Αυτό είναι ένα μοντέρνο έργο τέχνης επικών διαστάσεων. Αλλά δεν είναι τόσο το μέγεθος του που σε εντυπωσιάζει. Είναι η φοβερή δουλειά που έχει γίνει, η εξαιρετική λεπτομέρεια και (κυρίως) ένα είδος οφθαλμαπάτης που σε μπερδεύει. Θέλω να πω ότι κοιτάζοντάς το, νομίζεις ότι το βλέπεις με το βλέμμα στραμμένο ψηλά προς τον ουρανό, ενώ στην πραγματικότητα μπορείς να το δεις μόνο αν στρέψεις το βλέμμα σου προς τα κάτω. Πρόκειται για μια ξύλινη κατασκευή 30 τ.μ. εξ ολοκλήρου χειροποίητη και ζωγραφισμένη με μαρκαδόρους, spray και stencils από τον καλλιτέχνη Δημήτρη Λιόση. Γνωστός από το χώρο του snowboard, του surf και της urban culture, ο Δημήτρης Λιόσης γεννήθηκε το 1970, έχει σπουδάσει Fine Art & Design στο The City & Guilds of London και στο Middlesex University. Έχει παρουσιάσει δουλειά του σε πολλές εκθέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό με πιο πρόσφατη την ατομική, Αnimal Exhibition, στην γκαλερί ΙΣΙΔΩΡΑ το 2014.
Ο Δημήτρης στήνει αυτή τη φορά μια real-size ράμπα για skateboard μέσα στο χώρο μιας γκαλερί και τη ζωγραφίζει με τρόπο που παραπέμπει στην εποχή της αναγέννησης. Εμπνέεται από το ζωικό βασίλειο και από το διάκοσμο του θόλου της Ρωμαϊκής εκκλησίας του Sant’ Ignazio. Στην αναπαράστασή του στην εσωτερική επιφάνεια της ράμπας αντικαθιστά τις διάφορες φιγούρες με ανθρωπόμορφα πλάσματα με κεφάλια ζώων. Η κατασκευή θυμίζει τρούλο τοποθετημένο ανάποδα ο οποίος όμως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως πίστα για skateboard!
Την Πέμπτη 12 Μαρτίου, στην Gallery@Sarri12 θα γίνουν τα εγκαίνια της έκθεσης με γενικό τίτλο «Redefining Transitions». Στην έκθεση συμπεριλαμβάνονται επίσης νέα ζωγραφικά επιτοίχια έργα, με ανθρωπομορφικά συμπλέγματα, καθώς και τρία υπερμεγέθη τελάρα μικτής τεχνικής τα οποία ο καλλιτέχνης έχει δημιουργήσει το 1993, το 2002 και το 2014 αντίστοιχα προκειμένου ο θεατής να καταλάβει την εξέλιξη της ιδέας πίσω από τη σημερινή εντυπωσιακή εγκατάσταση.
Αν η φωτογραφία του έργου που δημοσιεύουμε σε άφησε με το στόμα ανοιχτό είμαι σίγουρος ότι θα παραμείνεις στην ίδια στάση όταν θελήσεις να το δεις live και από κοντά. Ραντεβού επιτόπου!
ΙΝFO Eγκαίνια: Πέμπτη 12/3, 2.00-23.00, 12/3 - 15/4, Τετ.-Κυρ. 12.00-17.00
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.