![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![339276-705728.jpg 339276-705728.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/02/03/339276-705728.jpg)
Στη πράξη αποδεικνύει ο Δήμος Βριλησσίων την οικονομική αξία των απορριμμάτων με την εγκατάσταση των καφέ κάδων συλλογής οικιακών οργανικών αποβλήτων. Tων αποβλήτων δηλαδή που παράγουμε στην κουζίνα μας και αποτελούν το 40% των απορριμμάτων, ενώ ευθύνονται για τις μεγαλύτερες εκπομπές αερίων του θερμοκηπίου. Οι δημότες μαζί με τους καφέ κάδους, δίπλα στον μπλε κάδο της ανακύκλωσης και τον πράσινο των σύμμεικτων απορριμμάτων, είδαν και τα δημοτικά τέλη στους λογαριασμούς τους να μειώνονται αισθητά.
Το πρόγραμμα κομποστοποίησης ξεκίνησε πιλοτικά στο Δήμο πριν από ενάμιση περίπου χρόνο με σκοπό την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των πολιτών για την διαλογή στη πηγή. Αρχικά η συλλογή ξεκίνησε από τις λαϊκές αγορές, στη συνέχεια προχώρησαν στην ξεχωριστή αποκομιδή των κλαδεμάτων από τα πάρκα αλλά και από τους κήπους των δημοτών, και τέλος τοποθέτησαν τους καφέ κάδους σε ένα μεγάλο μέρος του δήμου.
Ο Δήμος Βριλησσίων υλοποιεί το πρόγραμμα σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής και τον Ενιαίο Διαβαθμιδικό Σύνδεσμο Νομού Αττικής (ΕΔΣΝΑ). Η συνεργασία εντάσσεται στο πλαίσιο του Περιφερειακού Σχεδιασμού για την διαχείριση των απορριμμάτων που απορρέει απόν Εθνικό Σχεδιασμό. Ο Δήμος Βριλησσίων μέσα από τοπική διαβούλευση κατάρτισε τα σχέδια του Δήμου και ήδη τα υλοποιεί, χωρίς να περιμένει την χρηματοδότηση από το ΕΣΠΑ, όπως είπε στην A.V ο Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος του Δήμου Βριλησσίων, Αλέξης Μαυραγάνης.
Επιδιώκοντας την ενεργή συμμετοχή των δημοτών, ο Δήμος Βριλησσίων δημιούργησε κινητή μονάδα ενημέρωσης σε κεντρικά σημεία της πόλης και δίπλα σε επιλεγμένους κάδους, όπου εξηγούσαν στους πολίτες ποια είναι τα οργανικά απορρίμματα που τοποθετούνται στους καφέ κάδους, τι είναι η κομποστοποίηση και ποια τα οφέλη της. Η ανταπόκριση των πολιτών ήταν τέτοια που όπως μας είπε ο Περιφερειακός Σύμβουλος και Μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής του ΕΔΣΝΑ, Αριστείδης Βρούτσης «εντός πενταμήνου περίπου 700 τόνοι δεν οδηγήθηκαν σε ΧΥΤΑ, αλλά μετατράπηκαν από το Εργοστάσιο Μηχανικής Ανακύκλωσης και Κομποστοποίησης (ΕΜΑΚ) σε εδαφοβελτιωτικό προϊόν (κομπόστ) καθαρά βιολογικό, το οποίο σύντομα θα διατεθεί στην αγορά, αφού ήδη έχουν ληφθεί οι σχετικές αδειοδοτήσεις από το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων».
Ωστόσο, από την αποτροπή της ταφής των 700 τόνων οργανικών απορριμμάτων όφελος δεν είχε μόνο το περιβάλλον αλλά και τα οικονομικά του Δήμου αφού εξοικονόμησε ένα σημαντικό ποσό από τα τέλη ταφής που θα έπρεπε να πληρώσει στο ΧΥΤΑ. Ο Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος, Αλέξης Μαυραγάνης θα μας πει σχετικά: «Έχουμε πλέον την ικανοποίηση της επίτευξης των πρώτων απτών σημαντικών αποτελεσμάτων σε οικονομικό και περιβαλλοντικό επίπεδο, τα οποία ισοδυναμούν με τη μείωση κατά 5% των δημοτικών τελών για τους πολίτες των Βριλησσίων, θέσεις εργασίας και αρκετές εκατοντάδες τόνους λιγότερα ενταφιασμένα απορρίμματα στην Αττική γη».
Μέχρι το τέλος Μάρτιου θα έχει ολοκληρωθεί η τοποθέτηση καφέ κάδων σε ολόκληρο το Δήμο και ο Δήμαρχος Βριλησσίων, Ξένος Μανιατογιάννης, καλεί όλους τους δημότες να συμμετέχουν στην προσπάθεια αφού « η επιτυχία τώρα βασίζεται στην ενεργή συμμετοχή των πολιτών».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.