- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Η ιστορία μιας από τις εξοχικές κατοικίες που έχτισε ο Τσίλερ στην Καστέλλα
Ξενάγηση στο υπέροχο αλλά τελείως αφημένο κτίριο στην Ακτή Μουτσοπούλου 1
![4669-35224.jpg 4669-35224.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/4669-35224_0.jpg)
![Εξοχική κατοικία του Ερνέστου Τσίλερ Εξοχική κατοικία του Ερνέστου Τσίλερ](/images/1074x600/1/jpg/files/2022-10-25/atk_5948.jpg)
Ο διάσημος αρχιτέκτονας Τσίλερ και οι εξοχικές κατοικίες στην Καστέλλα
Στην υπέροχη Καστέλλα, στον παραλιακό δρόμο, μπροστά ακριβώς στη θάλασσα, το βλέμμα του περαστικού μένει στο κυκλικό κτίριο που βρίσκεται στην οδό Ακτή Μουτσοπούλου 1. Ένα κτίριο παρατημένο αλλά με τεράστια ιστορία. Ο διάσημος αρχιτέκτονας Ερνέστος Τσίλερ δεν δημιούργησε σπουδαία κτίρια μόνο στην Αθήνα αλλά και στον Πειραιά. Είχε, δε, από νωρίς αντιληφθεί ότι η Καστέλα θα μπορούσε να γίνει ένας τόπος εξοχικών κατοικιών, όπως και έγινε.
Ήδη στη Μαρίνα Ζέας λειτουργούσαν τα πρώτα θαλάσσια λουτρά -με τους Αθηναίους να φορούν σχεδόν όλοι κουλούρες καθώς στην πλειονότητά τους δεν ήξεραν να κολυμπούν-, ενώ στο Πασαλιμάνι είχαν φτιάξει τα αρχοντικά αλλά και τα εξοχικά τους επιφανείς Πειραιώτες και Αθηναίοι. Ο Ερνέστος Τσίλερ επισκέφθηκε την περιοχή περίπου στο 1870 και μαγεύτηκε με την ομορφιά της. Και αποφασίζει να κατασκευάσει εφτά εξοχικές κατοικίες στα «σύνορα» του σημερινού Πασαλιμανιού με την Καστέλλα, η μια εκ των οποίων σώζεται και σήμερα και είναι αυτή στην οποία αναφερόμαστε.
Ένα επιβλητικό κτίριο, κυκλικό, με έναν μεγάλο τρούλο στην κορυφή, γεμάτο παλαιότερα με τοιχογραφίες του Τσαρούχη που σήμερα πια έχουν ξεθωριάσει, ενώ εδώ βρισκόταν το διάσημο σφαιριστήριο του Καραντάση. Ο πολυμήχανος Τσίλερ σκέφτηκε ότι η καλύτερη διαφήμιση για τις εξοχικές του κατοικίες ήταν το βασιλικό ζεύγος οπότε επισκέφθηκε τη βασίλισσα Όλγα, η οποία έδειχνε ήδη ενδιαφέρον για την περιοχή, προτρέποντάς τη να πείσει τον σύζυγό της Βασιλιά Γεώργιο να παραθερίσουν σε μία από αυτές τις κατοικίες. Όπως κι έγινε.
Όλα αυτά είναι γνωστά από τις περιγραφές της Πηνελόπης Δέλτα στο βιβλίο της «Ο Τρελαντώνης». Η Δέλτα, με τον αδερφό της Αντώνη Μπενάκη, παραθέριζαν ως παιδιά σε μία από τις εξοχικές κατοικίες του Τσίλερ και, όπως γράφει, ήταν εφτά τα σπίτια, όλα στη σειρά και ενωμένα. Στα σπίτια αυτά έμεναν ο βασιλέας, μια Ρωσίδα, κυρία της τιμής της βασίλισσας Όλγας, η οικογένεια του Μπενάκη, που τη φιλοξενούσαν θείοι μιας και ήταν μόνιμοι κάτοικοι Αλεξάνδρειας, η οικογένεια Χορν και στα άλλα τρία Αθηναίοι παραθεριστές. Δεν είναι αποσαφηνισμένο ποιος απ’ όλους έμενε στην κατοικία που υπάρχει και σήμερα αλλά, όπως και να έχει, μια βόλτα μέχρι εκεί θα σας κάνει ένα μικρό ταξίδι στο χρόνο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.