- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
O Λουκάνικος σε τοιχογραφία
Ο δικός μας Βilly Γρυπάρης μιλάει για το έργο που συζητήθηκε πιο πολύ
![50591-153528.jpg 50591-153528.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/50591-153528.jpg)
O Λουκάνικος σε τοιχογραφία: Ο δημιουργός του Βilly Γρυπάρης μιλάει για το γκραφίτι που συνδημιούργησαν με τους Alex Martinez N_Grams με αφορμή το θάνατό του.
«Πριν μια εβδομάδα είχα επισκεφτεί το Βέλγιο για δουλειά. Περιμένοντας στο αεροδρόμιο την πτήση μου χάζευα όλα τα αφιερώματα που είχε ο Τύπος για τον θάνατο του Λουκάνικου. Για μια οκταετία ο συγκεκριμένος σκύλος άραζε στα πόδια μου στην πλατεία Συντάγματος εκεί που κάναμε skate. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου να κάνω κάτι στη μνήμη αυτού του αγαπημένου τετράποδου φίλου μου. Επιστρέφοντας στην Ελλάδα συναντήθηκα με τον καλό μου φίλο Alex Martinez και καθώς τα λέγαμε του εκμυστηρεύτηκα την επιθυμία μου να κάνουμε κάτι για τον Λουκάνικο, να βάψουμε κάτι στον τοίχο. Με κοίταξε γελώντας και μου απαντάει ακαριαία: «Δε θα το πιστέψεις αλλά μόλις σήμερα τύπωσα κι εγώ τη φωτογραφία του για να βρω ένα τοίχο να τον ζωγραφίσω». Αποφασίσαμε να συνεργαστούμε. Την Κυριακή που μας πέρασε, δώσαμε ραντεβού και μαζί με τον φίλο μας N_Grams βρεθήκαμε στου Ψυρρή και βάλαμε μπρος το συγκεκριμένο production αφιερωμένο στον αγαπημένο μας Κανέλο. Μας πήρε μερικές ώρες να το τελειώσουμε αλλά το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Και μια μικρή διευκρίνηση: Κανένας δεν μας πλήρωσε, κανένας δεν διέθεσε δωρεάν τα σπρέι και τα υλικά, όπως εσφαλμένα γράφτηκε και ειπώθηκε. Το κάναμε με δικά μας έξοδα, αποκλειστικά για το κέφι μας, αποκλειστικά για το Λουκανικάκι που μας κοιτάει από ψηλά», λέει ο Billy G.
Στo ξέσπασμα της ελληνικής οικονομικής κρίσης και στα χρόνια των ταραχών που την ακολούθησαν, έκανε την εμφάνισή του. Ο «Λουκάνικος» όπως τον φώναζαν όλοι, βρισκόταν πάντα στην πρώτη γραμμή των διαδηλώσεων να οδηγεί το αγανακτισμένο πλήθος, ορθώνοντας το ανάστημα – και το γαύγισμά του – στα ΜΑΤ, μέχρι την τελευταία του πνοή, στις 9 Οκτωβρίου. Έγινε «ήρωας» στα ελληνικά media, έγινε θέμα και στα ξένα. Τώρα ήρθε η σειρά των φίλων street artists να τον απαθανατίσουν στους αθηναϊκούς τοίχους.
Ο συνεργάτης της A.V. street artist Billy Γρυπάρης δεν θα ξεχάσει ποτέ τον «Λουκ». Mαζί με τους δύο φίλους επίσης street artists, τον Alex Martinez και τον Ν_Grams ζωγράφισαν την περασμένη Κυριακή σε ένα δρόμο στου Ψυρρή (Ρήγα Παλαμίδου & Σαρρή) το υπέροχο όλο χρώματα και ζωντάνια πορτραίτο του.
Βρείτε περισσότερα για τις δουλειές των street artists στα ακόλουθα sites:
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.