Τα ενυδρεία στην υπηρεσία των ωκεανών
Κάθε χρόνο εκατομμύρια τόνοι σκουπιδιών καταλήγουν στους ωκεανούς
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![371043-766476.jpeg 371043-766476.jpeg](/images/1074x600/3/jpeg/sites/default/files/article/2017/09/08/371043-766476.jpeg)
Κάθε χρόνο εκατομμύρια τόνοι σκουπιδιών καταλήγουν στους ωκεανούς. Εκτιμάται ότι μέχρι το 2050 στις θάλασσες μας θα υπάρχουν περισσότερα πλαστικά από ψάρια. Για την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση μας, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή κινητοποιεί τα ενυδρεία σε όλο τον κόσμο προκειμένου να κάνουν θεατή την κατάσταση που επικρατεί στο βυθό των ωκεανών. «Τα ενυδρεία είναι σαν μια τηλεοπτική οθόνη μέσα στον ωκεανό. Παρουσιάζοντας τη σοκαριστική πραγματικότητα των θαλάσσιων απορριμμάτων τα ενυδρεία αποφάσισαν να γίνουν η ‘έκτακτη είδηση’ για τους ωκεανούς» θα πει ο Ευρωπαίος Επίτροπος για το Περιβάλλον, τις Θαλάσσιες Υποθέσεις και την Αλιεία, Karmenu Vella κατά την επίσημη παρουσίαση της εκστρατείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής #OUR OCEANS στο Ωκεανογραφικό Μουσείο στο Μονακό.
Πάνω από 70 ενυδρεία σε ολόκληρο τον κόσμο ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής να συμμετέχουν στη μάχη κατά των θαλάσσιων απορριμμάτων παρουσιάζοντας όχι μόνο την όμορφη πλευρά του θαλάσσιου βυθού αλλά και την ασχήμια που οι καταναλωτικές μας συνήθειες έχουν δημιουργήσει.
Οι επισκέπτες των ενυδρείων που συμμετέχουν στην εκστρατεία θα δουν ζωντανά την άσχημη κατάσταση των θαλασσών με τις πλαστικές σακούλες να «κολυμπούν» ανάμεσα στα ψάρια και τα πλαστικά μπουκάλια να έχουν καλύψει το βυθό. Παράλληλα τα ενυδρεία διαθέτουν και έντυπο υλικό με στοιχεία για τα αστρονομικά νούμερα των θαλάσσιων απορριμμάτων. Για παράδειγμα ο επισκέπτης θα έχει την ευκαιρία να μάθει ότι το 80% από τα 10 εκατομμύρια τόνων θαλάσσιων απορριμμάτων που καταλήγουν κάθε χρόνο στις θάλασσες, είναι απορρίμματα που προέρχονται από τη στεριά. Είναι το πλαστικό μπουκάλι του νερού, το πλαστικό ποτήρι του καφέ και η πλαστική σακούλα που κουβαλάμε στη παραλία, και ή παρατάμε ή τα παίρνει ο αέρας. Είναι τα πλαστικά που διαφεύγουν από τη διαχείριση και είναι και οι γόπες των τσιγάρων που «φυτεύουμε» στην άμμο.
Κάθε χρόνο στην Ελλάδα και σε ολόκληρο τον κόσμο χιλιάδες θαλάσσια θηλαστικά και πουλιά χάνουν τη ζωή τους εξαιτίας της κατάποσης πλαστικού. Τα ενυδρεία που συμμετέχουν στην εκστρατεία καθημερινά αυξάνονται. Ας ελπίσουμε να δούμε και ελληνική συμμετοχή αλλά το κυριότερο ας αρχίσουμε να αλλάζουμε συνήθειες. Να πούμε όχι στο πλαστικό μπουκάλι και ποτήρι μιας χρήσης, όχι στην πλαστική σακούλα, όχι στα αποτσίγαρα και κάθε είδους σκουπίδια στις παραλίες μας. Ε και ας σκύψουμε να μαζέψουμε και κανένα σκουπιδάκι από την παραλία και ας μην είναι δικό μας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.