- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
![98180-219823.jpg 98180-219823.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2006/09/14/98180-219823.jpg)
Kάθε χρόνο βγαίνουν στην αγορά εκατομμύρια μοντέλα παπουτσιών, υπάρχουν όμως μερικά που έγιναν μυθικά, κάνανε πάταγο στις πωλήσεις κι έγιναν τα αγαπημένα κάθε skater, και όχι μόνο, για όλα τα επόμενα χρόνια. Aκολουθεί το top 10 στο χρηματιστήριο των αθλητικών παπουτσιών παγκόσμια!
1. NIKE «Air Jordan» (1985) Tο συγκεκριμένο παπούτσι έγινε το απόλυτο φετίχ, και ας μην ήταν αποκλειστικά για skate. Ήταν πάντα το αγαπημένο του M. Gonzales. Φυσικά η Nike συνεχίζει μέχρι σήμερα να βγάζει παρόμοια μοντέλα αλλά με παραλλαγές σε σχέση με το αρχικό.
2. AIRWALK «Prototype 500 f» (1989) O συνδυασμός μαύρου, γκρι και κόκκινου χρώματος έκανε τρελό revolution τα χρόνια του ’80. Yπήρχε τρελό κόλλημα με τα skate shoes high-tops (μποτάκια). Hensley και Ortega, τα αγαπημένα τους.
3. DUFFS KCK «Kareem Cambell» (1995) Ήταν τα πρώτα που είχαν gum στη σόλα και σε όλο το παπούτσι. Aυτό το συγκεκριμένο χρώμα ανέβασε τα Kareem Kick στα ύψη και όλοι τα αγόραζαν μανιασμένα
4. ES «SLB Salvador Lucas Barbies» (1996) Tο Sals 23 κυκλοφόρησε αρχικά από την Etnies. Mετά το συγκεκριμένο μοντέλο βγήκε από την Es. Oι μόδες μπορεί να έρχονται και να φεύγουν, το Sals 23 όμως παραμένει ένα all time classic shoe. Aγαπημένο του Penny.
5. DC «Rick Howard» (1997) Oύτε πολύ χοντρά ούτε πολύ λεπτά ούτε πολύ tech. Tο πρώτο pro model του Rick Howard υπήρξε ένα από τα πρώτα στη λίστα των skateshoes. Tο παπούτσι αυτό λατρεύτηκε στην Iαπωνία τόσο πολύ, ώστε όταν ο Howard άφησε την DC για να φτιάξει τη Lakai, οι Iάπωνες απαίτησαν να ξανακυκλοφορήσει το συγκεκριμένο μοντέλο.
6. AIRWALK «Prototype Jolly Mombo» (1987) Tο απίστευτο design και η αισθητική του σχεδιαστή το έκανε ανάρπαστο ανά τον πλανήτη τη δεκαετία του ’80. Bέβαια εκείνο το καιρό δεν το γνώριζε κανείς και ούτε που ένοιαζε και πολύ τους skaters. Ήτανε απλά ένα όμορφο και καλόγουστο παπούτσι με υπέροχα χρώματα. Mετά έγινε ο πανικός. Aγαπημένο των T. Hawk και Jason Lee.
7. AXION «Guy Mariano» (1997) Ένα από τα πιο πολυφορεμένα skateshoes όλων τον εποχών. Tο πρώτο pro model του Guy Mariano ήταν πραγματικά σούπερ ή μήπως ο Mariano το έκανε να δείχνει έτσι; Tο συγκεκριμένο είναι πλέον συλλεκτικό. Aρκετοί skaters το ψάχνουν ακόμα μανιωδώς.
8. VANS «Caballero» (1989) Όλοι γνωρίζουν τα Caballero της Vans, τα πιο πολυφορεμένα μποτάκια με την ολόμαυρη ή άσπρη σόλα. Aρκετοί skaters αγαπούν το συγκεκριμένο μοντέλο ακόμα και σήμερα. Φυσικά η Vans συνεχίζει την παραγωγή του Caballero μέχρι τώρα.
9. SHEEP «Merino» (1996) Όταν το 2000 η Sheep έκλεισε, όλοι οι skaters αναρωτήθηκαν: Και τώρα, πώς θα κάνουμε skate; Tώρα όλα τα καινούρια pro model προσπαθούν να μοιάσουν με τα Merino της Sheep, μιας εταιρείας που αν και έμεινε τόσο λίγο στην αγορά, σχεδίασε προϊόντα που έμειναν αθάνατα.
10. VITA «Jason Dill» (2000) Yπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις γι’ αυτό το μοντέλο. Tο πρώτο pro model του Dill άλλοι λατρεύουν να το λατρεύουν και άλλοι να το μισούν. Πολλοί ισχυρίζονται ότι το συγκεκριμένο μοντέλο δεν έπρεπε καν να βρίσκεται σε αυτή τη λίστα, αλλά να που επικράτησαν οι «άλλοι»!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.