Ξανθαλονίκη, τώρα!
Θεοδωροαγγελοπουλικό ξεκίνημα: στοά Χιρς, η σκόνη του χρόνου, στοά Χιρς, τι συμβαίνει εδώ;
![40811-91826.jpg 40811-91826.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2009/03/05/40811-91826.jpg)
Θεοδωροαγγελοπουλικό ξεκίνημα: στοά Χιρς, η σκόνη του χρόνου, στοά Χιρς, τι συμβαίνει εδώ; Οι δύο καλυμμένες προσόψεις της, είσοδοι και έξοδοι από την Τσιμισκή και τη Μητροπόλεως, βογκάνε. Εκσκαφείς, γερανοί, φορτηγά που αναχωρούν γεμάτα μπάζα, φήμες για αρχαία που μπλοκάρουν τη μετατροπή της σε υπερσύγχρονο εμπορικό κέντρο, στοά Χιρς flashback. Τι να απέγινε η πινακίδα του βιβλιοπωλείου «Ραζής» με την υπέροχη seventies γραμματοσειρά; Ήταν ο βασικός λόγος που την επισκεπτόμουν, στοά Χιρς, αργεί ακόμα να λιφτινγκαριστεί και να μας δείξει το καινούργιο της πρόσωπο.
Μάρτης τσουχτερός, ανταπόκριση φλανέρ, περιπατητική, κάπου πήγα, κάτι είδα, ωραία άκουσα! Το “You Don’t Understand” των Five Star Hotel δεν κυκλοφόρησε ακόμα σε δισκάκι, κι ας έχει η μπάντα μια ντουζίνα τραγούδια έτοιμα και μελιστάλαχτα. “Minimal”, “Underground”, κάποιος να τους υπογράψει και δεν θα χάσει, για να σλογκανάρουμε αυτούς τους κομψούς pop crooners, που επιμένουν να κιθαρίζουν και να εκλιπαρούν σε κάθε νότα να έρθει η άνοιξη κι ο κόσμος να ξεχυθεί στα λιβάδια, να πάρει επαρχιακούς δρόμους, να μεθύσει με κόκκινα κρασιά, να φορέσει πολύχρωμα πουκάμισα, να ερωτευτεί και να χορέψει.
Το γνωστό μοντέλο! Πού βρίσκεται το γνωστό μοντέλο με τα τέσσερα κιλά κόκα, τι απέγιναν οι φωτογραφίες του με γνωστούς πολιτικούς της πόλης, που δίνουν μάχη για να μη δημοσιευτούν, από τις ημέρες της δόξης τους, τότε που η ομορφιά του «ωραιότερου άντρα του πλανήτη» συναντούσε στις κοπή τη πίτα τα σχέδια και τους πρωτεργάτες μιας Θεσσαλονίκης που δεν φοβάται τις προκλήσεις; Μάλλον μόνο εγώ επιμένω να τον αποκαλώ «το γνωστό μοντέλο». Δεν μου πάει η καρδιά να βανδαλίσω και να κανιβαλίσω τον όμορφο που κάποτε σέρβιρε ποτά στην παραλία, πριν σηκώσει σημαία Λιβερίας και ξαμοληθεί σε διεθνείς θάλασσες.
Η starchanelοποίηση της δημόσιας ζωής μου είναι αφόρητη, οι Θεσσαλονικείς που πρωταγωνιστούν στα ρεπορτάζ προσδίδουν στην πόλη αίγλη κακοενορχηστρωμένου και ανάπηρου τσίρκου. Νέο τιγράκι, φοβισμένο γιατί τώρα ντεμπουτάρει στη μαλελική κοινωνία του θεάματος, η Μανταλένα, αδελφή Εύας, Καϊλή. Ξανθιά, δικηγόρος, με κοινωνική δράση, λούζεται το φως των προβολέων, άλλο ένα κορίτσι της πόλης που μαζί με την Πετρούλα εκπροσωπούν το μοντέλο της νέας, ανεξάρτητης Θεσσαλονικιάς: τραλαλαλοποίηση.
Κάτω τα χέρια από τα Μαγγιράκια!
Διακτινίζομαι στην Ξάνθη στα τέλη του ’80. Ακούω τη δεκαεπτάχρονη τότε Μπέτυ να κάνει εκπομπές στο Ράδιο Ξάνθη 1, με το ψευδώνυμο Betty Boo, να παίζει Τζέισον Ντόνοβαν και Κάιλι, Ρικ Άστλεϊ και Bros. Ξαναχορεύουμε με τη Ματθλίδη στο κλαμπ «Γραμμές», όπου τα καλοκαίρια εγώ έκανα τον dj κι αυτή μοίραζε ποτά στην μπάρα. Κάτω τα χέρια από τα Μαγγιράκια! Είναι κουκλάρες με IQ, είναι μπριόζες και γλυκιές σαν τα σιροπιαστά γλυκά στα ταψιά του ζαχαροπλαστείου «Νέα Ελλάς».
Μετά ξενιτευτήκαμε όλοι στις μεγάλες πόλεις, η Ματθίλδη μεταμορφώθηκε σε λαζοπουλική «Καρακαλτάκα», η Μπέτυ μοντέλο, αποκάλυψη τώρα! Γκαγκάν, γκαγκάν, γκαγκάν: υπάρχει τρίτος αδελφός, ψευδώνυμο Γκάρυ, χιούμορ τρελό, γιατί δεν βγαίνει και αυτός μαζί τους; Γιατί δεν φέρνουν ειδικά για τη Γιουροβίζιον και τον πατέρα τους, κύριο Τζον, να μπει στη σκηνή με την παλιά τσοπεράδικη Καβασάκι Βόλκαν, πίσω να κάθεται η μαμά τους, μοδίστρα τρελή και στιλάτη, από κει πήραν τα Μαγγιράκια την τρέλα και τη χαρά τους.
Ίσως μια μέρα ξανανταμώσουμε στην Ξάνθη. Ίσως να είναι και οι μόνες που θα ήθελα να πρωταγωνιστήσουν σε ένα ντοκιμαντέρ που θα γυρίσω για το «όπα της» DNA της πατρίδας μας. Θα παίξουν όλοι οι «κεφάτοι», αξιαγάπητοι καλτ ήρωες: ο Άνθιμος που φωνάζει «ρρρρρίγανηηη», ο λαχειοπώλης που στο ένα χέρι κρατάει λαχνούς και στο άλλο το ραδιόφωνο που παίζει ποντιακά. Θα βρω βιντάζ footage από την κυρία που κάθε νύχτα περίμενε στη γωνία απέναντι από το ρολόι το θείο Κωνσταντίνο Καραμανλή, που τη δεκαετία του ’50, έτσι διέδιδε η κυρία, κατά την επίσκεψή του στην Ξάνθη τής είχε τάξει γάμο! Από τα σουτζουκάκια του ζυθεστιατορίου «Κληματαριά», τις ηρωικές μέρες του μυθικού δισκοπαίκτη Λάκη Astor Κοτόρνου στην παμπ «Γκουέρνικα» αλλά και το σημερινό «Κουασιμόδο» (γερά, ρε), τα φροντιστήρια φυσικομαθηματικής «Ηράκλειτος» και των ξένων γλωσσών «Κετσελίδης», το σκυλάδικο «Σαλώμη», ε ρε γλέντια!
Γεια σας, πατριωτάκια, γεια σας, ρε Μαγγιράκια, γεια σας και σας, που, αντί για τη Θεσσαλονίκη, σας τα ’πρηξα με την Ξάνθη, αλλά, μεταξύ μας τώρα, 300 χιλιάδες άνθρωποι διασκέδασαν εκεί φέτος το καρναβάλι, όπως κάθε χρονιά. Τζους!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Βρίσκονται σχεδόν παντού στον κόσμο, επειδή εμείς τα φέραμε εκεί
Θα αλλάξει ο τρόπος που ταξιδεύουμε στον κόσμο και βρίσκουμε φτηνά καταλύματα μετά τη δραστική απόφαση της Βαρκελώνης εναντίον του AirBnB;
Μαγαζιά, φίλοι, γνωστοί, κουβέντες, και ίσως ένα σάντουιτς με σαλάμι και κασέρι, σε ζυμωτό ψωμάκι
Τέσσερις μέρες με συναυλίες εικαστικά, εκθέσεις ζωγραφικής, γλυπτικής, φωτογραφίας, αγώνες δρόμου, Yoga, φαγητό, παιχνίδια για παιδιά, πεζοπορία, αναρρίχηση
Γιατί αυτές οι δύο φωτογραφίες από την πόλη τους Φωτός, που είναι τραβηγμένες με απόσταση ενός και πλέον αιώνα, μάς εντυπωσιάζουν; Γιατί δεν έχει αλλάξει τίποτα σ’ αυτές
Το 2023 εκατό χιλιάδες κάτοικοι της πολιτείας της Νέας Υόρκης μετακόμισαν σε άλλες πολιτείες
Νέα έρευνα αναλύει τις μεταβλητές που διαμορφώνουν την ποιότητα διαβίωσης
Ονειρεύονται την πόλη τους ως έναν κατεξοχήν προορισμό για extreme sports και πόλο έλξης αθλητών από όλο τον κόσμο
Όταν βομβαρδιζόμαστε από εικόνες, δεν υπάρχει χώρος για ονειροπόληση
H Άρτα τόσα χρόνια για μένα ήταν πέρασμα και όχι στάση
Ένα εγχειρίδιο κατανόησης της βιώσιμης κινητικότητας που συνδέεται άρρηκτα με την κοινωνική συμπερίληψη και την άμβλυνση των κοινωνικών ανισοτήτων
Όλες οι γειτονιές της πόλης δηλώνουν παρόν στο έθιμο που θέλει και την ενδυμασία του
Τα fun facts, τα νόστιμα spots, οι φετινές προετοιμασίες
Η «νύμφη του Βορρά» με τα στραβά αλλά και τα εκατό καλά της, η πόλη μέσα από αντιφάσεις, συνονθυλεύματα, γκρίνιες για τα χρωστούμενα και κατάλοιπα αιώνων
Μεγαλεπήβολο αρχιτεκτόνημα στην πόλη των καουμπόηδων
100 χιλιόμετρα νότια του Αρκτικού Κύκλου, με θερμοκρασίες στους -30°C
Ένας δρόμος γεμάτος έμπνευση και φαντασία
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.