Τyphoon Project: To πλοίο που καθαρίζει τις ελληνικές ακτές
Ξεκίνησε τη δράση του το 2019 αποτελώντας το επιχειρησιακό πλοίο του Κοινωφελούς ιδρύματος Αθανάσιος Κ. Λασκαρίδης με πρόεδρο την Εύα Λαζού
![Typhoon Project: Ο "Τυφώνας", το σύγχρονο νορβηγικής κατασκευής πλοίο 72 μέτρων Typhoon Project: Ο "Τυφώνας", το σύγχρονο νορβηγικής κατασκευής πλοίο 72 μέτρων](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/05/30/typhoon.jpg)
Τyphoon Project: To νορβηγικό πλοίο "Τυφώνας" σε συνεργασία με το Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανάσιος Κ.Λασκαρίδης καθαρίζει τις ελληνικές ακτογραμμές
Η θαλάσσια ρύπανση από πλαστικά απορρίμματα, φελιζόλ, δίχτυα, αποτσίγαρα, αλουμινένια κουτάκια κ.ά. τα τελευταία χρόνια συμβάλλει σημαντικά στην υποβάθμιση του περιβάλλοντος. Σύμφωνα με εκτιμήσεις, μάλιστα, στη Μεσόγειο τα πλαστικά αναμένεται να ξεπεράσουν σε πλήθος τα ψάρια μέχρι το 2050. Στο πλαίσιο της ουσιαστικής μέριμνας για την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος και λίγο πριν επιστρέψουμε και επίσημα στις παραλίες, το Typhoon Project συνεχίζει ακούραστα τον καθαρισμό των ελληνικών ακτών, στοχεύοντας να απορρυπάνει στα επόμενα χρόνια όλες τις απρόσιτες ακτές της χώρας μας.
![Καθαρισμός στον Άη Στράτη. Παρά τη μικρή έκταση του νησιού, το συνολικό βάρος των απορριμμάτων ήταν 14,5 τόνοι. Καθαρισμός στον Άη Στράτη. Παρά τη μικρή έκταση του νησιού, το συνολικό βάρος των απορριμμάτων ήταν 14,5 τόνοι](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/typhoon_1.jpg)
Το Τyphoon Project ξεκίνησε τη δράση του το 2019. Βάση του είναι ο «Τυφώνας», το επιχειρησιακό πλοίο του Κοινωφελούς Ιδρύματος Αθανάσιος Κ. Λασκαρίδης -ένα μοναδικό στη Μεσόγειο νορβηγικής κατασκευής πλοίο 72 μέτρων που διαθέτει υπερσύγχρονο εξοπλισμό και πέντε ταχύπλοα σκάφη. Δουλεύοντας όλον τον χρόνο, ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών, με πλήρωμα 34 ατόμων, ο «Τυφώνας» έχει καθαρίσει μέχρι σήμερα περισσότερες από 2.346 απρόσιτες ακτές και έχει απομακρύνει 377.579 κιλά απορρίμματα από ακτές στις Κυκλάδες, στο Βόρειο Αιγαίο, στον Σαρωνικό, στην Κρήτη, στον Θερμαϊκό κόλπο, στις Σποράδες και στην Πελοπόννησο.
Παράλληλα με το εκτεταμένο έργο καθαρισμού, η ομάδα του «Τυφώνα» συλλέγει καθημερινά δεδομένα για την παράκτια ρύπανση στη χώρα μας, με στόχο την κατανόηση της έκτασης και της φύσης της περιβαλλοντικής επιβάρυνσης των ακτών. Η σύνθεση των αποτελεσμάτων που προκύπτουν από τη δουλειά στο πεδίο είναι σημαντική για τον σχεδιασμό πολιτικών που θα την ανατρέψουν. Σημαντικό τμήμα του “TyphoonProject” είναι επίσης η φιλοξενία ερευνητικών ομάδων από ελληνικά πανεπιστήμια προκειμένου να εκπληρωθεί το επιστημονικό έργο του Ιδρύματος και να επιτευχθεί η προστασία της περιβαλλοντικής και πολιτιστικής κληρονομιάς. Δράσεις όπως η μελέτη της ρύπανσης στον βυθό του Σαρωνικού και του Θερμαϊκού Κόλπου σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Πατρών, στις οποίες χρησιμοποιούνται για κατάδυση αυτόνομα οχήματα που επιτρέπουν την παρακολούθηση της ρύπανσης στον πυθμένα της θάλασσας, προσφέρουν μοναδικής σημασίας δεδομένα για την ερευνητική κοινότητα και όσους άλλους αναζητούν λύσεις στο πρόβλημα της περιβαλλοντικής επιβάρυνσης.
![Η δράση του "Τυφώνα" στην Σαμοθράκη Η δράση του "Τυφώνα" στην Σαμοθράκη](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/typhoon-project.jpg)
Η Εύη Λαζού, Πρόεδρος του Κοινωφελούς Ιδρύματος Αθανάσιος Κ. Λασκαρίδης τονίζει στην πρόσφατη έκδοση «Το Αιγαίο από τον Τυφώνα»: «Η θάλασσα είναι συνυφασμένη με την ομορφιά και την απεραντοσύνη. Έτσι τη θέλουμε κι έτσι τη φανταζόμαστε, μα η πραγματικότητα συχνά μας απογοητεύει. Εδώ και χρόνια οι ακτές μας κουβαλούν ένα δυσάρεστο φορτίο που μαρτυρά την αδιαφορία και τις ολιγωρίες της. Η απομάκρυνση των απορριμμάτων και η επαναφορά των ελληνικών ακτών στη φυσική τους κατάσταση, το όραμα του Αθανασίου Λασκαρίδη, βρίσκει στον Τυφώνα την πληρέστερη έκφρασή του. Λειτουργώντας ως καταλύτης για την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντος, ο «Τυφώνας» συνεισφέρει στον καθαρισμό των ακτών, αποδίδοντάς τες, καθαρές πια σε κατοίκους και επισκέπτες της χώρας».
![Ο όγκος των απορριμμάτων που συλλέγονται καθημερινά Ο όγκος των απορριμμάτων που συλλέγονται καθημερινά](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/tuphoon_project.jpg)
Στην ίδια έκδοση, ο Πυγμαλίων Καρατζάς αποτυπώνει μέσα από τον φωτογραφικό φακό όλα τα στάδια της δουλειάς των ανθρώπων του Τυφώνα -τον καθαρισμό, την καταγραφή, το ζύγισμα και τη διαχείριση των απορριμμάτων στους τόπους που καθαρίστηκαν- δείχνοντας την αντίφαση ανάμεσα στην ομορφιά της θάλασσας και την επιβάρυνσή της.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.