Στροφή της ΔΕΗ στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας
Επενδύσεις σε 18 περιοχές της χώρας - Τι αλλάζει
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![4317376.jpg 4317376.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/12/21/4317376.jpg)
Ήταν το μακρινό 1982 όπου το πρώτο αιολικό πάρκο της Ευρώπης γινόταν πραγματικότητα στο νησί της Κύθνου από τη ΔΕΗ Ανανεώσιμες, καθιστώντας τη χώρα μας και τη δημόσια εταιρεία πρωτοπόρους στην Ευρώπη. Έκτοτε η ανάγκη για φτηνή ηλεκτρική ενέργεια, που θα έφτανε και στο πιο απομακρυσμένο χωριό αυτής της χώρας, ενίσχυσε τη λιγνιτική παραγωγή εις βάρος της καθαρής ενέργειας και του περιβάλλοντος. «Το γεγονός ότι αναπτύξαμε το λιγνίτη δεν σήμαινε εμμονή της ΔΕΗ στη λιγνιτική παραγωγή αλλά αναγκαιότητα για τη χώρα» θα πει ο Πρόεδρος του Δ.Σ της ΔΕΗ Ανανεώσιμες, κ. Μανώλης Παναγιωτάκης.
Σήμερα η ΔΕΗ κάνει στροφή στις ΑΠΕ με έργα που θα γίνουν «παράδειγμα προς μίμηση» για τους ευρωπαίους εταίρους μας, όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής της Ευρωπαϊκής Τράπεζας Επενδύσεων, κ. Nicholas Jannet, κατά την υπογραφή της δανειακής σύμβασης, ύψους 85 εκατομμυρίων ευρώ που υπογράφτηκε εχτές στην Αθήνα.
Πρόκειται για τη μεγαλύτερη χρηματοδότηση που έχει χορηγήσει η ΕΤΕπ για επενδύσεις σε Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας στην Ελλάδα. Με το δάνειο αυτό θα χρηματοδοτηθούν σε 18 γεωγραφικές περιοχές της χώρας, ενέργειες αποκατάστασης και ανανέωσης παλαιών αιολικών πάρκων και υδροηλεκτρικών σταθμών που λειτουργούν εδώ και 25 χρόνια, καθώς και η κατασκευή νέων μικρής κλίμακας αιολικών πάρκων. «Το δάνειο αυτό θα ενισχύσει την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από ΑΠΕ στην ηπειρωτική Ελλάδα και στα ελληνικά νησιά, ενώ θα συμβάλλει στη μεταβολή του ενεργειακού μίγματος που παράγεται από τη ΔΕΗ και θα καταστήσει τον ενεργειακό εφοδιασμό στην Ελλάδα περισσότερο βιώσιμο και ασφαλέστερο» δήλωσε ο κ. Παναγιωτάκης, τονίζοντας ότι «πρόκειται για ιστορική στιγμή που σηματοδοτεί τη στροφή της ΔΕΗ στις ΑΠΕ».
Όπως εξήγησε ο Διευθύνων Σύμβουλος της ΔΕΗ Ανανεώσιμες, κ. Ηλίας Μοναχολιάς «το νέο πρόγραμμα ΑΠΕ θα υποστηρίξει επενδύσεις σε αιολικά πάρκα σε περιοχές ολόκληρης της χώρας, συμπεριλαμβανομένων των νησιών Κεφαλονιά, Χίο, Λέσβο, Κρήτη, Μύκονο, Σάμο, Εύβοια, Λήμνο, Κάρπαθο, Ικαρία, Τήνο, Ψαρά και στην ηπειρωτική χώρα, στην Καρδίτσα».
Μόλις ολοκληρωθεί το πρόγραμμα θα προστεθούν 90 MW νέων εγκαταστάσεων ΑΠΕ στη χώρα, ενώ παράλληλα θα αποτελέσει σταθμό για την επίτευξη των εθνικών και ευρωπαϊκών στόχων για τις ΑΠΕ. Το έργο αναμένεται να ολοκληρωθεί σε 15 μήνες από σήμερα.
«Το πρώτο βήμα έγινε σήμερα. Όχι μόνο με την υπογραφή της σύμβασης χρηματοδότησης, αλλά και γιατί σήμερα είχαμε τη χαρά να υπογράψουμε την πρώτη Σύμβαση Προμήθειας Ανεμογεννητριών για 10 αιολικά πάρκα σε 9 νησιά του Αιγαίου» θα πει ο κ. Μοναχολιάς, συστήνοντας τον Διευθύνοντα Σύμβουλο, Mark Jones της προμηθεύτριας εταιρείας EWT, μια από τις κορυφαίες εταιρείες με παρουσία σε Ευρώπη, Αμερική και Ασία.
![2017-12-20-mark_jones-ilias_monacholias.jpg 2017-12-20-mark_jones-ilias_monacholias.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2017-12-20-mark_jones-ilias_monacholias.jpg)
Στη φωτογραφία ο κ. Μοναχολιάς με τον κ. Mark Jones.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.