- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Η Λευκάδα του Κωνσταντή Ροκόφυλλου
Η περιοχή της Λευκάδας είναι από τα ωραιότερα μέρη της Ελλάδας.
![24240-53722.jpg 24240-53722.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2012/07/18/24240-53722.jpg)
Λευκάδα: Ο Κωνσταντής Ροκόφυλλος γράφει για το αγαπημένο του νησί στην Athens Voice
Χειμώνας 2005. Είμαι στην Κηφισίας κολλημένος στην κίνηση ανάμεσα σε χιλιάδες στρεσαρισμένους ανθρώπους. Σκηνή που ζούσα καθημερινά, αλλά εκείνη τη μέρα αποφάσισα ότι η Αθήνα τέλειωσε για μένα. Ο δρόμος με έφερε στην περιοχή της Λευκάδας, αγαπημένο μέρος από τα εφηβικά χρόνια, που περνούσα τα καλοκαίρια μου στο κτήμα του Χάρη Καββαδά στον Επίσκοπο, εκεί που σήμερα έφτιαξε το Κ Bar, από τα ωραιότερα μέρη στο νησί. Εδώ ανακάλυψα και την Πάλαιρο, ένα πανέρμοφο μέρος στις ακτές του Ιονίου απέναντι από τη Λευκάδα, όπου επέλεξα να ζήσω και να πραγματοποιήσω τα επενδυτικά μου σχέδια σε σχέση με τον τουρισμό με την ευρύτερη έννοια.
Η περιοχή της Λευκάδας είναι από τα ωραιότερα μέρη της Ελλάδας. Το νησί είναι συνδεδεμένο με τη στεριά με μια γέφυρα ώστε να μην αισθάνεσαι ποτέ αποκλεισμένος, δίπλα σε διεθνές αεροδρόμιο, με τις δυτικές παραλίες Εγκρεμνοί και Πόρτο Κατσίκι στο TOP 10 της Ευρώπης, με πανέρμορφα ορεινά χωριά. Ναι, η ανατολική ακτή χάλασε αρκετά από την απότομη ανάπτυξη μετά τη δημοσιότητα του Ωνάση στον Σκορπιό. Η δυτική πλευρά, όμως, είναι μαγική. Όλη η περιοχή από το Αθάνι μέχρι το ακρωτήριο Λευκάτα, όπου αυτοκτόνησε η ερωτευμένη Σαπφώ, είναι μια καταπράσινη περιοχή με επιβλητικούς γκρεμούς. Η θέα στο απέραντο γαλάζιο είναι μαγευτική, κάτω από τους γκρεμούς με τα πεύκα που κρέμονται βρίσκονται οι παραλίες με το μοναδικό βαθύ τιρκουάζ χρώμα και τα ηλιοβασιλέματα είναι υπέροχα. Στο γυρισμό προς την πόλη, η Ράχη στην Εξάνθεια είναι το σωστό μέρος για φαγητό σε ωραίο περιβάλλον με τέλεια θέα στη δύση.
Τα χωριά είναι όμορφα και έχουν μεγάλες δυνατότητες ανάπτυξης, όπως δείχνει το παράδειγμα της Κατούνας, όπου η Μαρία Μάτσα έφτιαξε το ωραιότερο ξενοδοχείο του νησιού από πέτρινα σπίτια, το ρομαντικό Pavezzo. Η πόλη της Λευκάδας, γεμάτη πεζόδρομους και όμορφα σοκάκια όπου όλοι κυκλοφορούν με ποδήλατο, με μία από τις καλύτερες μαρίνες στην Ελλάδα και με ενδιαφέρουσα μείξη ντόπιων και ξένων, αποτελεί ιδανικό μέρος για να ζει κανείς όλο το χρόνο.
Η Λευκάδα και η Πάλαιρος είναι τα ιδανικά ορμητήρια για το πέλαγος ανάμεσα σε Στερεά Ελλάδα, Λευκάδα, Ιθάκη και Κεφαλλονιά, «Little Ionian» όπως το ονομάζουν οι ξένοι, που είναι ο Νο1 προορισμός για ιστιοπλοΐα στην Ευρώπη. Το Μεγανήσι, που ο Άρης Βεζενές έφτιαξε την καλύτερη τρατορία, ο Σκορπιός, η Μαδουρή του Βαλαωρίτη, ο Κάλαμος με την ωραία Χώρα και το Πόρτο Λεόνε, η Άτοκος με τα απίθανα νερά, τα Σύβοτα με το μπαράκι Λιοτρίβι του Σπύρου στην είσοδο του λιμανιού, ο Καστός που φέτος άνοιξε τo Traverso, ένα πολύ ωραίο πέτρινο καφενείο, και η Πάλαιρος με το Yacht Club με δική του παραλία δίπλα στη μαρίνα, σας περιμένουν να τα απολαύσετε.
Φώτο: Ο Κ.Ρ. στο Yacht Club, Πάλαιρος
* Ο Κ.Ρ. είναι επιχειρηματίας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ο πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής γράφει για την Ελούντα που γνώρισε μετά το Ντα Λουζ και αγάπησε για πάντα
Η ιστορικός τέχνης γράφει για το νησί με την ιδιαίτερη αύρα
Ένας Ισλανδός γράφει για τη Φολέγανδρο της ψυχής του και την άπιαστη ελληνική γλώσσα
Ένα από τα λιγότερο γνωστά κεφάλαια της ιστορίας του γκρουπ - Η απόπειρα εκμετάλλευσης από τη χούντα
18 στρέμματα, 80 τροχόσπιτα, 60 σκηνές, ντουζιέρες, τουαλέτες, κουζίνες, καφέ, ταβέρνα, beach bar και χώρο εκδηλώσεων
Μια διαφορετική εξόρμηση κι ένα ανθρώπινο όνειρο που έγινε πραγματικότητα
Ιδανική για όσους αναζητούν έναν ήρεμο προορισμό μακριά από την πολυκοσμία
Φεύγοντας, μια στάση στα τσιπουράδικα του Βόλου επιβάλλεται. Άλλωστε, είναι τα πιο γνωστά σε όλη την Ελλάδα!
Έχει πολύ καλό φαγητό, αρχαιολογικούς χώρους και μια έρημο, που μπορείς να την περπατήσεις
Το κλασικό κυκλαδίτικο νησί κρύβει απαράμιλλη ομορφιά και ενδείκνυται και για διακοπές μακράς διαρκείας
«Με το που την αντικρίζεις, παθαίνεις κόλλημα μαζί της»
Ο οικονομολόγος γράφει για την Πύλο, «το μέρος που μένει ανεξίτηλα χαραγμένο στο μυαλό κάθε ταξιδιώτη»
Βουτιές στα Φαλάσαρνα, το Ελαφονήσι, τον Μπάλο και το Μαράθι, αλλά και ραντεβού σε ωραία στέκια για φαγητό και ποτό
Δεν θα ξεχάσω το πρώτο βράδυ στο Φαλατάδο και εκείνη τη θάλασσα στα Καλύβια
Ο καθηγητής πολιτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Οξφόρδης γράφει για την παραλία που πάνε μόνο όσοι την επιλέγουν
Υπάρχει ένα νησί που μπορεί να σε κάνει να κρατήσεις από το χέρι το παιδί που υπήρξες κάποτε
Οι θύμισες του ηθοποιού από τον τόπο του παππού του
Έχω γράψει χίλιες φορές για τη Θάσο και μακάρι να αξιωθώ να γράψω άλλες χίλιες…
Ο γνωστός ράπερ από το 2001, κάθε καλοκαίρι επιστρέφει με λαχτάρα στο νησί
Μα, τι δώρο είναι αυτό το νησί!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.