- CITY GUIDE
- PODCAST
-
25°
City Lover 262
Οδός Ηλίου, Περισσός Ποιος λέει ότι οι πολυκατοικίες δεν μπορεί να είναι ελκυστικές;
![9791-22244.jpg 9791-22244.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/11/02/9791-22244.jpg)
Οδός Ηλίου, Περισσός
Ποιος λέει ότι οι πολυκατοικίες δεν μπορεί να είναι ελκυστικές; Μ’ ένα ελάχιστο κόστος παραπάνω, ο εργολάβος αυτής της νέας κατασκευής (φωτογραφία) ομόρφυνε το έργο του, προσδίδοντάς του τον αέρα μιας κλασικής χορευτικής κίνησης, με σύγχρονη ωστόσο εκτέλεση.
Oskar
Η πλατεία Πέτρουλα/Αγ. Κωνσταντίνου, στον Κολωνό, είναι ο μεγάλος χώρος μεταξύ Λένορμαν, Επιδαύρου και Άστρους. Εδώ, ο ερίτιμος κ. Παύλος Τσέλλος, μαζί με ό,τι άλλο αναμένεται από μια καφετέρια, φτιάχνει έναν από τους καλύτερους φραπέδες της Αθήνας, με € 2.50. Το ημισόγειο μαγαζί του (επί της οδού Άστρους 83, 210 5142.292) είναι επισήμως «ζαχαροπλαστείο», παλιού τύπου μάλιστα, από το 1972· μα τώρα το καλοκαίρι σεβίρει την πραμάτεια του κάτω από τον παχύ ίσκιο που δίνουν οι ομπρέλες του και τα δέντρα της πλατείας. Αξίζει (ευχαριστώ Λευτέρη Σ.).
Εθνικός Κήπος (1)
Θα βρεθεί ποτέ κάποιος πρόεδρος της Δημοκρατίας / υπουργός Εθνικής Άμυνας / δήμαρχος Αθηναίων (ο κήπος ανήκει στη δικαιοδοσία του Δήμου) να μεταστεγάσει την Προεδρική Φρουρά από τον Εθνικό Κήπο; Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, το στρατόπεδο της Φρουράς, που καλύπτει τη γωνία του Κήπου μεταξύ Βασ. Σοφίας και Ηρώδου Αττικού, ολοένα επεκτείνεται. Όλο και περισσότερα δέντρα κόβονται, όλο και περισσότερα κτίρια χτίζονται. Τόσα οικόπεδα έχει το Δημόσιο στο κέντρο, δεν μπορεί να βρει ένα να στεγάσει τους τσολιάδες του; Είναι ανάγκη μέσα στον κήπο και σε βάρος του όποιου εναπομείναντος πράσινου της Αθήνας;
Εθνικός Κήπος (2)
Ο ανθοτέχνης του Δήμου έχει κάνει καλή δουλειά. Ποτέ δεν θυμάμαι τον κήπο μας με τόσο πολλά και τόσο διαφορετικά λουλούδια. Μπράβο του. Καλή δουλειά έχει γίνει και στη λίμνη με τις (πρώην) πάπιες και το γεφυράκι.
Εθνικός Κήπος (3)
Κατά τα άλλα, μούτζωσ’ τα. Το καφενεδάκι με τιμές «Χίλτον» ή «Μεγάλης Βρετάνιας». Τα παλιά μονοπάτια έχουν γίνει προ πολλού δρόμοι, οι δρόμοι έχουν γίνει όλο και φαρδύτεροι, τα οχήματα του Δήμου όλο και μεγαλύτερα, και βρίσκονται παντού – παρκάρουν ωραιότατα μέσα στον κήπο, ειδικά προς την Ηρώδου Αττικού. Πολλά λυόμενα έχουν εγκατασταθεί μονίμως (έχουν ερ κοντίσιον) στην πλευρά της Βασ. Σοφίας, κοντά στα αρχαία μωσαϊκά (γιατί;). Οι λίμνες βρόμικες, το νερό θολό, με πολλά σκουπίδια πάνω και μέσα, απορώ πώς επιβιώνουν ψάρια και χελώνες (σε όσες ζουν ακόμα). Πάπιες στη λίμνη δεν υπάρχουν (γιατί;). Βατράχια είδα μόνο ψόφια. Οι παλιές μεταλλικές καρέκλες που γράφουν πάνω με τρυπημένες βελονιές «Ε.Κ.» (= Εθνικός Κήπος) λιγοστεύουν επικίνδυνα, μήπως θα ’πρεπε οι τελευταίες να φυλαχτούν σε κάνα μουσείο; Το χειρότερο όμως απ’ όλα είναι το άσπρο ψιλοχάλικο και η άσπρη οικοδομική άμμος, που έχει καταλάβει όλους τους δρόμους και τα δρομάκια, με τάση να επεκτείνεται και στα παρτέρια. Ο κήπος κατά τόπους μοιάζει με οικοδομή εν εξελίξει. Εκτός αν αυτή ακριβώς είναι (και εδώ) η αισθητική του δημάρχου μας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.