- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Αλιευτικές παραβιάσεις των χωρικών μας υδάτων
Μια πραγματικότητα που θέτει σε κίνδυνο τόσο το μέλλον των παράκτιων περιοχών της χώρας μας
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![2137890_1.jpg 2137890_1.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/02/26/2137890_1.jpg)
Η ελληνική οικονομία είναι άμεσα συνδεδεμένη με τη θάλασσα και απόλυτα εξαρτημένη από τους θαλάσσιους βιολογικούς πόρους. Η υπεραλίευση είναι πλέον μια πραγματικότητα που δεν αμφισβητεί κανείς. Μια πραγματικότητα που θέτει σε κίνδυνο τόσο το μέλλον των παράκτιων περιοχών της χώρας μας, όσο και το επαγγελματικό αύριο των ψαράδων μας. Ένα σημαντικό πρόβλημα που επισημαίνει ο Πανελλήνιος Σύλλογος Ιχθυολόγων του Δημοσίου, είναι οι παραβιάσεις αλιευτικών δραστηριοτήτων που παρατηρούνται καθημερινά στα χωρικά μας ύδατα, από Τουρκικά αλιευτικά και όχι μόνο. Παραβιάσεις που κλιμακώνονται με το χρόνο και θέτουν σε μεγαλύτερο κίνδυνο τα ιχθυαποθέματα της Μεσογείου, αφού οι όποιες πολιτικές για την προστασία του θαλάσσιου περιβάλλοντες καταπατούνται από τους παραβάτες.
«Το θέμα είναι γνωστό στους αλιευτικούς φορείς της χώρας καθώς και στις αρμόδιες ελληνικές αρχές. Ιδιαίτερα στις Περιφερειακές Υπηρεσίες Αλιείας, οι οποίες είναι οι άμεσοι αποδέκτες των αντιδράσεων των τοπικών αλιευτικών φορέων, καθώς και οι λιμενικές αρχές που είναι αρμόδιες για την εποπτεία του θαλάσσιου χώρου» θα πει στην A.V η Πρόεδρος του Συλλόγου κ. Μαρία Τσουβάλα.
Ο ελληνικός αλιευτικός στόλος παρότι είναι μικρής δυναμικότητας είναι ο πολυπληθέστερος στην Ευρώπη. Απασχολεί ένα σημαντικό αριθμό εργαζομένων και συμβάλει σημαντικά στην ελληνική οικονομία καθώς και στη διατήρηση του τοπικού τουρισμού. Επομένως η ανάγκη μακροπρόθεσμης διατήρησης και διαχείρισης των έμβιων θαλάσσιων πόρων και των θαλάσσιων οικοσυστημάτων αποτελεί ζωτικής σημασίας ζήτημα για τη χώρα μας.
Μια σειρά από διεθνείς Συμβάσεις του διεθνούς δικαίου της θάλασσας, μεταξύ των οποίων η Σύμβαση της Βαρκελώνης για τη ρύπανση στη Μεσόγειο που βασικό παράγοντα απειλής του θαλάσσιου οικοσυστήματος, καθώς και η Κοινή Αλιευτική Πολιτική της ΕΕ ακυρώνονται από τις καθημερινές παραβιάσεις.
Ο Πανελλήνιος Σύλλογος Ιχθυολόγων του Δημοσίου ζητά από την πολιτική ηγεσία των αρμόδιων υπουργείων να επανεξετάσουν τα μέτρα αλιείας στα διεθνή ύδατα για τα σκάφη ελληνικής σημαίας, να εφαρμοστούν οι κανόνες της ΕΕ, να υποστηριχθούν κοινά μέτρα για τα αλιευτικά πλοία όλων των εθνικοτήτων στα διεθνή ύδατα και πρόσθετα μέτρα διατήρησης και διαχείρισης στην οικεία ζώνη μέχρι τα 12 ναυτικά μίλια.
Τονίζουν επιπλέον ότι για την αντιμετώπιση της κατάστασης θα πρέπει να ζητήσουμε και τη συμβολή της ΕΕ αφού «οι παραβιάσεις από αλιευτικά τρίτων χωρών, στα χωρικά ύδατα δεν αφορούν μόνο τη χώρα μας αλλά και τις αρμόδιες αρχές της ΕΕ, καθώς τα εθνικά χωρικά ύδατα αποτελούν ενωσιακά ύδατα» αναφέρει ο Γενικός Γραμματέας, Δημήτρης Βάτσος.
Ο συντονισμός τόσο σε ευρωπαϊκό όσο και σε διεθνές επίπεδο είναι καθοριστικός προκειμένου να υπάρξουν αποτελεσματικοί έλεγχοι για την προστασία των ιχθυαποθεμάτων της Μεσογείου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.