Η Κύθνος του φωτογράφου Γιάννη Τούντα
Στη δική μου Κύθνο ταξιδεύουν τα ίδια κύματα, οι ίδιες μυρωδιές στα ασβεστωμένα σοκάκια της Χώρας
![322736-651122.jpg 322736-651122.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/07/07/322736-651122.jpg)
Κύθνος: Ο Γιάννης Τούντας γράφει για το αγαπημένο του νησί στην Athens Voice
Πώς να περιγράψεις τον τόπο που ξεχειλίζει από όμορφες αναμνήσεις με γέλια, φίλους, συγγενείς, ατελείωτες βουτιές στα κρυστάλλινα νερά του, ψαρέματα, ποδηλατάδες, νοστιμιές από τα χέρια της γιαγιάς μου της Βγενιώς.
Στη δική μου Κύθνο ταξιδεύουν τα ίδια κύματα, οι ίδιες μυρωδιές στα ασβεστωμένα σοκάκια της Χώρας με το βασιλικό και το δυόσμο, τα ίδια ζωηρά χρώματα στα πορτοπαράθυρα. Ο ίδιος γρήγορος θερμιώτικος μπάλος, με το βιολί και το λαούτο να συγκινούν και να ηχούν πάντοτε μελωδικά στα αυτιά μου. Από το κάστρο του Κατακέφαλου έως τον Αγ. Δημήτρη. Η ίδια νοσταλγία του αποχωρισμού στο λιμάνι του Μέριχα. Χρώμα και άρωμα ζωής.
Άνθρωποι και φύση, ένα. Δημιουργία και ανάγλυφο. Ξερολιθιές, λιθόστρωτα μονοπάτια, κελιά, γραφικά ξωκλήσια.
Κάθε ξωκλήσι αγγίζει το θεϊκό – όπως εκείνο του Αγ. Γεωργίου στο δρόμο για το κάστρο, της Παναγιάς του Νίκους στην Χώρα, της Παναγιάς της Στρατολάτισσας, της Φλαμπουριανής και βέβαια της Παναγιάς της Κανάλας.
Κάθε παραλία αγγίζει το μυθικό – όπως εκείνη της Κολώνας, της Γαϊδουρόμαντρας και της Σι Μου Σι, του Σκύλου, του Αγ. Νικόλα, του Αγ. Σώστη. Εννενηνταεπτά ακρογιαλιές συνθέτουν την πιο όμορφη δαντέλα σε όλες τις Κυκλάδες.
Λατρεύω την ανατολή στη σκάλα του παλιού μεταλλείου στο Σχοινάρι, τη ζεστή θερμιώτικη τυρόπιτα του Σταμάτη και τον καφέ «στην πιάτσα» της Χώρας, τις γλυκές μπουκιές της Ειρήνης στο Τρανταμέντο, τις βόλτες στα στενά σοκάκια της Δρυπίδας, τις παγωμένες μπίρες του Μανώλη στην Επισκοπή και του Σπύρου στην Απόκρουση, να βάζω πλώρη από τη μαρίνα στα Λουτρά με το σκαφάκι μου για βουτιές στα Λιβαδάκια και τον Πετεινό, να απολαμβάνω ολόφρεσκα ψάρια και θαλασσινά μα και αξεπέραστους μεζέδες της θειας Μαριέττας στον Σούμα - Άριας της Αγ. Ειρήνης, να γεύομαι την αυθεντική θερμιώτικη κουζίνα στον Μήλα, στον Κούτσικο, στον Ντέτζη, Στη Μεσσαριά, Στην Κατερίνα, Στον Καντρή.
Και, φυσικά, να μοιράζομαι με την παρέα μου το ίδιο τραπέζι δίπλα στο κύμα στο Sofrano Yachting Club του Τσίπουρα, στη μαρίνα των Λουτρών. Εκεί, πού και πού ιστιοπλόοι, παραθεριστές, ντόπιοι, νέοι μα και γηραιότεροι, ενώνονται σε ένα πολυπολιτισμικό γαϊτανάκι. Γιατί, ναι, αυτό εντέλει είναι η Κύθνος, τα Θερμιά, όπως την έλεγαν παλαιότερα. Ένας τόπος γεμάτος με ανθρώπους ζεστούς, φιλόξενους, χαρισματικούς, ένας τόπος γεμάτος αντιθέσεις και χρώμα. Κάθε γωνιά της μοναδική. Εικόνες και φως που δεν φυλακίζονται σε κανένα κάδρο, σε κανένα πλαίσιο. Η Κύθνος του απόλυτου μπλε, του λευκού, του γαλάζιου.
*Ο Γιάννης Τούντας είναι ταξιδιωτικός ρεπόρτερ - φωτογράφος.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Αναψυχή και διασκέδαση με επιλογές για όλη την οικογένεια
Ο μουσικός και κιθαρίστας γράφει για το νησί που σου φρεσκάρει το μυαλό και την ψυχή
Η σχεδιάστρια κοσμημάτων σε ένα κείμενο για το νησί που ακόμα κι αν δεν επιστρέψεις ξανά θα είναι για πάντα στην καρδιά σου
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.