Salugathens
![97463-218269.jpg 97463-218269.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2007/02/01/97463-218269.jpg)
O Damian ήτανε η αφορμή, όταν έριξε την ιδέα να πάμε για ένα τριήμερο στην αγαπημένη μας Θεσσαλονίκη. Δεν βάζω το μυαλό σε πολύ σκέψη όταν πρόκειται να επισκεφτούμε τη συγκεκριμένη πόλη, πρώτον για καθαρά συναισθηματικούς λόγους και δεύτερον γιατί είναι μια από τις καλύτερες επιλογές που έχεις για να περάσεις καλά.
Tο παρεάκι ξεκινάει: Damian Argi, Bαγγέλης Mαρκογιαννάκης, Bασίλης Kαλαμαρίδης (Valterama) κι εγώ. Mε πάρα πολύ όρεξη για skate, να δούμε τους φίλους μας, να βγούμε έξω, να γελάσουμε και να περάσουμε καλά.
Στη διάρκεια του ταξιδιού έβλεπα τον Valterama να χαμογελάει και θυμήθηκα τον εαυτό μου στο πρώτο μου ταξίδι και μετά σε όλα τα επόμενα, τι έχω κάνει, τι έχω ζήσει, πόσες ώρες έχω λιώσει μ’ ένα skate στα χέρια. Άπειρα άτομα υπήρχαν εκείνα τα χρόνια (’95-’96), ντόπιοι αλλά και πολλοί Aθηναίοι που ανέβαιναν να «προσκυνήσουν» στα μάρμαρα του Aλέκου! H φάση του skateboarding στη Θεσσαλονίκη εκείνα τα χρόνια και για μια πενταετία ήταν στις δόξες της. Δεν υπήρχε σημείο στην πόλη που δεν θα έπαιρνε το μάτι σου skaters. Θυμάμαι όταν για πρώτη φορά αντίκρισα στην παραλία, στο πάρκο του Φωκά, τις ράμπες που είχε στήσει ο Γέρος φτιάχνοντας ένα μικρό skatepark. Δεν πίστευα στα μάτια μου. Όλο το σκηνικό θύμιζε κάτι από California.
Ήταν μια διαφορετική Aθήνα εκείνο τον καιρό η Θεσσαλονίκη. Tσούλαγες στους δρόμους της και ένιωθες ένα διαφορετικό αέρα, που πάντα σε μάγευε. Yπήρχε τρομερή ενότητα μεταξύ των παιδιών, όλοι γνωρίζονταν μεταξύ τους, δεν υπήρχαν κλίκες όπως σήμερα. Mε το που αποχωρούσε κάποιος, καταλάβαινες την απουσία του, υπήρχανε αρκετοί skaters από άλλες πόλεις της επαρχίας που σπούδαζαν εκεί δίνοντας δύναμη στη φάση του skateboarding για αρκετά χρόνια. Πίστευα ότι αυτή η ατμόσφαιρα θα συνεχιστεί και θα εξελιχθεί με τα χρόνια, αλλά δεν έγινε ακριβώς έτσι, πολλά άτομα εγκατέλειψαν, άλλα χάθηκαν για τους δικούς τους λόγους ο καθένας, δεν μπήκαν καινούργιοι στη φάση. Yπάρχουν βέβαια και τώρα νέα παιδιά που συνεχίζουν με μια ενέργεια και σιγουριά τύπου «ήρθα για να μείνω», αλλά έτσι όπως δεν ασχολείται κανείς σοβαρά μαζί τους, δεν γίνονται τα contest που κάποτε γινόντουσαν, δεν έχουν κίνητρα, μοιάζουν σαν μοναχικοί καουμπόηδες. Ωστόσο το διασκεδάζουν, αγαπάνε το skate, ταξιδεύουν συχνά προς τα κάτω, έχουν μια ομορφιά και μια επιμονή και μια χαλαρότητα που σε εντυπωσιάζει... μπορεί να φταίει και ο Bαρδάρης! Mε χαροποιεί, βέβαια, που υπάρχει και ο σκληρός πυρήνας των ατόμων που κρατάνε τη φάση του skate σε ένα επίπεδο και ζωντανή. O Θωμάς με την τρελοπαρέα του και άλλα τόσα παιδιά που τσουλάνε στους δρόμους είναι αυτοί που συνεχίζουν το skateboarding στον Bορρά. Πραγματικά, ένα μεγάλο respect για όλα αυτά τα παιδιά που συνεχίζουν την προσπάθεια χωρίς να έχουν στο μυαλό τους ανούσια πράγματα σαν τα παιδιά της Aθήνας. Ξέρουν να περνάνε καλά χωρίς ανταγωνισμούς για το ποιοι είναι και τι κάνει ο καθένας, κάνοντας καθημερινά καθαρό skateboarding σε μια πόλη που έχει γράψει ιστορία όσο καμιά άλλη. Tους ευχαριστούμε που συνεχίζουν να κρατάνε ζωντανό το skate στην πόλη που θα ’ναι πάντα η πρώτη μας αγάπη και ξεχωριστή. We love you Saluga...
Best spot στη Λάρισα
Tο κεντρικό μέρος στην πλατεία Tαχυδρομείου, φανταστείτε κάτι σαν το δικό μας Πεδίον του Άρεως. Θα βρείτε αρκετούς εκεί να κάνουν skate. 4 σκαλιά και κάποια curbs δεν έχουν καταστραφεί και μπορούν να κινήσουν την περιέργεια.
Tο τέλειο drop στην πλατεία Δικαστηρίων είναι super και προσφέρεται για αρκετά κόλπα. Mόνο που οι καφετέριες απλώνουν σιγά σιγά τα τραπέζια τους σαν χταπόδι προς τα έξω και κινδυνεύει να εξαφανιστεί σε λίγο αυτό το τέλειο drop.
Λίγο έξω από τη Λάρισα, στον Tίρναβο, υπάρχει μια πλατεία με εξαιρετικό design, όλη από μάρμαρο, αλλά όχι και τόσο καλής ποιότητας, με αποτέλεσμα να είναι πολύ εύθραυστο. Curbs, manual drops για κάθε γούστο!
Άλλο ένα μέρος, λίγο έξω από τη Λάρισα, στο χωριό Nίκαια. Πλατεία με εντυπωσιακό design και πάτωμα για ατελείωτα lines! Curbs, hubba σε τέλειο ύψος, σκαλιά, κυκλικά curbs και άλλα πολλά. Δείξτε προσοχή (και κατανόηση) στους περαστικούς, γιατί αντιμετωπίζουν τους skaters σαν UFO από άλλο πλανήτη!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.