- CITY GUIDE
- PODCAST
-
25°
![8664-19806.jpg 8664-19806.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/09/21/8664-19806_0.jpg)
Χημείο
Το καλό πράγμα (παρα)αργεί να γίνει:το Χημείο λίγο λίγο αποκαλύπτεται (φωτογραφία της 23/6/09) και το αποτέλεσμα εμφανίζεται υπέροχο. Ελπίζουμε όχι μόνο να μην τσιμεντωθεί ο κηπάκος του, αγαπητή Σταυρούλα, μα να λειτουργήσει κιόλας.
“Mai Visto”
Οι Ιταλοί της Αθήνας κάτι παραπάνω ξέρουνε για ιταλικό καφέ και γι’ αυτό τους βλέπεις να μαζεύονται στο συγκεκριμένο μαγαζί, η ονομασία του οποίου σημαίνει, σε ελεύθερη μετάφραση, «Πρωτοφανέρωτο». Ένας νεαρός Ιταλός, ο Αλεσάντρο Πιλίζιο, ρίζωσε στην Ελλάδα, κι άνοιξε πριν λίγα χρόνια αυτό το καφέ, το οποίο επίσης σερβίρει και του κόσμου τα ελαφρά φαγώσιμα (σάντουιτς, σαλάτες, πίτες), χυμούς, άλλα ροφήματα, γλυκά κ.ά. Ξεχώρισα το λαμπρό προσούτο. Σόλωνος 94, μεσοτοιχία με την «Εστία», 210 2644.110. Ντελίβερι 8.00-17.00, λειτουργία δύο ώρες ακόμα. Πλην Σαββατοκύριακου.
Εκδόσεις «Φιλιππότης»
Από καιρό έψαχνα την αφορμή να γράψω για τον αθηναιογραφικά συνεπέστερο εκδότη της πόλης, που είναι φυσικά ο δισυπόστατος «Φιλιππότης»/«Ερίννη». Οποιοσδήποτε σύγχρονος αναγνώστης ενδιαφέρεται για την Αθήνα, αργά ή γρήγορα θα πέσει πάνω σε κάποιο από τα σχετικά βιβλία του: μα σε όσα αναφέρονται ειδικά σε κάποια γειτονιά, μα στο ετήσιο «Αθηναϊκό Ημερολόγιο», μα στη χρονολογική σειρά του Καιροφύλα, μα σε άλλο. Η αφορμή μού δόθηκε από τρία πρόσφατα βιβλία. Πρώτο το «Πετράλωνα, μια συνοικία Άνω - Κάτω», του γνωστού και άξιου συγγραφικού δίδυμου Μάρω Βουγιούκα - Βασίλη Μεγαρίδη. Τοπωνύμια, ιστορία, σχολεία, ταβέρνες, αρχαία, κινηματογράφοι, μικρές ιστορίες, «τύποι» της σημαντικής αθηναϊκής γειτονιάς – όλα εδώ είναι. Δεύτερο, το «Από την άμαξα στο ταξί - Με αφηγήσεις από τη ζωή των οδηγών τους», της υποδειγματικής ερευνήτριας Ζωής Ρωπαΐτου. Εδώ εξετάζονται η μετάβαση από το ένα μέσο στο άλλο (από το 19ο αιώνα μέχρι τις μέρες μας), τα επαγγέλματα τα σχετικά με τ’ άλογα, η άμαξα και το ταξί στην τέχνη κ.λπ., ενώ τα 3/5 του βιβλίου καλύπτονται από πρωτογενείς μαρτυρίες επαγγελματιών (όχι αποκλειστικά της Αθήνας). Τρίτο, «Ο γλύπτης Δημήτριος Ζ. Φιλιππότης - Ένας ασυμβίβαστος», του ίδιου του εκδότη. Εδώ, σε εκλαϊκευμένη έκδοση, παρουσιάζονται τα σημαντικότερα έργα του μεγάλου Τηνιακού γλύπτη (οι δύο «Ξυλοθραύστες», ο «Θεριστής», ο «Ψαράς», ο «Σταφυλάς», η αγαπημένη μου «Άρτεμη με σκύλο» κ.λπ.), τα περισσότερα από τα οποία (ή πιστά τους αντίγραφα) βρίσκονται στην πόλη μας: Ζάππειο, Εθνική Πινακοθήκη, κήπος του ΚΑΤ, Α΄ Νεκροταφείο, βίλα Καζούλη κ.λπ. Και τα τρία βιβλία συμπληρώνονται με λαμπρό φωτογραφικό υλικό, στο τελευταίο εκτός κειμένου.
Γιατί τη λένε Παπαφώτη
Ακριβώς στα «Πετράλωνα» διαβάζουμε ότι η γνωστή στάση και περιοχή στην οδό Τριών Ιεραρχών ονομάστηκε έτσι από τον προπολεμικό φούρνο-ζαχαροπλαστείο του εν λόγω κυρίου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.