![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![18016-45760.jpg 18016-45760.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/11/23/18016-45760.jpg)
Μία από τις βασικότερες δράσεις για την αναζωογόνηση του υποβαθμισμένου κέντρου της Αθήνας παίρνει σάρκα και οστά μετά από την συμφωνία του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, του Υπουργείου Περιβάλλοντος και του Δήμου Αθηναίων για την σύναψη σύμβασης μετατροπής του ξενοδοχείου LA MIRAGE στην Ομόνοια σε φοιτητικές- νεανικές κατοικίες.
Το συγκεκριμένο ξενοδοχείο ιδιοκτησίας του Μετοχικού Ταμείου Αεροπορίας παραχωρείται με ευνοϊκούς όρους στο Δήμο Αθηναίων στο πλαίσιο των εξαγγελιών του ΥΠΕΚΑ για την μετατροπή εγκαταλελειμμένων ξενοδοχείων της περιοχής της Ομόνοιας σε προνομιακές κατοικίες για φοιτητές και όχι μόνο.
Η αρχή γίνεται από το LA MIRAGE, στόχος όμως είναι όλα τα εμβληματικά εγκαταλελειμμένα κτήρια της Ομόνοιας να επαναχρησιμοποιηθούν ώστε να προσελκυστούν νέοι άνθρωποι με δυναμική παρουσία και να ξαναγεννηθεί η περιοχή της Ομόνοιας. Οι φοιτητές και γενικότερα οι νέοι είναι άτομα που εξακολουθούν να ανακαλύπτουν την δυναμική του κέντρου της πόλης και με την παρουσία τους και την δραστηριοποίηση τους όλο το εικοσιτετράωρο θα συμβάλουν ώστε το κέντρο να ξαναγίνει σημείο αναφοράς και να αποκτήσει ζωή.
Με ενοίκιο μόνο 200 ευρώ το μήνα, οι ένοικοι θα μπορούν να απολαμβάνουν όλες τις βασικές ανέσεις που προσφέρει ένα ξενοδοχείο. Ασφάλεια όλο το εικοσιτετράωρο, κοινόχρηστους χώρους υποδοχής και μεγάλο εστιατόριο. Με επιπλέον χρέωση θα υπάρχει η δυνατότητα παροχών όπως καθαριότητα δωματίου και φροντίδα ρουχισμού.
Υπολογίζεται ότι μέχρι τον Σεπτέμβριο θα έχει επισκευαστεί ώστε με την έναρξη της νέας πανεπιστημιακής χρονιάς να μπορέσει να αποτελέσει πόλο έλξης των νέων φοιτητών. Η χρηματοδότηση της δράσης θα γίνει από το Πράσινο Ταμείο και θα υλοποιηθεί από τον Δήμο Αθηναίων.
Από την επιτυχία της μετατροπής του LA MIRAGE σε φοιτητικές κατοικίες θα κριθεί και η επέκταση του προγράμματος αναπλάσεων και άλλων τέτοιων κτηρίων που σήμερα παρακμάζουν και συντελούν στην υποβάθμιση της πόλης.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.