- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
![322705-651093.jpg 322705-651093.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/07/07/322705-651093.jpg)
Γαύδος: Η Κατερίνα Μπέη γράφει για το αγαπημένο της νησί στην Athens Voice
Πριν πάω στη Γαύδο νόμιζα πως είναι κάτι σαν τα Μάταλα στο πιο υποτονικό. Για κάποιο λόγο είχα τη στερεοτυπική εικόνα του ερημικού νησιού με τις αραιοκατοικημένες παραλίες από σκηνές μελαγχολικών φρικιών, χωρίς όμως τον Τσιβιλίκα νέο με πόντσο και τα ξέφρενα πάρτι με τις κιθάρες, τα όργια και τις φωτιές. Ίσως έφταιγε που ήταν νησί εξόριστων κι όπως και να ’χει, συνειρμικά δεν ταυτίζεις την εξορία με τον Παράδεισο. Χωρίς να το πολυκαταλάβω πριν δύο χρόνια βρέθηκα στην παντόφλα από Σφακιά για Γαύδο.
Στο κατάστρωμα, δέκα η ώρα το πρωί και επί μιάμιση ώρα, κάποιοι συνταξιδιώτες παίζανε μουσική, πίνανε ρακιές και χόρευαν με υστερική χαρά, ενώ η ομίχλη είχε κατέβει κι η θάλασσα είχε αυτή τη ζελεδένια απόκοσμη υφή. Το σκηνικό ήταν τόσο παράλογο που κάποιος κυνικός θα έψαχνε τον μαύρο κουκουλοφόρο να του πληρώσει διόδια για τον Αχέροντα. Καμία σχέση. Η Γαύδος είναι σαν το Μεξικό, ή σαν τα Εξάρχεια με θάλασσα. Είναι γεμάτη αμμόλοφους με κέδρους και τα βράδια με τη πανσέληνο η λευκή άμμος φεγγοβολάει τόσο που νομίζεις πως έχει χιονίσει, ή πως είσαι στον Άρη. Έχει τεράστιες παραλίες και ζεστά καταγάλανα νερά από το Λυβικό και χαρούμενο κόσμο που μόνο λιάζεται, καπνίζει, πίνει ρακιές, χορεύει, πασαλείβεται με άργιλο, κάνει τάι τσι κι αμπελοφιλοσοφεί.
Επίσημο ένδυμα είναι το παρεό και τα παπούτσια δεν είναι απαραίτητα. Τα διλήμματα που έχεις να αντιμετωπίσεις είναι αν θα φας στη Χελώνα ή τη Γοργόνα, ή σε κάποια από τις οκτώ ενδιάμεσες ταβέρνες/ καφέ/ μπαρ/ που είναι στημένα στη σειρά κι έχουν wi-fi με κωδικό velouxiotis, αιώρες ομπρέλες και παράταιρες μπαμπού πολυθρόνες. Είναι σαν το ανεξάρτητο γαλατικό χωριό της Κρήτης, η Ογυγία, όπως υποστηρίζουν με καμάρι οι θιασώτες της Γαύδου, το μέρος που ο Οδυσσέας ξέμεινε στην αγκαλιά της Καλυψώς... Εκεί που θα ακούσεις μπαλωθιές και δεν θα ξαφνιαστείς και θα παίξεις τάβλι με το όργανο της τάξης, που ευτυχώς δεν φοράει στολή ‒ γιατί ανάμεσα στους ράστα και τα τους χίπστερ θα έμοιαζε με στρίπερ. Που πηγαινοφέρνει με το περιπολικό τους τουρίστες ‒ελλείψει ταξί‒ πίνει ρακιές μαζί τους και ποτίζει και τα λουλούδια των νησιωτών. Ευτυχώς έχει και δωμάτια, είκοσι μέτρα από τις ταβέρνες και τριάντα από τη θάλασσα. Και πολλούς κατασκηνωτές, με νοοτροπία οπαδού, που έρχονται είκοσι χρόνια στο νησί, θάβουν τα μαχαιροπήρουνά τους στην άμμο για να τα βρούνε την επόμενη χρονιά, μαρκάρουν την «καβάτζα» τους και ξαμολάνε τα μωρά τους ξεβράκωτα μέσα στους κέδρους που λυσσάνε σε ημιάγρια κατάσταση σαν ξωτικά.
Είναι το νησί που χωράει και ρώσικη κομούνα από επιστήμονες που λόγω Τσέρνομπιλ εγκατέλειψαν τον τόπο τους κι εγκαταστάθηκαν εκεί, και τα koufodineika, το πρώην σπίτι του Κουφοντίνα που είναι πλέον ξενώνας και τουριστική ατραξιόν. Για μένα πάνω απ’ όλα είναι το νησί που με κάνει να θέλω να παίξω κρυφτό. Μέχρι στιγμής δεν τα κατάφερα γιατί ξεχάστηκα με όλα τα άλλα. Ευελπιστώ προσεχώς να το κάνω...
*Η Κατερίνα Μπέη είναι συγγραφέας και σεναριογράφος.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η νεαρή ηθοποιός γράφει για τη Σύρο των αντιθέσεων που, όμως, ανταμείβει όποιον την εμπιστευθεί
10 λόγοι για να επισκεφθείς το κοντινότερο νησί στην πρωτεύουσα
Δαντελένιες ακρογιαλιές και όμορφα χωριά, κάστρα και βυζαντινά εκκλησάκια, καταπληκτικό φαγητό και έντονη νυχτερινή ζωή. Ετοιμάσου για τις πιο όμορφες διακοπές της ζωής σου.
Οι παραλίες είναι όλες ωραίες, με κρυστάλλινα νερά, οργανωμένες ή µε σκιά από αλµυρίκια
10 πράγματα να κάνεις στην κοσμοπολίτισσα του Αργοσαρωνικού
Δεν χρειάζεται πολλή σκέψη. Πάρε το καράβι και φύγαμε για το family friendly νησάκι του Αργοσαρωνικού
Βόλτες με σκάφος, φωτογραφίες στα παλιά αρχοντικά, παγωτά, πολιτιστικά δρώμενα, γευσιγνωσίες στην πιο instagramic πόλη της Αργολίδας
Γεύμα, ύπνος και snorkeling 20 λεπτά από το κέντρο της πόλης. Διάβασε όλα όσα πρέπει να ξέρεις
Βουτιές, διαδρομές, στέκια, εικαστικές προτάσεις. Καλοκαίρι στη ντίβα του Αργοσαρωνικού χωρίς αυτά δεν γίνεται.
Φεύγοντας, πάρε αυτόν τον τόπο μαζί του, χωμένο έστω και μέσα σ' ένα αμυγδαλωτό
O ηθοποιός, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του Θεάτρου Σταθμός σε ένα κείμενο για την παιδική του πατρίδα
Ο πρώην διεθνής μπασκετμπολίστας και ευρωβουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ γράφει για τον τόπο που μεγάλωσε
Ο επιστημονικός διευθυντής του Μουσείου Μπενάκη γράφει για την περιήγησή του στους δρόμους του Ναυπλίου
Όταν ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις, για να ξεκουραστείς πραγματικά σε έναν τέτοιο τόπο
Μόλις μία ώρα από την Αθήνα, σε μία έκταση 3.000 τ.μ., διαθέτει τέσσερα κτίρια με διάφορους τύπους δωματίων για κάθε γούστο
Εκεί που δεν υπάρχει ούτε μία πινακίδα στον δρόμο, για να σε βοηθήσει να βρεις αυτόν τον μικρό παράδεισο
Τα εκτενή αφιερώματα ελβετικών ΜΜΕ στο ελληνικό νησί
Από τα Μαστιχοχώρια του νότου μέχρι τον ανθισμένο Κάμπο των εσπεριδοειδών και τον επιβλητικό βορρά των καραβοκύρηδων
Αν δεν μαγειρεύει, ο γνωστός σεφ θα βουτά με μάσκες και αναπνευστήρες να πετύχει σκάρους στα βράχια
Η πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα γράφει και για τη γαστρονομική γέφυρα που έχει στηθεί με διαγωνισμούς και σεφ απ' όλον τον κόσμο
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.