- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
Ταξίδι εξερεύνησης σε μια γειτονιά της Αθήνας
Η προσφυγική παραγκούπολη του παρελθόντος εξελίχθηκε μέσα στο χρόνο
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![93935-188944.jpg 93935-188944.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/04/14/93935-188944.jpg)
Εδώ και ένα χρόνο περίπου η καλλιτεχνική ομάδα «όχι παίζουμε»/UrbanDig για γειτονιές, επέλεξε μια ιδιαίτερη γειτονιά της Αθήνας για να υλοποιήσει ένα πρότζεκτ που κάλλιστα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί «κοινωνικό πείραμα». Ο στόχος της ομάδας, μέσα από το πρότζεκτ Dourgouti Island Hotel, ήταν να κάνει «ανασκαφή των φαντασμάτων του πολιτισμού» της πόλης, να περιηγηθεί στη γειτονιά και μέσα από παραστάσεις και καλλιτεχνική διαχείριση του τόπου και του αρχείου της, να επανα-συστήσει τη γειτονιά στο κοινό.
Το Δουργούτι στο Ν. Κόσμο δεν επιλέχτηκε τυχαία από την ομάδα «όχι παίζουμε». Η προσφυγική παραγκούπολη του παρελθόντος μπορεί να εξελίχθηκε μέσα στο χρόνο και πολλά να άλλαξαν αλλά εκείνο που έμεινε αναλλοίωτο είναι ότι το Δουργούτι εξακολουθεί να είναι φιλόξενο για τους μετανάστες και οι άνθρωποι να συμβιώνουν αρμονικά μεταξύ τους. Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων του project Dourgouti Island Hotel τρία πανεπιστήμια, δεκάδες ερευνητές, επισκέπτες και κάτοικοι ερεύνησαν τη γειτονιά, τη χαρτογράφησαν και ανακάλυψαν τους πολιτισμικούς θησαυρούς της.
Τα αποτελέσματα της γόνιμης συνεργασίας μεταξύ ακαδημαϊκής κοινότητας και γειτονιάς, παρουσιάστηκαν σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο Athenaeum Intercontinental και σε μια αίθουσα που έβλεπε στις προσφυγικές πολυκατοικίες του Δουργουτίου. «Με την εκδήλωση αυτή θέλουμε να δείξουμε πως ένα πανεπιστήμιο χτίζει γέφυρες με μια γειτονιά, αλλά και το πώς μια γειτονιά όταν ενεργοποιεί ομάδες ερευνητών μπορεί να εμπνεύσει ενδιαφέρουσες δουλειές που θα αποδώσουν καρπούς για την αναβίωση της» θα πει στην A.V ο Γιώργος Σαχίνης της ομάδας «όχι παίζουμε» και εμπνευστής του όλου πρότζεκτ.
Πάνω από 300 φοιτητές όλο αυτό το διάστημα «είδαν» το Δουργούτι από τη σκοπιά των κοινωνικών επιστημών, της δημοσιογραφίας, της γεωγραφίας, της πολιτικής γης και κατοικίας αλλά και του τουρισμού. Οι 16 καλύτερες ερευνητικές προτάσεις των φοιτητών παρουσιάστηκαν στην εκδήλωση και οι κάτοικοι είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τα ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Η ατμόσφαιρα θύμιζε συνάντηση φίλων γειτονιάς.
Η εκδήλωση ξεκίνησε με μια ιστορική ανασκόπηση της γειτονιάς από το 1922 μέχρι σήμερα και με την ανάδειξη του σημαντικού και γενικά άγνωστου πολιτισμικού κεφαλαίου της, όπως αυτό προέκυψε όλο αυτό το διάστημα των ερευνητικών και πολιτισμικών δράσεων του πρότζεκτ. Είδαμε χάρτες με την οικιστική εξέλιξη της περιοχής, από τις πρώτες παράγκες που χτίστηκαν το 1922 μέχρι τις σημερινές πολυκατοικίες. Είδαμε επίσης χαρτογράμματα που μετατρέπουν το σύγχρονο αστικό ανάγλυφο σε συναισθηματικό, διευρύνοντας τον χώρο των θέσεων που κεντρίζουν τις αισθήσεις των περιπατητών της γειτονιάς. Είδαμε την αποτύπωση του σημερινού σφυγμού της περιοχής, και το σημαντικότερο απ’ όλα είδαμε τι πετυχαίνουν οι άνθρωποι όταν συνεργάζονται μεταξύ τους.
Το Dourgouti Island Hotel όμως δεν τελειώνει εδώ. Όλη αυτή η χωρική πραγματικότητα όπως αποτυπώθηκε θα αποτελέσει πηγή έμπνευσης για την χορογράφο της ομάδας «όχι παίζουμε» Ειρήνης Αλεξίου για να δημιουργήσει τη χορογραφία μιας παράστασης που θα είναι και το κορυφαίο γεγονός της ολοκλήρωσης των δράσεων του Dourgouti Island Hotel τον Ιούνιο του 2015.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Έλληνας επιστήνονας εξηγεί τι είναι το «coolcationing» και γιατί το 112 δεν αρκεί
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.