![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![16920-44324.jpg 16920-44324.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/10/17/16920-44324.jpg)
Ένα πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με θέμα την αιολική ενέργεια ξεκίνησε στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή με την συμβολή της ΔΕΗ ΑΕ και ΔΕΗ Ανανεώσιμες. Στο πρόγραμμα θα συμμετέχουν 2000 μαθητές της Γ’ Γυμνασίου και θα διαρκέσει μέχρι τον Ιανουάριο του 2012.
Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση των νέων για τα προβλήματα του περιβάλλοντος μέσα από την αναζήτηση φιλικών προς το περιβάλλον λύσεων από την εξέλιξη της τεχνολογίας. Το καινοτόμο σε όλες αυτές τις ενέργειες έγκειται στο ότι τα σεμινάρια είναι βιωματικά και όχι θεωρητικά. Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα τα παιδιά μέσα από την ομαδική δουλειά πειραματίζονται με την αιολική ενέργεια, παρατηρούν, μετρούν με κατάλληλα όργανα και καταγράφουν σε ειδικά φύλλα εργασίας την επίδραση που έχουν το σχήμα, το μέγεθος, ο αριθμός των λεπίδων μιας ανεμογεννήτριας, η διεύθυνση του ανέμου και η ταχύτητα στην απόδοση της αιολικής τουρμπίνας.
Τα αποτελέσματα μετρώνται και αποτυπώνονται σε διαγράμματα για την εξαγωγή συμπερασμάτων. Η προσπάθεια που καταβάλλουν για να καταλάβουν και να βγάλουν τα συμπεράσματα τους προετοιμάζει τους αυριανούς σκεπτόμενους πολίτες που δεν αντιμετωπίζουν με τρόμο το καινούργιο (έχουμε δει αντιδράσεις τοπικών κοινωνιών πολλές φορές άδικες στην χωροθέτηση αιολικών πάρκων) αλλά κρατούν κριτική στάση απέναντι στο νέο του με σωστή αξιολόγηση του. Επιπλέον η πράσινη ανάπτυξη θα είναι ο μοχλός επανεκκίνησης της Ελληνικής οικονομίας και αυτά τα παιδιά θα αποτελέσουν τους αυριανούς εκφραστές της.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με ένα μαθητικό διαγωνισμό κατασκευής μιας συσκευής που λειτουργεί με αιολική ενέργεια.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.