- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Yedi Kule Project: Σύγχρονη τέχνη στα κελιά απομόνωσης και συναυλία των Light in Babylon
Η Θεσσαλονίκη υποδέχεται την ομαδική έκθεση «Τόπος Ά-χρονος» στο Επταπύργιο
To Γεντί Κουλέ, τόπος μοναδικής αρχαιολογικής, αρχιτεκτονικής και ιστορικής σημασίας, μοιραία και αυταπόδεικτα συνδεδεμένος με την πορεία της Θεσσαλονίκης στον χρόνο, υποδέχεται έργα-video, εγκαταστάσεις, ζωγραφικά και γλυπτικά έργα.
Την Παρασκευή 11 Μαΐου εγκαινιάστηκε στο Γεντί Κουλέ (Επταπύργιο) η ομαδική έκθεση σύγχρονης τέχνης «Τόπος Ά-χρονος», η οποία θα λάβει χώρα τόσο στα κελιά απομόνωσης των φυλακών, όσο και στους πύργους του Επταπυργίου.
Πραγματοποιήθηκε, μάλιστα, και διαδραστική, βιωματική performance από φοιτητές του 3ου εργαστηρίου ζωγραφικής του καθηγητή Γιώργου Τσακίρη, της Α.Σ.Κ.Τ του Α.Π.Θ, ενώ το 3d video mapping στο κτήριο 2 των φυλακών, αφηγούταν ιστορίες συνδεδεμένες με το κτήριο, με όχημα τα αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά της πρόσοψης. Το ιστορικό κτίριο και οι ιστορίες του ζωντάνεψαν για λίγο ξανά, ενώ η βραδιά έκλεισε με τους πολύ ταλαντούχους Light in Babylon.
Οι μουσικές και το ιδιαίτερο ηχόχρωμά τους από όλον τον κόσμο ήταν ένα ταξίδι χωρίς τόπο και χρόνο. Με βάση την Κωνσταντινούπολη, η μπάντα συνδυάζει τόπους, έθνη και πολιτισμούς, ενώ η Ιρανο-Ισραηλινή τραγουδίστρια, τραγουδά σε τουρκικά και εβραϊκά, συνοδεία τεσσάρων μουσικών από Γαλλία και Τουρκία.
Διάρκεια έκθεσης:12 & 13 Μαίου, 11.00-14.00 & 18.00-20.00 / 18, 19 & 20 Μαίου, 11.00-14.00 / 25, 26 & 27 Μαίου, 11.00-14.00
Ονόματα καλλιτεχνών ομαδικής έκθεσης: Αδάμος Βασίλης, Αλεξάνδρου Βασίλης, Γεωργιτσέλη Μπόρις, Γκανή Λίτσα, Κότσαλα Νατάσσα, Λάλος Θοδωρής, Λιόκα Άννα, Μανικάτης Γιάννης, Νάκου Αλεξάνδρα, Παλάντζας Δημήτρης, Παναγιώτου Μαρία, Παπαδοπούλου Ελένη, Παπατζέλου Μαρία, Σταματογιάννη Έλενα, Σφέτσα Όλγα, Τσόγκα Ιωάννα, Χατζηαθανασίου Έλενα
Ονόματα φοιτητών 3ου Εργαστηρίου Ζωγραφικής Α.Σ.Κ.Τ. του Α.Π.Θ., Καθηγητής Γιώργος Τσακίρης: Βελβελίδη Ολυμπία, Βελδεμίρη Στεφανία, Βέργου Μαρία, Βούρου Παρασκευή, Γερούκη – Ζήση Μάιρα, Γιαννακούλας Κώστας, Καλλιάρας Θωμάς, Καραβασίλη Κωνσταντίνα, Καρυπίδου Μαρία, Κατέρη Μαίρη, Κορτσίνογλου Στεφανία, Κυριακού Νίκος, Μίγγας Φοίβος, Ντζιλοβιάν Ραφαήλ, Παπαγιάγκου Λεωνίδας, Παπούλια Βασιλική, Παρχαρίδης Κυριάκος, Πασιάτα Ελένη, Ραπάνης Αντώνης, Ροδάκου Ανδριάνα, Τσιναρίδου Σταυρούλα, Φραγκόπουλος Πέτρος
Οπτική Ταυτότητα Yedi Kule Project: Πέτρος Φραγκόπουλος
Σύλληψη -Παραγωγή - Συντονισμός Yedi Kule Project: Στέλλα Μανικάτη
Επιμέλεια έκθεσης «Τόπος Ά-χρονος»: Στέλλα Μανικάτη
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Θα αλλάξει ο τρόπος που ταξιδεύουμε στον κόσμο και βρίσκουμε φτηνά καταλύματα μετά τη δραστική απόφαση της Βαρκελώνης εναντίον του AirBnB;
Μαγαζιά, φίλοι, γνωστοί, κουβέντες, και ίσως ένα σάντουιτς με σαλάμι και κασέρι, σε ζυμωτό ψωμάκι
Τέσσερις μέρες με συναυλίες εικαστικά, εκθέσεις ζωγραφικής, γλυπτικής, φωτογραφίας, αγώνες δρόμου, Yoga, φαγητό, παιχνίδια για παιδιά, πεζοπορία, αναρρίχηση
Γιατί αυτές οι δύο φωτογραφίες από την πόλη τους Φωτός, που είναι τραβηγμένες με απόσταση ενός και πλέον αιώνα, μάς εντυπωσιάζουν; Γιατί δεν έχει αλλάξει τίποτα σ’ αυτές
Το 2023 εκατό χιλιάδες κάτοικοι της πολιτείας της Νέας Υόρκης μετακόμισαν σε άλλες πολιτείες
Νέα έρευνα αναλύει τις μεταβλητές που διαμορφώνουν την ποιότητα διαβίωσης
Ονειρεύονται την πόλη τους ως έναν κατεξοχήν προορισμό για extreme sports και πόλο έλξης αθλητών από όλο τον κόσμο
Όταν βομβαρδιζόμαστε από εικόνες, δεν υπάρχει χώρος για ονειροπόληση
H Άρτα τόσα χρόνια για μένα ήταν πέρασμα και όχι στάση
Ένα εγχειρίδιο κατανόησης της βιώσιμης κινητικότητας που συνδέεται άρρηκτα με την κοινωνική συμπερίληψη και την άμβλυνση των κοινωνικών ανισοτήτων
Όλες οι γειτονιές της πόλης δηλώνουν παρόν στο έθιμο που θέλει και την ενδυμασία του
Τα fun facts, τα νόστιμα spots, οι φετινές προετοιμασίες
Η «νύμφη του Βορρά» με τα στραβά αλλά και τα εκατό καλά της, η πόλη μέσα από αντιφάσεις, συνονθυλεύματα, γκρίνιες για τα χρωστούμενα και κατάλοιπα αιώνων
Μεγαλεπήβολο αρχιτεκτόνημα στην πόλη των καουμπόηδων
100 χιλιόμετρα νότια του Αρκτικού Κύκλου, με θερμοκρασίες στους -30°C
Ένας δρόμος γεμάτος έμπνευση και φαντασία
Το να ζεις μόνος σου σε άλλη χώρα ισορροπεί ανάμεσα στο να σου φαίνονται όλα υπέροχα και στο να σου φαίνονται όλα βουνό
Στα μέρη που το «πάμε για καφέ καμιά μέρα», στον ξεχασμένο φίλο σου από το Δημοτικό, γίνεται πράξη
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.