![diamantakou_popi diamantakou_popi](/images/120x120/3/jpg/files/2023-09-07/diamantakou_popi.jpg)
![Φωτογράφιση γάμου στην Πύλη του Ανδριανού Φωτογράφιση γάμου στην Πύλη του Ανδριανού](/images/1074x600/jpg/files/2023-09-12/pyli_andriannou_gamos.jpg)
Πόπη Διαμαντάκου: Η υποψήφια δημοτική σύμβουλος με τον συνδυασμό «Αθήνα Ψηλά» του Κώστα Μπακογιάννη, γράφει για την Πύλη του Ανδριανού
Τους είδα να βγαίνουν σκασμένοι στα γέλια, τρέχοντας από την εκκλησία της Αγίας Ειρήνης. Εκείνη με την ουρά του νυφικού στα χέρια, εκείνος με το γαμπριάτικο κοστούμι να στρώνει το παπιγιόν καθώς ορμούσαν από τη Λυσικράτους στην Αμαλίας. Πίσω τους ο φωτογράφος, μηχανές, φώτα, όλα στα χέρια. Πέρασαν γρήγορα απέναντι, στήθηκαν μπροστά από την Πύλη του Αδριανού, να είναι κάδρο οι αρχαίες κολώνες, πέταξε την ουρά του νυφικού εκείνη, να σηκώσει ο αέρας τα πέπλα να νοιώσει αρχαία θεά που αναδύεται από τα βάθη του χρόνου. Ίσα ένα κλικ, δύο…πολλά όσα πρόλαβε ο φωτογράφος.
Παραμυθένιος γάμος στην πόλη με τους συναρπαστικούς μύθους και τις πάμπολλες στρώσεις ιστορίας. Έχει γίνει μόδα έμαθα. Φωτογραφίες γάμου με φόντο την Πύλη του Αδριανού. Μία από τις 7 που υπήρχαν στο τείχος του Χασεκή, που χτίστηκε 3 μέτρα ψηλό.
Υποχρεώθηκαν οι ίδιοι οι Αθηναίοι να το χτίσουν τότε, στα χειρότερα χρόνια της αθηναϊκής ιστορίας, επί Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, μερικές δεκαετίες πριν απελευθερωθεί το έθνος (1778). Αποσπούσαν μαρμάρινα μέλη από μνημεία τριγύρω για να το τελειώσουν μέσα σε 108 μέρες, όπως είχαν υποχρεωθεί.
Κάθε Πύλη του ήταν αρχή ενός χωματόδρομου που οδηγούσε σε μια περιοχή της Αττικής: Μενίδι, Φάληρο, Ελευσίνα… Απόμεινε όμως, μόνο ένα μικρό τμήμα στην άκρη του αρχαιολογικού χώρου, που περιέχει τους στύλους του Ολυμπίου Διός.
Οι πάμπολλες στρώσεις ιστορίας, που λέγαμε. Η μία πάνω στην άλλη, η μία συχνά σε βάρος της προηγούμενης. Έτσι όμως, ψήλωσε η πόλη. Έτσι έρχεται το μέλλον. Κάθε «στρώση» και εξέλιξη. Αυτά ακριβώς τα ίχνη του αθηναϊκού παρελθόντος -κι ας μην ήταν πάντα ένδοξο και ηρωϊκό – αναδεικνύονται σε ιδανικά σκηνικά γι αυτό το, νέο είδος καταναλωτών instagrammikών τόπων και τοπίων. Γιατί όχι; Η ιστορία της Αθήνας δεν προσβάλλεται, δεν μειώνεται, δεν αλλάζει αποτυπώνεται στα τοπόσημά της που θα μείνουν να θυμίζουν ανά τους αιώνες την εύνοια των θεών προς την πόλη των ανθρώπινων μέτρων.
⇒ Οι πληροφορίες από τον Οδηγό του προγράμματος «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία» με τίτλο «Η Αθήνα στον χρόνο: από τον Αγώνα της Ανεξαρτησίας ως σήμερα, οκτώ διαδρομές» των Δημοπούλου, Κύρδη, Σβορώνου, επιστ. Επιμέλεια Θ. Δραγώνα. (διδάσκεται στα σχολεία της πρωτοβάθμιας, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα και διανέμεται από τον Δήμο Αθηναίων (ομάδα Τεχνόπολης) μαζί με δωρεάν βιβλιογραφία για την Αθήνα)
* Η Πόπη (Καλλιόπη) Διαμαντάκου είναι υποψήφια Δημοτική Σύμβουλος με τον συνδυασμό «Αθήνα Ψηλά» του Κώστα Μπακογιάννη (είχε την ιδέα και ανέλαβε την υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος του Δήμου Αθηναίων «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία»).
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.