- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
Προσπάθεια για αναγέννηση των Κυθήρων
Είκοσι πέντε χιλιάδες στρέμματα πευκοδάσους έγιναν στάχτη
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![img_6696.jpg img_6696.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/01/08/img_6696.jpg)
Το καλοκαίρι του 2017 τα Κύθηρα έζησαν μια τεράστια οικολογική και οικονομική καταστροφή. Είκοσι πέντε χιλιάδες στρέμματα πευκοδάσους έγιναν στάχτη από την πυρκαγιά που μαινόταν για τρία συνεχόμενα μερόνυχτα. Από μια πιθανή ανθρώπινη απροσεξία, αφού δεν υπήρξαν ενδείξεις εμπρησμού, περιοχές θαυμαστού κάλους του νησιού αλλά και περιουσίες των κατοίκων καταστράφηκαν. Αυτός ο τρόπος όμως της καταστροφής έκανε τους κατοίκους να αναρωτηθούν ποια θα πρέπει να είναι η πραγματική ανάπτυξη για το νησί. Έτσι η καταστροφή του καλοκαιριού γίνεται για τα Κύθηρα αφορμή για βιώσιμη ανάπτυξη με σεβασμό στο περιβάλλον και στον άνθρωπο.
Σε Μνημόνιο Συνεργασίας που υπογράφηκε μεταξύ της Επιτροπής Εγχωρίου Περιουσίας Κυθήρων και Αντικυθήρων και της Ελληνικής Εταιρείας Προστασίας της Φύσης (ΕΕΠΦ) γίνεται μια στοχευμένη προσπάθεια για την αποκατάσταση του φυσικού περιβάλλοντος των Κυθήρων μέσα από ένα ολοκληρωμένο σχέδιο δράσης. Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι ότι το σχέδιο δεν περιορίζεται μόνο σε ενέργειες αποκατάστασης των καμένων εκτάσεων όπως γίνεται συνήθως, αλλά στην οργάνωση και στην εκπαίδευση της τοπικής κοινωνίας στον τομέα της πρόληψης και στην ποιοτική αναβίωση των αγροτικών και κτηνοτροφικών δραστηριοτήτων του νησιού που είχαν ατονήσει με την υπερβολική ενασχόληση με τον τουρισμό. Δραστηριότητες που συμβάλουν και ορίζουν τη βιώσιμη ανάπτυξη.
Ο καθηγητής του Παντείου Πανεπιστημίου Γρηγόρης Τσάλτας που είναι και Πρόεδρος του Συντονιστικού Οργάνου για τις δράσεις του μνημονίου, τόνισε ότι «κάθε τέτοιο έργο για να θεωρείται ολοκληρωμένο θα πρέπει να αποβλέπει στην ενσωμάτωση των τριών πυλώνων των Ηνωμένων Εθνών για τη βιώσιμη ανάπτυξη. Την οικονομική ανασυγκρότηση, την κοινωνική πρόοδο και την περιβαλλοντική προστασία».
Για τον καθορισμό των δράσεων έχει συγκροτηθεί επιστημονική επιτροπή η οποία θα διευρύνεται ανάλογα με τις ανάγκες και τις συνθήκες που θα προκύπτουν. Ο Πρόεδρος της Επιστημονικής Επιτροπής, Γιώργος Καρέτσος, Δρ. Δασικής Οικολογίας και Πρόεδρος του ΕΛΓΟ-ΔΗΜΗΤΡΑ, αναφέρθηκε στα ζητήματα που έχουν να αντιμετωπίσουν, όπως η ανεξέλεγκτη βόσκησης και στην εμπλοκή της τοπικής κοινωνίας στις δράσεις.
Ο Πρόεδρος της Επιτροπής Εγχωρίου Περιουσίας των Κυθήρων, Παναγιώτης Κομηνός, τόνισε τη σημασία που έχει για το νησί των Κυθήρων η συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης, λόγω της πολύχρονης εμπειρίας από τις πρωτοβουλίες που έχει αναπτύξει η περιβαλλοντική οργάνωσης στο νησί. Στους μακροχρόνιους δεσμούς με τα Κύθηρα αναφέρθηκε και η κ. Αλεξία Νικηφοράκη, Αν. ΓΓ ΕΕΠΦ, μιλώντας για τη σύλληψη της ιδέας της αναγέννησης των Κυθήρων.
Από την πλευρά του ο Πρόεδρος της ΕΕΠΦ, Νικόλαος Πέτρου, μίλησε για την οικολογική μοναδικότητα των Κυθήρων, τις δυνατότητες αξιοποίησης αυτής της μοναδικότητας ως πόλο ανάπτυξης και προσέλκυσης Ελλήνων αποδήμων που μπορεί να θελήσουν να επιστρέψουν στην πατρίδα τους κάτω από τις νέες συνθήκες αλλά και ξένων τουριστών και επισκεπτών.
Στο τέλος ακολούθησε συζήτηση με τους εκπροσώπους όλων των κυθηραϊκών σωματείων της Αθήνας που εξέφρασαν τη βούληση τους για συμπόρευση με την ΕΕΠΦ στο «ταξίδι στα Κύθηρα» και υποστήριξη του έργου και των πρωτοβουλιών.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.