- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![14458-40467.jpg 14458-40467.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/05/23/14458-40467.jpg)
Με αφορμή την ολοκλήρωση του νομοσχεδίου που ενσωματώνει την Ευρωπαϊκή Οδηγία 98/2008 το Υπουργείο Περιβάλλοντος Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής οργάνωσε ημερίδα όπου παρευρέθηκε μεταξύ άλλων και ο Julio Garcia Burgues υπεύθυνος του τμήματος διαχείρισης αποβλήτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η οδηγία που έπρεπε να έχει ενσωματωθεί στο εθνικό μας δίκαιο από τον περασμένο Δεκέμβρη, κάτι που δεν έγινε, μας φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην επιβολή προστίμων και οι Ευρωπαίοι μας προειδοποιούν αυτή τη φορά μέσα στη χώρα μας.
Η φιλοσοφία που έχει σχεδιαστεί η συγκεκριμένη οδηγία από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή εστιάζει στην αειφόρα οικονομία. Για να επιτευχθεί ο στόχος αυτός πρέπει να χρησιμοποιούνται σωστά οι πόροι και η ανάκτηση τους από τα απόβλητα είναι καθοριστικός παράγοντας. Το πλαίσιο της Οδηγίας-που εφαρμόζεται στην Ευρώπη εδώ και 30 χρόνια- αποτελεί εργαλείο που μπορεί να βοηθήσει προς αυτή την κατεύθυνση.
Σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Οδηγία μέχρι το 2020 πρέπει να επιτευχθεί ανακύκλωση 50% για τα δημοτικά απόβλητα (μέταλλο, πλαστικό, χαρτί και γυαλί) και 70% για τα κατασκευαστικά απόβλητα(μπάζα). Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα –σύμφωνα με τα στοιχεία της EYROSTAT- θάβουμε το 82% των αποβλήτων, ανακυκλώνουμε το 17% , κάνουμε κομποστοποίηση το 1% την ίδια στιγμή που στην Ευρώπη το ποσοστό που στέλνουν για ταφή είναι 0%, ανακυκλώνουν 48%, κάνουν κομποστοποίηση 18% και παράγουν ενέργεια από τα απορρίμματα 34%. Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι ενώ στην Ευρώπη οι χωματερές εκμηδενίζονται και τα σκουπίδια αξιοποιούνται δίνοντας κερδοφορία στην επιχειρηματική δραστηριότητα, στην Ελλάδα εξακολουθούμε να τα θάβουμε και να δημιουργούμε όχι μόνο τεράστιο περιβαλλοντικό πρόβλημα και υποβάθμιση περιοχών αλλά συγχρόνως στερούμε από την χώρα και πολύτιμες πηγές εσόδων.
Για να μπορέσουμε να φτάσουμε τα Ευρωπαϊκά επίπεδα θα πρέπει να επανασχεδιάσουμε την πολιτική μας για τα απορρίμματα ακολουθώντας την ιεράρχηση που θέτει η οδηγία. Πρόληψη- Επαναχρησιμοποίηση- Ανακύκλωση- Ανάκτηση και ασφαλής διάθεση. Το νομοθετικό πλαίσιο είναι σαφέστατα το πιο σημαντικό, οι τεχνολογίες και η εμπειρία των Ευρωπαϊκών μητροπόλεων υπάρχουν αλλά για να λυθεί το πρόβλημα χρειάζεται και η αλλαγή του καταναλωτικού και παραγωγικού μοντέλου. Να παράγουμε προϊόντα χρησιμοποιώντας όσο το δυνατόν λιγότερους φυσικούς πόρους και να καταναλώνουμε προϊόντα πιο φιλικά στο περιβάλλον.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.