fotografos.jpg giorgos-markozanis-fotografos.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/giorgos-markozanis-fotografos.jpg)
* H Α.Σ. είναι δημοσιογράφος, τηλεοπτική παρουσιάστρια, editor σε περιοδικά και πρόσφατα άνοιξε το δικό της κανάλι στο YouTube.
Βρείτε τον καλοκαιρινό οδηγό της Ύδρας εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αναψυχή και διασκέδαση με επιλογές για όλη την οικογένεια
Ο μουσικός και κιθαρίστας γράφει για το νησί που σου φρεσκάρει το μυαλό και την ψυχή
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.