- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Ο Δήμος Αθηναίων αποκαθιστά τα υπαίθρια γλυπτά στο κέντρο και τις γειτονιές της πόλης
Κώστας Μπακογιάννης: «Κάθε πράξη βανδαλισμού αποτελεί ανοιχτή πληγή»
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Ο δήμος Αθηναίων αποκαθιστά τα υπαίθρια γλυπτά στο κέντρο και τις γειτονιές της πόλης Δήμος Αθηναίων: Πρόγραμμα αποκατάστασης των υπαίθριων γλυπτών στο κέντρο και τις γειτονιές της πόλης - Πώς θα διορθωθούν οι «πληγές» των βανδαλισμών.](/images/1074x600/jpg/files/2023-02-02/dimos-athinaion-glypta-apokatastasi.jpg)
Δήμος Αθηναίων: Πρόγραμμα αποκατάστασης των υπαίθριων γλυπτών στο κέντρο και τις γειτονιές της πόλης - Πώς θα κλείσουν οι «πληγές» των βανδαλισμών.
Σε μια προσπάθεια να παραμείνουν «όρθια» τα μνημεία και τα γλυπτά της πόλης που φιλοξενούνται στον δημόσιο χώρο –σε πάρκα και σε πλατείες– ο Δήμος Αθηναίων υλοποιεί τους τελευταίους μήνες ένα σημαντικό πρόγραμμα καθαρισμού, συντήρησης και αποκατάστασής τους.
Με σεβασμό στον δημόσιο χώρο και στους καλλιτέχνες που φιλοτέχνησαν τα έργα, ο Δήμος Αθηναίων, μέσω του Τμήματος Πολιτιστικής Κληρονομιάς (Δ/νση Σχεδίου Πόλεως και Αστικού Περιβάλλοντος), προχωρά σε εργασίες συντήρησης και αποκατάστασης των υπαίθριων γλυπτών, υπό την επίβλεψη και τη φροντίδα των ειδικών συντηρητών αρχαιοτήτων και έργων τέχνης.
Το πρωί, ο δήμαρχος Αθηναίων Κώστας Μπακογιάννης, επισκέφθηκε το πάρκο του Ευαγγελισμού, όπου πριν από λίγες μέρες βρέθηκε καρατομημένο το «Κοριτσάκι», έργο το οποίο φιλοτέχνησε ο γλύπτης Αντώνης Σώχος.
![Ο δήμος Αθηναίων αποκαθιστά τα υπαίθρια γλυπτά στο κέντρο και τις γειτονιές της πόλης Δήμος Αθηναίων: Πρόγραμμα αποκατάστασης των υπαίθριων γλυπτών στο κέντρο και τις γειτονιές της πόλης - Πώς θα διορθωθούν οι «πληγές» των βανδαλισμών.](/images/w734/jpg/files/2023-02-02/dimos-athinaion-glypta-apokatastasi-2.jpg)
Μαζί με δύο ομάδες μαθητών από το Μαράσλειο –της Α' τάξης Λυκείου του 26ου ΓΕΛ και του μονοθέσιου Πειραματικού Δημοτικού– παρακολούθησαν τις πρώτες εργασίες αποκατάστασης από τους ειδικούς, ως άμεση αντίδραση στον σοβαρό βανδαλισμό που υπέστη το γλυπτό.
![Ο δήμος Αθηναίων αποκαθιστά τα υπαίθρια γλυπτά στο κέντρο και τις γειτονιές της πόλης Δήμος Αθηναίων: Πρόγραμμα αποκατάστασης των υπαίθριων γλυπτών στο κέντρο και τις γειτονιές της πόλης - Πώς θα διορθωθούν οι «πληγές» των βανδαλισμών.](/images/w734/jpg/files/2023-02-02/dimos-athinaion-glypta-apokatastasi-3.jpg)
Κώστας Μπακογιάννης: Κάθε πράξη βανδαλισμού αποτελεί μία «ανοιχτή πληγή» για την πόλη
«Κάθε πράξη βανδαλισμού αποτελεί μία "ανοιχτή πληγή" για την πόλη και απαξιώνει τον σκοπό τον οποίο επιτελεί ένα γλυπτό στον δημόσιο χώρο: την ιστορική μνήμη, την ομορφιά, την ίδια την τέχνη. Με σεβασμό, όχι μόνο απέναντι στα ιστορικά και σπουδαία πρόσωπα που απεικονίζονται στα έργα, αλλά και απέναντι στους ίδιους τους καλλιτέχνες και τον κόπο τους, η δημοτική αρχή πράττει το αυτονόητο. Σε συνεργασία με το επιστημονικό προσωπικό αποκαθιστά μεθοδικά και επίμονα τα "τραύματα" των έργων που εκτίθενται στον δημόσιο χώρο. Το εγχείρημα είναι δύσκολο, απαιτεί χρόνο και πόρους, όμως έχουμε και τη θέληση και τα αντανακλαστικά ώστε να μην επιτρέψουμε τη φθορά της πολιτιστικής μας κληρονομιάς» δήλωσε ο Κώστας Μπακογιάννης.
![Ο δήμος Αθηναίων αποκαθιστά τα υπαίθρια γλυπτά στο κέντρο και τις γειτονιές της πόλης Δήμος Αθηναίων: Πρόγραμμα αποκατάστασης των υπαίθριων γλυπτών στο κέντρο και τις γειτονιές της πόλης - Πώς θα διορθωθούν οι «πληγές» των βανδαλισμών.](/images/w734/jpg/files/2023-02-02/dimos-athinaion-glypta-apokatastasi-4.jpg)
Εξάλλου, με στόχο την καλλιέργεια του σεβασμού του δημοσίου χώρου και ειδικά των μνημείων, ο Δήμος Αθηναίων υλοποιεί το πρόγραμμα «Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία», το οποίο τελεί υπό την αιγίδα της Προέδρου της Δημοκρατίας Κατερίνας Σακελλαροπούλου.
Στο πλαίσιο του προγράμματος, και με σκοπό την ευαισθητοποίηση για τη φροντίδα της πόλης και των μνημείων της, μαθητές από σχολεία της Αθήνας παρακολουθούν, σε οργανωμένες επισκέψεις, τη διαδικασία αποκατάστασης των γλυπτών. Μέχρι σήμερα, στο πρόγραμμα έχουν συμμετάσχει συνολικά 318 σχολεία, 690 εκπαιδευτικοί και 9.250 μαθητές.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.