- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
Οι πολίτες της Αθήνας οργανώνονται
Σχεδιάζουν μια Αθήνα του ποδηλάτου, του πεζού, του δημόσιου χώρου
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![98112-196467.jpg 98112-196467.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/05/25/98112-196467.jpg)
Αν υποθέσουμε ότι το αύριο της Αθήνας εξαρτάται από το αύριο της ελληνικής οικονομίας, το λογικό συμπέρασμα είναι ότι αυτή η πόλη δεν έχει κανένα αύριο. Είναι όμως το θέμα οικονομικό; Γιατί η κατάσταση της Αθήνας, που κάνει το βίο αβίωτο των κατοίκων, είναι παλιά ιστορία και τοποθετείται προ κρίσης. Δεν είναι η οικονομική κρίση που δημιούργησε αυτό το χάος και αυτές τις συμπεριφορές αλλά μάλλον η εποχή της ευμάρειας που ο καθένας έκανε ό,τι ήθελε και κανένας δεν υπολόγιζε κανέναν. Και φυσικά η πολιτεία ήταν και εξακολουθεί να είναι απούσα.
Σήμερα, όμως, οι Αθηναίοι διεκδικούν. Διεκδικούν μία άλλη Αθήνα. Φαντάζονται και σχεδιάζουν μία Αθήνα του ποδηλάτου, του πεζού, του δημόσιου χώρου. Μία Αθήνα που δεν έχει θέση ο ωχαδερφισμός και η αδιαφορία. Η ανάγκη των κατοίκων του κέντρου της Αθήνας για τη βελτίωση της πόλης τους και της ζωής τους γέννησε το «Δίκτυο Οργανώσεων και Πολιτών για το Ιστορικό Κέντρο της Αθήνας». Δέκα οργανώσεις από γειτονιές του κέντρου που μοιράζονται ένα κοινό όραμα για ένα βιώσιμο ιστορικό κέντρο για πρώτη φορά ενώνουν τις δυνάμεις τους για να διεκδικήσουν, βάση τεκμηριωμένων προτάσεων, την επανακατοίκηση του ιστορικού κέντρου.
Οι Σύλλογοι Ο Αρδηττός, Γειτονιά, Επιτροπή Πρωτοβουλίας Κατοίκων Πλάκας, Κίνηση Πολιτών Κολωνακίου, Κίνηση Πολιτών Φιλοπάππου, Κίνηση Πολιτών Άνω Πετραλώνων, Μέγας Αλέξανδρος (Γκάζι Κεραμεικός Ρούφ), Σύλλογος των Αθηναίων, Σύλλογος Κατοίκων Θησείου, Σύλλογος Κατοίκων και Επαγγελματιών Τα Εξάρχεια με το συντονισμό της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού ζητούν και διεκδικούν το αυτονόητο: να τηρηθεί ο νόμος.
«Στην αρχή υπήρχε δυσπιστία από τους κατοίκους, αφού συνεχώς ακούμε ότι κάτι θα γίνει αλλά ποτέ δεν γίνεται τίποτα. Η ανάγκη όμως των κατοίκων να βελτιώσουν τη ζωή τους οδήγησε στη δημιουργία του Δικτύου» θα πει στην A.V. η Μάγια Τσόκλη, που πρωτοστάτησε στην οργάνωση των Συλλόγων. Τα θέματα που έχει ως στόχο να επιλύσει το Δίκτυο είναι πολλά. Από το να ενδυναμώσει τη φωνή των πολιτών και να διεκδικήσει την προστασία του πολίτη από την αυξανόμενη εγκληματικότητα μέχρι τη βιώσιμη κινητικότητα και την ολοκληρωμένη διαχείριση των απορριμμάτων.
Ωστόσο, επειδή τα θέματα δεν λύνονται όλα μαζί, έχει ενδιαφέρον ότι η ηχορρύπανση και η εξάπλωση των τραπεζοκαθισμάτων στο δημόσιο χώρο αναδείχτηκαν από τους κατοίκους ως θέματα άμεσης προτεραιότητας. Ομάδες ειδικών που γνωρίζουν τις αδυναμίες του κρατικού μηχανισμού, δουλεύουν πάνω στα θέματα και κάνουν τις προτάσεις. Μία τέτοια πρόταση για το θέμα της ηχορρύπανσης έκανε ήδη το Δίκτυο πριν από λίγες μέρες στο Δήμο Αθηναίων. «Δεν θέλουμε να κλείσουν τα μαγαζιά αλλά να λειτουργούν όπως σε όλο το πολιτισμένο κόσμο. Ένα κέντρο πολιτισμένο που να υπακούει στους νόμους» λέει η Μάγια Τσόκλη.
Η παρανομία είναι το μεγάλο πρόβλημα όχι μόνο της Αθήνας, αλλά ολόκληρης της χώρας. Και όλοι δηλώνουν αναρμόδιοι. Είναι εντυπωσιακό ότι ο Αστυνομικός Διευθυντής του τμήματος της Ομόνοιας Βασίλης Ρόκκος, που παρευρέθηκε στη συνέντευξη τύπου του Δικτύου, δήλωσε ότι η αστυνομία παρότι έχει δεχτεί διαμαρτυρίες για ηχορρύπανση από καταστήματα, ακόμη και από υπουργούς, δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Και εδώ ίσως πρέπει να θυμηθούμε τον αείμνηστο Αντώνη Τρίτση που είχε πει ότι δεν μας λείπουν οι μελέτες και οι νόμοι, αυτό που μας λείπει είναι η σύγκρουση με τα συμφέροντα.
Η δραστηριότητα του Δικτύου δεν περιορίζεται μόνο στην κατάθεση προτάσεων στο Δήμο και στους άλλους αρμόδιους φορείς αλλά και σε ενέργειες ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης των πολιτών για το ιστορικό κέντρο. Στην ιστοσελίδα www.istorikokentro.gr επικοινωνούνται οι δράσεις και οι θέσεις του Δικτύου ενώ παράλληλα οι πολίτες μπορούν να ενημερώνονται για νευραλγικά θέματα του Ιστορικού Κέντρου. Παράλληλα το Δίκτυο διοργανώνει μία σειρά εκδηλώσεων με τίτλο «Άνοιξη στο Ιστορικό Κέντρο» με ανοιχτές για το κοινό εκδηλώσεις σε διάφορες γειτονιές του κέντρου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Έλληνας επιστήνονας εξηγεί τι είναι το «coolcationing» και γιατί το 112 δεν αρκεί
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.