- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
ECOVOICE: Οι γνωστοί άγνωστοι
Η Βασιλική Γραμματικογιάννη για τις εικόνες ντροπής των δολοφονημένων ζώων
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![12824-38024.jpg 12824-38024.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2011/03/09/12824-38024.jpg)
Στις 16 Φεβρουαρίου μια νεαρή θηλυκή φώκια Monachus Monachus ξεβράστηκε στην παραλία Αχλάδι στην Εύβοια. Η άτυχη φώκια έφερε τραύματα στο κεφάλι από σκάγια κυνηγητικής καραμπίνας. Στα Κύθηρα κάτοικος ενημέρωσε την ομάδα διάσωσης της ΜΟm για την παρουσία νεαρής αρσενικής φώκιας στην παραλία Φελωτή. Ο Νηρέας όπως ονομάστηκε η νεαρή φώκια έπασχε από λοίμωξη και δερματικά προβλήματα λόγω παρασίτων.
Στη Βιστωνίδα βρέθηκαν νεκροί 18 Αργυροπελεκάνοι και 10 σκελετοί, ενώ με λίγες μέρες διαφορά στο Εθνικό Πάρκο Αμβρακικού έγινε νυχτερινή επιδρομή σε νησίδες φωλιάσματος Αργυροπελεκάνων. Οι επιδρομείς κατέστρεψαν τα αυγά και έδιωξαν τα πουλιά. Παρόμοιο περιστατικό είχε συμβεί και πέρυσι την ίδια εποχή στον Αμβρακικό. Εποχή αναπαραγωγής των πουλιών που έχει σαν αποτέλεσμα την μείωση των πληθυσμών τους, που αποτελεί παγκόσμιο απειλούμενο είδος.
Η Βόρεια Εύβοια κατέχει μια αρνητική πρωτιά στις δολοφονημένες φώκιες και ο Αμβρακικός στα δελφίνια και στους αργυποπελεκάνους. Δυστυχώς όμως αυτές οι πρακτικές όχι μόνο δεν αποτελούν λύση στα προβλήματα των ψαράδων αλλά τα επιδεινώνουν προκαλώντας την σταδιακή υποβάθμιση του θαλάσσιου φυσικού περιβάλλοντος. Η ζωή μας είναι απόλυτα εξαρτημένη από την βιοποικιλότητα, άλλωστε ένα κομμάτι της είμαστε, και η μείωση της θα επηρεάσει σαφέστατα και την καθημερινότητα μας.
Πέρα όμως από την συνείδηση που δεν διαθέτουμε, ως χώρα έχουμε αναλάβει την υποχρέωση απέναντι στη διεθνή κοινότητα για την προστασία των απειλούμενων ειδών και λαμβάνουμε και επιδοτήσεις. Συνεπώς όχι μόνο δεν θα έπρεπε να τα θανατώνουμε αλλά να φροντίζουμε να μην τα ενοχλούμε κιόλας με την παρουσία μας.
«Τα φαινόμενα αυτά εκτός από παραβίαση της κοινοτικής νομοθεσίας αποτελούν και διεθνή ντροπή για την Ελλάδα» επισημαίνει η Μαλαμω Κορμπέτη Υπ. Πολιτικής της Ελληνικής Ορνιθολογικής Εταιρείας. Σε ότι αφορά τα προβλήματα των ψαράδων από τα ψαροφάγα πουλιά και από τα θαλάσσια θηλαστικά η κ. Κορμπέτη υποστηρίζει ότι το κράτος θα πρέπει να εντάξει τους ψαράδες σε καθεστώς αποζημιώσεων για τις απώλειες τους έτσι ώστε να μην καταφεύγουν σε λύσεις εξόντωσης. Όπως και να έχει είναι υποχρέωση του κράτους η λήψη μέτρων για την προστασία των Οικότοπων και των απειλούμενων ειδών. Και αν τα αντιμετωπίζουμε στο στυλ ωχ βρε αδελφέ και τι θα χαλάσει αν χαθούνε τα ραδίκια…, που θα χαλάσει, ας αναρωτηθούμε το πιο απλό. Τι χρώμα θα είχε η ζωή μας χωρίς αυτή την ομορφιά γύρω μας.
Φωτογραφίες: Αρχείο Ορνιθολογικής
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Οι τουρίστες κάνουν στροφή προς τον βορρά
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.