- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![317963-626235.jpg 317963-626235.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/01/22/317963-626235.jpg)
Ανάμεσα στα πολλά θέματα που δεν μπορούμε να διαχειριστούμε ούτε ως κράτος αλλά ούτε ως κοινωνία είναι και το θέμα των αδέσποτων ζώων. Η αδιαφορία των αρχών είναι εμφανής αλλά δεν είναι λίγοι και οι ασυνείδητοι πολίτες που παίρνουν ένα κουτάβι μετά το βαριούνται και το εγκαταλείπουν. Δεν είναι λίγοι επίσης εκείνοι που δεν στειρώνουν το ζώο τους και μετά πετάνε στα σκουπίδια τα κουταβάκια.
Η οικονομική κρίση έχει εντείνει το πρόβλημα με αποτέλεσμα ο αριθμός των αδέσποτων να αυξάνεται. Περιστατικά που είδαν το φως της δημοσιότητας το τελευταίο διάστημα, όπως η περίπτωση των καταγγελιών για μεγάλο αριθμό θανάτων στο κυνοκομείο του Δήμου Κοζάνης, αλλά και οι δηλώσεις του Δημάρχου Σερρών που μεταξύ των άλλων δεν παρέλειψε να χαρακτηρίσει τους φιλόζωους ως «ακραίους και απαράδεκτους», δημιουργούν την ανάγκη να ανοίξει ο δημόσιος διάλογος για τα αδέσποτα.
Οι Οικολόγοι Πράσινοι παρεμβαίνουν και με αφορμή αυτά τα περιστατικά ανοίγουν τη δημόσια συζήτηση δημοσιοποιώντας τις θέσεις τους.
Σύμφωνα με τους Νόμους 4039 και 4235 τα αδέσποτα περισυλλέγονται με ευθύνη του Δήμου, στειρώνονται, περιθάλπονται αν είναι άρρωστα ή τραυματισμένα, εμβολιάζονται, σημαίνονται με μικροτσίπ και επιστρέφουν στη γειτονιά τους.
Οι Ο.Π τονίζουν ότι ο Νόμος ορθά ορίζει την επιστροφή του ζώου στο σημείο από όπου περισυλλέχθηκε, αφού στειρωθεί και εμβολιαστεί. «Θα πρέπει να αποφεύγεται ο εγκλεισμός άλλων ζώων σε κυνοκομεία δεδομένου ότι οι συνθήκες δεν είναι σε καμιά περίπτωση καλές και ο νόμος έχει διατυπωμένο στόχο την αποφυγή του μόνιμου εγκλεισμού ζώων. Ο εγκλεισμός ζώων σε κυνοκομεία δεν συμβάλλει στη δραστική λύση του προβλήματος διότι οι συνθήκες που επικρατούν στα κυνοκομεία επιδεινώνονται λόγω του αριθμού των ζώων που αυξάνεται ραγδαία. Ο απώτερος στόχος θα πρέπει να είναι η σημαντική μείωση του αριθμού των αδέσποτων, η αύξηση των υιοθεσιών και το τελικό κλείσιμο του κυνοκομείου» .
Για να ενισχυθεί η υιοθεσία αδέσποτων ζώων οι ΟΠ προτείνουν την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των πολιτών για πιο υπεύθυνη στάση απέναντι στα ζώα, καθώς και την απαγόρευση της πώλησης ζώων από καταστήματα. «Με δεδομένο το σοβαρό πρόβλημα που ήδη υφίσταται σε πολλούς Δήμους όπως και η Κοζάνη, είναι απαραίτητο να υπάρξει δημόσιο κάλεσμα ώστε να ενισχυθεί η υιοθεσία και όχι η αγορά ζώων ώστε να μειωθεί περαιτέρω το πρόβλημα με τελικό στόχο την εξάλειψή του».
«Δεν πρέπει να υπάρξει καμία καθυστέρηση σε ότι αφορά τις παραπάνω ενέργειες, δεδομένου ότι έχουμε ηθική υποχρέωση και οφείλουμε να προστατεύουμε τη φύση και τα ζώα και όχι να τα οδηγούμε στην εξαθλίωση, τη φυλάκιση και τελικά το θάνατο» καταλήγει η Θεματική Ομάδα για τα Δικαιώματα Ζώων των ΟΠ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.