Το εντυπωσιακό mural της Yessiow στον Βύρωνα, εμπνευσμένο από τη Μικρασιατική Καταστροφή
«Στο έργο απεικονίζονται άνθρωποι που παρηγορούν και στηρίζουν συναισθηματικά ο ένας τον άλλο»
![marianna_manolopoyloy_.jpg marianna_manolopoyloy_.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/marianna_manolopoyloy_.jpg)
![Δημιουργός του mural είναι η Yessiow (Yessi Nur Mulianawati) Δημιουργός του mural είναι η Yessiow (Yessi Nur Mulianawati)](/images/1074x600/1/jpg/files/2022-09-12/mural_vironas.jpg)
H Yessiow ή αλλιώς Yessi Nur Mulianawati, καλλιτέχνιδα από το Μπαλί, μιλά στην ATHENS VOICE για το mural που φιλοτέχνησε στον Βύρωνα.
Δυο γυναίκες διαφορετικών εθνικοτήτων αγκαλιασμένες, χέρια που ενώνονται για αλληλεγγύη και αγάπη, μπλε άνθη τριγύρω, τρεις αμφορείς και η ελληνική θάλασσα. Περπατώντας στον Βύρωνα, στη συμβολή των οδών Καραολής Δημητρίου και Νέας Ελβετίας, κοιτώντας ψηλά, θα αντικρίσεις την τοιχογραφία που δημιουργήθηκε με έμπνευση τη Mικρασιατική Καταστροφή και τους πρόσφυγες όλου του κόσμου. Δημιουργός του είναι η Yessiow (Yessi Nur Mulianawati), μια καλλιτέχνιδα από το Μπαλί της Ινδονησίας που βρέθηκε στην Ελλάδα για να την εξερευνήσει και να φιλοτεχνήσει -με τη βοήθεια του συντρόφου της Stijn-, το graffiti αυτό. Το έργο δημιουργήθηκε με την υποστήριξη της ομάδας Awesome Athens Experiences και των ανθρώπων του Δήμου Βύρωνα στo πλαίσιo του Vyronas Street Art Festival.
![Η Yessiow και ο Stijn Η Yessiow και ο Stijn](/images/w734/jpg/files/2022-09-12/psg01390.jpg)
Η αγάπη της για την τέχνη ξεκίνησε στην ηλικία των πέντε ετών και εξελίχθηκε σε καριέρα ως mural artist στα δεκαεφτά της. Έναν χρόνο αργότερα άρχισε να σπουδάζει γραφιστική στο Πανεπιστήμιο Telkom στο Bandung της Ινδονησίας. Μετά την αποφοίτησή της, αποφάσισε να βγει από το comfort zone της και να ζήσει έναν νομαδικό τρόπο ζωής στο εξωτερικό μαζί με τον σύντροφό της Stijn, τον οποίο μύησε στη street art, κατά τη διάρκεια των ταξιδιών τους. Τοιχογραφίες που έχουν δουλέψει μαζί θα συναντήσει κανείς σε μέρη όπως η Ινδονησία, η Καμπότζη, το Νεπάλ, η Ινδία, η Τουρκία, η Νότια Αφρική και η Ιταλία. Στην Αθήνα, πάλι, της αρέσει να πηγαίνει βόλτες οπουδήποτε υπάρχουν γάτες στους δρόμους για να μπορεί να τις ταΐζει. Από τότε που διάβασε το βιβλίο Sophie’s World, ήταν πάντα το όνειρό της να έρθει στην πρωτεύουσα και να δει την Ακρόπολη, οπότε αυτή η τοιχογραφία ήταν η τέλεια ευκαιρία.
![Το έργο δημιουργήθηκε με την υποστήριξη της ομάδας Awesome Athens Experiences και των ανθρώπων του Δήμου Βύρωνα στο πλαίσιο του Vyronas Street Art Festival Το έργο δημιουργήθηκε με την υποστήριξη της ομάδας Awesome Athens Experiences και των ανθρώπων του Δήμου Βύρωνα στο πλαίσιο του Vyronas Street Art Festival.](/images/w734/jpg/files/2022-09-12/dsc00997.jpg)
«Μου αρέσει να βλέπω ότι η τέχνη μου σε δημόσιους χώρους γίνεται μέρος της καθημερινότητας της τοπικής κοινωνίας, βυθισμένη στις δραστηριότητες των ανθρώπων που περνούν μπροστά της καθημερινά. Μου αρέσει να ζωγραφίζω πολύχρωμα αντικείμενα εμπνευσμένα από τη φύση και plus sized γυναίκες όλων των εθνικοτήτων για να διαδώσω μέσα από τα murals μου το body-positivity. Η έμπνευσή μου έρχεται από οπουδήποτε. Από την ενηλικίωσή μου στο τροπικό νησί Μπαλί με την πλούσια και πολύχρωμη φύση του, μέχρι τα ταξίδια που έχω κάνει σε διάφορες χώρες. Ειδικά μετά το mural μου στην Πομπηία και την επίσκεψη στα ερείπια, εμπνεύστηκα να σχεδιάζω αρχαία αγγεία. Αγαπώ να ενσωματώνω αρχαία αγγεία όπως αμφορείς και κρατήρες στα σχέδιά μου» μου περιγράφει.
Παρατηρώντας κανείς το συγκεκριμένο mural και γενικότερα, την τέχνη που αποτυπώνεται στον δημόσιο χώρο, βρίσκει το δικό του νόημα. Στο έργο απεικονίζονται άνθρωποι που παρηγορούν και στηρίζουν συναισθηματικά ο ένας τον άλλο, υποστήριξη εξίσου σημαντική με την υλική. Παράλληλα οι μορφές αυτές αποτελούν και σύμβολο ισχυροποίησης και εμπλουτισμού των κοινοτήτων μέσω της μετανάστευσης και της ανάμειξης των πολιτισμών. «Είμαι χαρούμενη που μπόρεσα να ζωγραφίσω αυτή την τοιχογραφία. Το σχέδιο και η ιστορία πίσω από αυτό, ήταν μια ωραία ευκαιρία για να ζωγραφίσω στην Αθήνα για πρώτη φορά και να διαδώσω ένα μήνυμα συμπόνιας και καλοσύνης. Το έργο είναι εμπνευσμένο από την ιστορία της προσφυγικής κρίσης. Το να μάθω γι' αυτή με έκανε να θέλω να δημιουργήσω κάτι που να απεικονίζει την τόσο αναγκαία καλοσύνη και συμπόνια για τους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες του να είσαι πρόσφυγας, τόσο πριν από 100 χρόνια όσο και σήμερα. Το project δεν αφορά μόνο τους πρόσφυγες αλλά τις κακουχίες, την καλοσύνη και τη συμπόνια γενικότερα, σχετίζεται με όλους τους ανθρώπους, συμπεριλαμβανομένου και εμένα».
![Mural Mural](/images/w734/jpg/files/2022-09-12/muralll.jpg)
Οι δυσκολίες της τοιχογραφίας
«Ο πολύ καυτός ήλιος της Αθήνας σίγουρα δεν έκανε εύκολη τη διαδικασία οπότε έπρεπε να σηκωθούμε νωρίς το πρωί για να κάνουμε όσο το δυνατόν περισσότερα μπορούσαμε στο mural. Επίσης, δεν είχαμε τόσο πολύ χρόνο διαθέσιμο για να τελειώσουμε την τοιχογραφία, οπότε υπήρχε λίγη πίεση και ο χώρος στον ανελκυστήρα ήταν αρκετά μικρός για να ζωγραφίσουν δύο άτομα, τόσο που μερικές φορές έκανε λίγο δύσκολα τα πράγματα. Συνολικά, όμως, τα καταφέραμε αρκετά καλά και δώσαμε τον καλύτερο μας εαυτό!», μου εξηγεί και καταλήγει στο μότο που την εκφράζει «Don’t be shy, always try! Μην ντρέπεσαι, πάντα να προσπαθείς και να ελπίζεις για το καλύτερο».
![Mural Mural](/images/w734/jpg/files/2022-09-12/dsc00974.jpg)
![Μural της Yessiow στον Βύρωνα, εμπνευσμένο από τη Μικρασιατική Καταστροφή Μural της Yessiow στον Βύρωνα, εμπνευσμένο από τη Μικρασιατική Καταστροφή](/images/w734/jpg/files/2022-09-12/dsc00928__1_.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.