Ελεύθερη και υπεύθυνη κατασκήνωση
Αξίζει να χαίρονται τις παραλίες μόνο όσοι μπορούν να πληρώσουν;
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![367104-759126.jpg 367104-759126.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/08/08/367104-759126.jpg)
Με δικαιολογία την προστασία της φύσης απαγορεύτηκε η ελεύθερη κατασκήνωση στην Ελλάδα. Στην πραγματικότητα όμως πρόκειται για εξυπηρέτηση οικονομικών συμφερόντων για την «αξιοποίηση» των παραλιών. Από την απλή ενοικίαση ομπρελών, μέχρι και την οικοδόμηση ξενοδοχειακών μονάδων κατά το πρότυπο της Ισπανίας.
Οι Οικολόγοι Πράσινοι επαναφέρουν το θέμα στην επικαιρότητα αφού «φέτος που οι αιγιαλοί δημοπρατούνται μέσω διαδικτύου, εύκολα και γρήγορα για τη ‘μεγιστοποίηση του οφέλους’. Φαίνεται ξεκάθαρα η κατεύθυνση. Ξεχάσαμε τους αγώνες για τις ελεύθερες παραλίες και πάμε για μαζική εκμετάλλευση ολοταχώς» αναφέρουν σε ανακοίνωσή τους.
Οι ΟΠ πιέζουν για ένα νέο θεσμικό πλαίσιο που να επιτρέπει την ελεύθερη κατασκήνωση θέτοντας όμως περιορισμούς, που να αφορούν τόσο στις συνθήκες υγιεινής όσο και στην προστασία του φυσικού περιβάλλοντος. Προτείνουν η τοπική αυτοδιοίκηση να καθορίζει τις περιοχές ελεύθερης κατασκήνωσης και να εξασφαλίζει τις απαραίτητες υποδομές.
«Η απαγόρευση στο ελεύθερο camping είναι απαγόρευση στην ελεύθερη πρόσβαση στην παραλία» θα πει ο συνεκπρόσωπος των ΟΠ, Κώστας Διάκος, θέλοντας να τονίσει ότι με την ίδια λογική κάποια στιγμή θα απαγορευτεί η πρόσβαση και των λουόμενων στις παραλίες αφού πολλοί απ’ αυτούς φεύγοντας παρατάνε τα σκουπίδια τους ή φυτεύουν τα αποτσίγαρά τους στην άμμο.
Άλλωστε πρόσφατα στη Κρήτη, η Ένωση Ξενοδόχων σε επιστολή που έστειλε στους δημάρχους Κισσάμου και Κανδάνου Σελίνου ζητάει να καθιερωθεί αντίτιμο εισόδου στις παραλίες Μπάλου και Ελαφονησίου, ώστε να περιοριστεί ο όγκος των επισκεπτών και να χαίρονται τις παραλίες μόνο όσοι μπορούν να τις πληρώσουν.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.