Το Ηράκλειο της Μαργαρίτας Παπανδρέου
Η Κρήτη δεν είναι μόνο οι παραλίες. Αν θες πραγματικά να την ανακαλύψεις, τα βουνά κρύβουν τις δικές τους ομορφιές
Ηράκλειο: Η Μαργαρίτα Παπανδρέου γράφει για το αγαπημένο της μέρος στην Κρήτη στην Athens Voice
Κρήτη, ο πρώτος τόπος που ταξίδεψα 3 μηνών. Πού να ’ξερα ότι θα γινόταν το σπίτι μου μετά από 23 χρόνια. Ήμουν στο βροχερό Λονδίνο το 2013, όταν αποφάσισα πως η Κρήτη, το Ηράκλειο και το Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Έρευνας θα ήταν ο επόμενός μου προορισμός. Δεν βρήκα μόνο ένα άρτιο πανεπιστήμιο και διεθνούς επιπέδου ερευνητικό κέντρο. Θυμάμαι να απολαμβάνω για πρώτη φορά τον ήλιο αλλά και τις ομορφιές του Ηρακλείου, το φρούριο του Κούλε, την Κρήνη Μοροζίνη, την Ενετική Λότζια, τον πεζόδρομο της 25ης Αυγούστου, την υπέροχη εκκλησία του Αγίου Τίτου, αλλά και τα αριστουργήματα μινωικής τέχνης στο αρχαιολογικό μουσείο. Μνημεία που φέρουν πάνω τους διαφορετικούς πολιτισμούς. Ξαφνιάζεσαι πόσο αρμονικά συνυπάρχουν με τους ρυθμούς μιας σύγχρονης πόλης. Μιας σύγχρονης πόλης γεμάτη φοιτητές που όμως κρατά ακόμη μέχρι και σήμερα την καλημέρα του γείτονα και τις στενές σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, από όπου και αν κατάγονται. Ποιος δεν γνωρίζει άλλωστε για την κρητική φιλοξενία; Ωραίες στιγμές που θα θυμάμαι, οι περίπατοι στα γραφικά σοκάκια των Αρχανών και τα «Αποκριγιώματα» στη Γέργερη την Καθαρά Δευτέρα ενώνουν ντόπιους και επισκέπτες με την αναβίωση της Διονυσιακής Αποκριάς.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην αρχή ήταν πόσο γρήγορα μπορεί κανείς να είναι στο βουνό και στη θάλασσα. Πόσο αισθητή η αντίθεση ανάμεσα στο βόρειο παραλιακό μέτωπο με την έντονη ζωή και τους ρυθμούς πόλης και τον μαγικό νότο της Κρήτης, με τις ερημικές παραλίες, τα γραφικά χωριά, τα καφενεδάκια και τα κεράσματα των ντόπιων. Αγιοφάραγγο, Κεδρόδασος, Άγιος Παύλος, Κουρεμένος, είναι εντυπωσιακές παραλίες όπου έχω απολαύσει ήρεμες στιγμές με φόντο το Λιβυκό πέλαγος.
Η Κρήτη δεν είναι μόνο οι παραλίες. Αν θες πραγματικά να την ανακαλύψεις, τα βουνά κρύβουν τις δικές τους ομορφιές. Η θέα του Ψηλορείτη επιβλητική. Θέα που κόβει την ανάσα, ειδικά την αγαπημένη μου ώρα της ημέρας, όταν δύει ο ήλιος και τα χρώματα μπερδεύονται μεταξύ τους και μαζί με το μπλε της θάλασσας φτιάχνουν ένα χρώμα που ποτέ δεν μπόρεσα να περιγράψω.
Κρήτη και κουζίνα πάνε μαζί. Λαδόκολλα, Κουζινερεί, Ιππόκαμπος, Πεσκέσι. Γεύσεις Κρήτης από βουνό και θάλασσα. Αμανίτοι σχάρας, γραβιέρα, ντοματίνια βελανίδια, στάκα με αυγά, αρνί τσιγιαριαστό, ασκολύμπροι, χοχλιοί μπουμπουριστοί και από την άλλη φρέσκιοι ψαρομεζέδες. Στο Ηράκλειο έμαθα ότι όλα αυτά κάτι τα συνδέει. Το καλό κρητικό κρασί, κόκκινο ή λευκό, ανάλογα με το κυρίως πιάτο, για επιδόρπιο κρητικές πίτες με μέλι και κανέλα ή πετιμέζι και βέβαια για τη χώνεψη ένα καραφάκι (και όχι ποτηράκι) τσικουδιά, που δεν μπορείς να αρνηθείς. Την ίδια ώρα σε συνοικίες του Ηρακλείου τα ουζερί σφύζουν από ζωή και δεν χρειάζεται πάνω από μια φορά να τα επισκεφτείς για να σε υποδεχθούν με το μικρό σου όνομα.
Η νυχτερινή ζωή στο Ηράκλειο ξεκινάει από νωρίς. Kανονίζεις για μεσημεριανό καφέ στην ταράτσα παλιάς αστικής μονοκατοικίας που τώρα έχει μετατραπεί στο Think Tank 3rd wave espresso & wine bar ή στο κεντρικό καφέ του Ηρακλείου, Central cafe, και προσπαθείς να καταλάβεις πώς πέρασαν οι ώρες καθώς απολαμβάνεις το ποτό σου στο καλοκαιρινό Parko240 ή χορεύεις σε ρυθμούς ξένης μουσικής και ευφάνταστων cocktails στο αγαπημένο Plastelina.
Kαι αν η Κρήτη των πολιτισμών, της φυσικής ομορφιάς και των αυθεντικών ανθρώπων γοητεύει, η Κρήτη της δημιουργίας, των γραμμάτων, της επιστήμης έρχεται να ολοκληρώσει τη σύγχρονη εικόνα της Μεγαλονήσου. Στην Κρήτη απολαμβάνω τη συντροφιά υπέροχων φίλων, ανθρώπων που θα μείνουν στη ζωή μου και, γιατί όχι, Κρήτη και έρωτας πάνε μαζί. Έμαθα πως το «ντε λόγο» σημαίνει «τώρα» και το τώρα είναι μοναδικό, όπως τα χρόνια που ζω σε αυτό το νησί που πάντα θα τα κουβαλώ μαζί μου.
* Η Μαργαρίτα Παπανδρέου είναι υποψήφια διδάκτορας της Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Κρήτης στο εργαστήριο Νευρογενετικής και Γήρανσης στο ΙΜΒΒ, ΙΤΕ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αναψυχή και διασκέδαση με επιλογές για όλη την οικογένεια
Ο μουσικός και κιθαρίστας γράφει για το νησί που σου φρεσκάρει το μυαλό και την ψυχή
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.