- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
Δεν χρησιμοποιούμε πλαστική σακούλα
Το θέμα της αλόγιστης χρήσης πλαστικής σακούλας δεν είναι μόνο οικονομικό αλλά πρωτίστως περιβαλλοντικό
![41535-93522.jpg 41535-93522.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/41535-93522_0.jpg)
![111182-220465.jpg 111182-220465.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/10/19/111182-220465.jpg)
Σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Οδηγία για την κατάργηση της πλαστικής σακούλας, το κάθε κράτος μέλος πρέπει να εξασφαλίσει ότι η ετήσια κατανάλωση λεπτής πλαστικής σακούλας δεν θα υπερβαίνει τις 90 σακούλες ανά πολίτη έως τα τέλη του 2019 και τις 40 σακούλες έως το 2025. Το κάθε κράτος-μέλος μπορεί να πάρει όποια μέτρα θέλει για να εξασφαλίσει αυτή τη μείωση, αν όμως δεν το επιτύχει το αργότερο μέχρι το τέλος του 2018 θα πρέπει να επιβάλει χρέωση για τις πλαστικές σακούλες που διατίθενται στα καταστήματα.
Στην Ελλάδα αν και έχουμε περιορίσει αρκετά τις καταναλωτικές μας συνήθειες λόγω κρίσης, η κατανάλωση πλαστικής σακούλας εξακολουθεί να γράφει τεράστια νούμερα. Οι Έλληνες καταναλώνουμε 269 σακούλες ανά άτομο το χρόνο, τη στιγμή που ο Ιρλανδός πολίτης καταναλώνει μόνο 20 σακούλες.
Ωστόσο το θέμα της αλόγιστης χρήσης πλαστικής σακούλας δεν είναι μόνο οικονομικό αλλά πρωτίστως περιβαλλοντικό, αφού οι πλαστικές σακούλες αν δεν καταλήξουν σε χώρους υγειονομικής ταφής θα καταλήξουν στη θάλασσα που εκτός από τη ρύπανση ευθύνονται και για το θάνατο πουλιών και θαλάσσιων θηλαστικών. Τουλάχιστον 1.000.000 πουλιά και 100.000 θαλάσσια θηλαστικά πεθαίνουν κάθε χρόνο από τα πλαστικά απορρίμματα.
Για την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των πολιτών αναφορικά με τις συνέπειες που έχει η απόρριψη πλαστικής σακούλας στο θαλάσσιο περιβάλλον, Πανεπιστήμια και Περιβαλλοντικές Οργανώσεις αναλαμβάνουν δράση. Συγκεκριμένα το Εργαστήριο Θαλάσσιας Γεωλογίας και Φυσικής Ωκεανογραφίας του Πανεπιστημίου Πατρών, το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Αστικού Περιβάλλοντος & Ανθρώπινου Δυναμικού του Παντείου Πανεπιστημίου, το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS, η Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης και η Περιβαλλοντική Τεχνική Συμβουλευτική TERRANOVA εγκαινίασαν το ευρωπαϊκό έργο LIFE DEBAG μια ολοκληρωμένη εκστρατεία ενημέρωσης.
Το έργο που ξεκινάει τώρα και πρόκειται να ολοκληρωθεί το Μάρτιο του 2018 «θα υλοποιήσει μια ευρεία εκστρατεία ενημέρωσης με άξονα το τεράστιο οικολογικό αποτύπωμα των πλαστικών σακουλών στο θαλάσσιο περιβάλλον, φαινόμενο για το οποίο, παρά τις ανησυχητικές διαστάσεις που έχει λάβει την τελευταία δεκαετία, η γνώμη των πολιτών εξακολουθεί να είναι ιδιαίτερα ελλειμματική» ανέφερε στην A.V ο Πρόεδρος του Δικτύου ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS κ. Βαγγέλης Κιουκιάσας.
Η Σύρος θα αποτελέσει το βασικό πιλότο εφαρμογής των δράσεων του έργου LIFE DEBAG. Ένα μεγάλο μέρος των κατοίκων της Σύρου θα ενημερωθούν πόρτα-πόρτα για τις επιπτώσεις της πλαστικής σακούλας, ενώ τα παιδιά μέσα από το παιχνίδι και εκπαιδευτικές ομιλίες. Επιπλέον σε συνεργασία με επιχειρήσεις του νησιού θα διανεμηθούν πάνινες σακούλες για την μεταφορά των αγορών τους και κατά συνέπεια τον περιορισμό της χρήσης πλαστικής σακούλας.
Workshop και στρογγυλά τραπέζια με τη συμμετοχή διεθνών επιστημόνων, θα πραγματοποιηθούν στο νησί, με σκοπό την ενημέρωση των κατοίκων και των επαγγελματιών, για τις επιπτώσεις που έχουν τα θαλάσσια απορρίμματα τόσο στο οικοσύστημα όσο και στον τουρισμό και την αλιεία.
Επιπλέον κάθε χρόνο η πρώτη εβδομάδα του Ιουνίου καθιερώνεται για τη Σύρο ως “plastic bag free week” στη διάρκεια της οποίας θα πραγματοποιούνται οι κεντρικές δράσης ενημέρωσης και επικοινωνίας με τους πολίτες και τους επισκέπτες του νησιού.
Ας ελπίσουμε η Σύρος να αποτελέσει το παράδειγμα για όλη τη χώρα και να μην χρειαστεί να φτάσουμε στη χρέωση της πλαστικής σακούλας αλλά να την έχουμε βγάλει από τη ζωή μας συνειδητά.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Έλληνας επιστήνονας εξηγεί τι είναι το «coolcationing» και γιατί το 112 δεν αρκεί
Η Επιστημονικής Εβδομάδας που διοργάνωσε το MedINA και οι ανησυχίες
«Σκέψου συνολικά, δράσε τοπικά» είναι το σύνθημα για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Ωστόσο, ο οικολογικός δογματισμός δεν βλέπει παρά «συνολικά ιδεολογήματα» και «τοπικά κινήματα κατά των επενδύσεων»
O πληθυσμός τους υπολογίζεται σε 400 μέλη
Ο Ασπροπάρης είναι το πιο απειλούμενο είδος πουλιού στην Ελλάδα
Τι αλλάζει στις οικονομικές συναλλαγές και την πλοήγηση μέσω GPS
Πώς τα χρώματα «αναγνώρισης» βοηθούν στον να βρουν ταίρι και ο αντίκτυπος της κλιματικής κρίσης
Δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της κλιματικής κρίσης εάν δεν λύσουμε το πρόβλημα των πλαστικών
Καμπάνια ξεκίνησε η ΕΥΔΑΠ
Ο ρόλος της Κλιματικής Κρίσης και του υπερτουρισμού στη μείωση των υδάτινων αποθεμάτων της χώρας
Δράσεις ζητά η οργάνωση με την κλιματική αλλαγή να αναπτύσσεται
Η κλιματική αλλαγή δείχνει το «σκληρό» της πρόσωπο
Τα στοιχεία από την Στατιστική της Αιολικής Ενέργειας στην Ελλάδα για το 2024
Είναι ο «ο 12ος συνεχόμενος μήνας που ξεπεράστηκε κατά 1,5° Κελσίου ο μέσος όρος της προβιομηχανικής εποχής»
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι άνθρωποι πρέπει να σταματήσουν να βλέπουν τους υγροτόπους ως «χέρσες περιοχές που είναι στη διάθεσή μας για να τους μετατρέψουμε σε «χρήσιμη» γη.
Οι κάτοικοι της Τήλου δεσμεύτηκαν να εξοικονομήσουν για τον τόπο τους 1.500.000 λίτρα νερού σε ένα έτος.
Επιτυχημένη επιχείρηση χάρη στην κινητοποίηση φορέων και της περιβαλλοντικής οργάνωσης Καλλιστώ
Το παράδειγμα της Πορτογαλίας
Η δυνατότητα επίτευξης μιας συμφωνίας στο χρηματοδοτικό σκέλος φαντάζει και πάλι εξαιρετικά δύσκολη
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.