Το Nαύπλιο του Παύλου Χρηστίδη
Το Ναύπλιο είναι τα χρώματά του, τα αρώματά του, οι άνθρωποί του που με κάθε αφορμή σου χαρίζουν φιλόξενα το χαμόγελό τους
![nafplio_xristidis-1.jpg nafplio_xristidis-1.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/07/11/nafplio_xristidis-1.jpg)
Nαύπλιο: Ο Παύλος Χρηστίδης γράφει για το αγαπημένο του μέρος στην Athens Voice
Όπου και αν πήγα, η αντίδραση όσων συνάντησα όταν έλεγα τον τόπο καταγωγής μου ήταν ίδια: «Από το Ναύπλιο; Τέλεια, έχω πάει διακοπές». Είχα την τύχη να μεγαλώσω στην πιο όμορφη πόλη. Ως παιδί, μπάνιο στην Αρβανιτιά και την Καραθώνα, παιδικά παιχνίδια στα σοκάκια της παλιάς πόλης, φρέσκο παγωτό στην Πρόνοια, μπάλα ως αργά το βράδυ στην πλατεία Συντάγματος καταστρέφοντας με την μπάλα μας τα δείπνα δεκάδων επισκεπτών.
Στην εφηβεία μπήκε στη ζωή μας ο πλακόστρωτος γύρος της Αρβανιτιάς και ο χωμάτινος που ενώνει την Αρβανιτιά με την Καραθώνα, με ποδήλατο ή περπατώντας, πάντα όμως με μαγιό και πετσέτες για μπάνιο στις μικρές παραλίες που σχηματίζονται στη διαδρομή.
Μεγαλώνοντας, αφού δίτροχα και τετράτροχα μπήκαν στη ζωή μας, άρχισα να γνωρίζω κι άλλες φυσικές ομορφιές αλλά και την ιστορία, γνωστή και άγνωστη, μιας πόλης-μουσείο. Όπου και να περπατήσεις μέσα στο ιστορικό κέντρο βλέπεις το ανεξίτηλο αποτύπωμα των Οθωμανών, των Ενετών και των Βαυαρών, που έδωσαν στο Ναύπλιο τη σημερινή του μορφή: Βουλευτικό, Τριανόν, Ακροναυπλία, Ψαρομαχαλάς, Πύλη της Ξηράς. Και λίγα χιλιόμετρα από το κέντρο της πόλης: οι Μυκήνες, η Επίδαυρος, το Άργος, η Αρχαία Ασίνη, η Αρχαία Μιδέα και η Αρχαία Τίρυνθα. Μόλις μιάμιση ώρα από την Αθήνα, είναι μία εύκολη διέξοδος για χαλάρωση από τις υποχρεώσεις της καθημερινότητας.
Η ζωή και το έργο του Ιωάννη Καποδίστρια είναι σε κάθε γωνία της πόλης. Σχολή Ευελπίδων, πρώτο φαρμακείο, πρώτο Γυμνάσιο, ο δρόμος προς τον Άγιο Σπυρίδωνα. Οι αδριάντες του Τερτσέτη και του Πολυζωίδη, των δικαστών που διέσωσαν τον Θόδωρο Κολοκοτρώνη, κοσμούν το δικαστικό Μέγαρο Ναυπλίου, υπενθυμίζοντας σε όλους μας την αξία της πίστης στη Δικαιοσύνη και την Ελευθερία.
Από το Ναύπλιο είναι και η παρεξηγημένη ιστορία της Ψωροκώσταινας. Της φτωχότερης γυναίκας της πόλης, που ήταν η πρώτη που έδωσε τα λίγα χρυσαφικά που είχε για την ενίσχυση των πολιορκημένων στο Μεσολόγγι.
Το Ναύπλιο είναι οι ανθισμένες κόκκινες βουκαμβίλιες, οι βόλτες στα σοκάκια με το ποδήλατο, τα σκαλιά προς το Παλαμήδι, η βόλτα με τη βάρκα μέχρι το Μπούρτζι, οι βόλτες στο λιμάνι παρέα με το ηλιοβασίλεμα μέχρι το φάρο.
Διακοπές 4 εποχές το χρόνο. Ψυχαγωγία σε κάθε γωνία της πόλης για κάθε γενιά. Και το καλοκαίρι, κάτω από τον καυτό ήλιο στις υπέροχες παραλίες του. Στην Ψιλή Άμμο και τα καταγάλανα νερά του Τολού για watersports και βόλτες στα νησάκια με θαλάσσιο ποδήλατο, για κάμπινγκ στην Πλάκα στο Δρέπανο, βόλτα και μπάνιο στην Ασίνη, ψαράκι στα Ίρια, παιδάκια στη Μιδέα, την Κυριακή για χαλάρωση και ξύλινο ποδοσφαιράκι στην Κάντια, surf στην Καραθώνα, τα βαθιά δροσερά νερά στο Κονδύλι, με τα beach bar γεμάτα. Και για τους λάτρεις του καλού φαγητού, είτε μέσα στην πόλη, είτε λίγο έξω από αυτήν, θα βρεις ντόπιες γεύσεις. Το Ναύπλιο είναι τα χρώματά του, τα αρώματά του, οι άνθρωποί του που με κάθε αφορμή σου χαρίζουν φιλόξενα το χαμόγελό τους, τις συμβουλές τους κι όλα τα κρυμμένα μυστικά μιας περιοχής, που συνδέεται με την ιστορία άρρηκτα.
Τips
Όπου και αν βρεθείς αξίζει να δοκιμάσεις την αγκινάρα Ιρίων και τις γκόγκες. Και ρώτα τι είναι γκιόσα και πού μπορείς να φας (μη φας, αν θες να βγεις μετά). Αν έρθεις Ιούλιο και Αύγουστο, μη χάσεις το φεστιβάλ της πόλης ή τα πανηγύρια των χωριών λίγο πιο έξω, ανάλογα με το γούστο σου. Δοκίμασε παγωτά και λουκουμάδες. Αγόρασε κομπολόι. Δες το ηλιοβασίλεμα με θέα το Μπούρτζι.
*Ο Παύλος Χρηστίδης είναι εκπρόσωπος τύπου του Κινήματος Αλλαγής.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αναψυχή και διασκέδαση με επιλογές για όλη την οικογένεια
Ο μουσικός και κιθαρίστας γράφει για το νησί που σου φρεσκάρει το μυαλό και την ψυχή
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.