Μέρες και νύχτες βινυλίου στο Ήλεκτρον της Θεσσαλονίκης
Φορέστε τα χαμόγελά σας και αγκαλιάστε το νέο φιλόμουσο στέκι στη Ροτόντα
![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
![photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου](/images/1074x600/3/jpeg/sites/default/files/article/2018/12/22/image00005.jpeg)
Η θέα στο ιστορικό κέντρο. Ο ρετροφουτουριστικός διάκοσμος, με ευθείες αναφορές στα seventies. Μουσικάρες στα ηχεία. Οι cozy πολυθρόνες, ο διακριτικός φωτισμός, η χαριτωμένη επίπλωση, τα διάσπαρτα φυτά, το μεγαλοπρεπές d.j. booth, με τις καμπύλες του κεφαλαίου ήτα στην προμετωπίδα να λαμπυρίζουν στη ροή του neon σαν το αρχίγραμμα ενός καινούργιου κεφαλαίου στις περιπλανήσεις μας στην πόλη, όλα δένουν σε ένα σύνολο που φτιάχνει κάτι φρέσκο από κάτι τόσο παλιό όσο το μότο «your vibes attract your tribes».
![photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/image00001.jpeg)
Τα φροντισμένα κοκτέιλ, το άνετο self service, τα γάργαρα γέλια, οι νέοι γνωστοί, οι παλιοί φίλοι, τα ποιοτικά ποτά, οι ολόδροσες draft. Και όλοι εμείς στο Ήλεκτρον καφέ μπαρ στην πλατεία Αγίου Γεωργίου. Τη χρειαζόταν η περιοχή της Ροτόντας μια τέτοια ένεση καλού γούστου.
![photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/image00011.jpeg)
Εκεί που ο φοιτητικός πληθυσμός συναντά τα σούρτα φέρτα του κέντρου και τα ραντεβού κλείνονται χωρίς σκέψη κάτω από την Αψίδα του Γαλέριου, εκεί φωλιάζει και το Ήλεκτρον, φτιαγμένο με την αλάνθαστη συνταγή του βινυλίου on rotation και του self service, προορισμένο να ξυπνήσει μια περιοχή που εδώ και καιρό είχε πέσει σε αισθητική χειμερία νάρκη. Ειδικά όταν η ώρα πάει επτά και αποφασίζεις να βάλεις τον ρυθμό στην καρδιά σου, τότε είναι που το Ήλεκτρον σκορπάει νότες για αυτούς που θέλουν να ακροαστούν και όχι απλώς να λικνιστούν.
![photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/image00004.jpeg)
Τα d.j. sets ξεκινούν από το απόγευμα και διαρκούν έως τις 01:00, με περιδιαβάσεις σε κάθε μουσικό υβρίδιο, από την electronica και το φανκ έως την exotica και την ψυχεδέλεια, όχι γιατί το Ήλεκτρον θέλει να υπακούσει σε κάθε γούστο, αλλά απλά γιατί είναι αστείρευτος ο ωκεανός του ήχου που επιθυμεί να εξερευνήσει. Άλλωστε όλες οι μουσικές είναι θαυμάσιες όταν παίζονται σωστά και οι residents του Ήλεκτρον ξέρουν καλά τη δουλειά τους.
![photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/image00016.jpeg)
Εδώ θα συναντήσεις ορισμένους από τους χαρισματικότερους δισκοπαίκτες που διαθέτει αυτή η πόλη, καθώς και εκλεκτούς guests σε τακτικές ή σποραδικές εμφανίσεις. Kocmoc, 4est, Let’s Vinyl, Benjamind, Saint, The Robbed, ακόμη και τον συντάκτη αυτού του κειμένου. Ενώ τα απομεσήμερα, ώρες ιδανικές για τσάι, συμπάθεια και μαύρες σκέψεις, συχνά θα απολαύσεις noon sessions από τις 14:00, ειδικά επιμελημένα ώστε να αποδιώχνουν κάθε μελαγχολία. Ταυτόχρονα το Ήλεκτρον δυναμώνει ολοένα τη φωνή του εκπέμποντας και διαδικτυακά, μέσα από τον σταθμό του Amateur Radio.
![photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/image00012.jpeg)
Μια σωστή ιδέα είναι το ξεκίνημα της δημιουργίας και μέσα στη δημιουργικότητα του Ήλεκτρον θα βρείτε έναν ποιοτικό χώρο που αξίζει όλη την επιτυχία που μπορεί να έχει. Θα βρείτε φίλους, μουσικές, όμορφες στιγμές και πάνω απ’ όλα ένα καλοστημένο νέο στέκι για να σας συντροφεύει.
![photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου photo © Μυρτώ Παπαδογεώργου](/images/w734/3/jpeg/sites/default/files/image00023.jpeg)
Ήλεκτρον καφέ μπαρ, Πλατεία Αγίου Γεωργίου 13, Ροτόντα, Τ: 2310 200 188, FB: Electron cafe
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Βρίσκονται σχεδόν παντού στον κόσμο, επειδή εμείς τα φέραμε εκεί
Θα αλλάξει ο τρόπος που ταξιδεύουμε στον κόσμο και βρίσκουμε φτηνά καταλύματα μετά τη δραστική απόφαση της Βαρκελώνης εναντίον του AirBnB;
Μαγαζιά, φίλοι, γνωστοί, κουβέντες, και ίσως ένα σάντουιτς με σαλάμι και κασέρι, σε ζυμωτό ψωμάκι
Τέσσερις μέρες με συναυλίες εικαστικά, εκθέσεις ζωγραφικής, γλυπτικής, φωτογραφίας, αγώνες δρόμου, Yoga, φαγητό, παιχνίδια για παιδιά, πεζοπορία, αναρρίχηση
Γιατί αυτές οι δύο φωτογραφίες από την πόλη τους Φωτός, που είναι τραβηγμένες με απόσταση ενός και πλέον αιώνα, μάς εντυπωσιάζουν; Γιατί δεν έχει αλλάξει τίποτα σ’ αυτές
Το 2023 εκατό χιλιάδες κάτοικοι της πολιτείας της Νέας Υόρκης μετακόμισαν σε άλλες πολιτείες
Νέα έρευνα αναλύει τις μεταβλητές που διαμορφώνουν την ποιότητα διαβίωσης
Ονειρεύονται την πόλη τους ως έναν κατεξοχήν προορισμό για extreme sports και πόλο έλξης αθλητών από όλο τον κόσμο
Όταν βομβαρδιζόμαστε από εικόνες, δεν υπάρχει χώρος για ονειροπόληση
H Άρτα τόσα χρόνια για μένα ήταν πέρασμα και όχι στάση
Ένα εγχειρίδιο κατανόησης της βιώσιμης κινητικότητας που συνδέεται άρρηκτα με την κοινωνική συμπερίληψη και την άμβλυνση των κοινωνικών ανισοτήτων
Όλες οι γειτονιές της πόλης δηλώνουν παρόν στο έθιμο που θέλει και την ενδυμασία του
Τα fun facts, τα νόστιμα spots, οι φετινές προετοιμασίες
Η «νύμφη του Βορρά» με τα στραβά αλλά και τα εκατό καλά της, η πόλη μέσα από αντιφάσεις, συνονθυλεύματα, γκρίνιες για τα χρωστούμενα και κατάλοιπα αιώνων
Μεγαλεπήβολο αρχιτεκτόνημα στην πόλη των καουμπόηδων
100 χιλιόμετρα νότια του Αρκτικού Κύκλου, με θερμοκρασίες στους -30°C
Ένας δρόμος γεμάτος έμπνευση και φαντασία
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.