Θερινό σινεμά στο Πολεμικό Μουσείο
Δροσερό, κομψό και πράσινο, αρωματισμένο όπως τα καλά θερινά και αναπαυτικότερο του καναπέ μας/σας
![Μανίνα Ζουμπουλάκη Μανίνα Ζουμπουλάκη](/images/120x120/3/jpg/files/2023-11-13/m-zoumpoulaki.jpg)
![Cine Πολεμικό Μουσείο Cine Πολεμικό Μουσείο στην οδό Ριζάρη: Ο θερινός κινηματογράφος που άνοιξε το φετινό καλοκαίρι στην Αθήνα.](/images/1074x600/jpg/files/2022-08-27/cine-polemiko-mouseio__3_.jpg)
Cine Πολεμικό Μουσείο στην οδό Ριζάρη: Ο θερινός κινηματογράφος που άνοιξε το φετινό καλοκαίρι στην Αθήνα.
Ο πλήρης τίτλος είναι «Cine Πολεμικό Μουσείο» – ο θερινός κινηματογράφος που άνοιξε φέτος το καλοκαίρι στην αυλή του Πολεμικού Μουσείου. Έχουνε γράψει οι πάντες και η θεία τους, αλλά πήγα πριν λίγες μέρες τελικά, μου άρεσε, έστω και με καθυστέρηση, και είπα ας γράψει άλλη μία (εγώ), κακό δεν κάνει.
![Cine Πολεμικό Μουσείο Cine Πολεμικό Μουσείο στην οδό Ριζάρη: Ο θερινός κινηματογράφος που άνοιξε το φετινό καλοκαίρι στην Αθήνα.](/images/w734/jpg/files/2022-08-27/cine-polemiko-mouseio__1_.jpg)
Τι το διαφορετικό έχει το «Cine ΠΜ» από όλα τα άλλα, τόσο όμορφα θερινά της Αθήνας; Είναι στημένο σαν αρχαίο θέατρο, έτσι ώστε να βλέπεις ολόκληρη την οθόνη ακόμα κι αν το μπροστινό σου άτομο κοτσάρει καπελαδούρα ή καούκα-Τζίμη- Χέντρικς. Τα καθίσματα, αναπαυτικά και μαξιλαρωτά, είναι αραιά, με τραπεζάκια ανάμεσά τους για να ακουμπάς την μπίρα σου. Και δεν είναι ό,τι κι ό,τι, παρά ωραία, χαλαρά καθίσματα από αυτά που θα έβαζες στη βεράντα σου, αν αποφάσιζες να την αναβαθμίσεις. Η οθόνη είναι τεράστια, 13 x 6 μέτρα, και την βλέπεις από παντού, ολόκληρη. Όλοι οι χώροι είναι προσβάσιμοι σε ΑΜΕΑ, υπάρχουν ράμπες παντού. Τέλος, η καντίνα έχει πολλά και νόστιμα πράγματα εκτός από τα στάνταρ κινηματογραφικά – δηλαδή νάτσος με τυρί, ποπ-κόρν, τσιπς, αναψυκτικά, μπίρες, κρύα ποτά κλπ. Έχει κεφτεδάκια με πατάτες και hot dog και κάμποσα άλλα μεζεδοειδή, με προοπτική να εξελιχθεί το μενού με finger food ως το τέλος του φθινοπώρου.
Κι επειδή μιλάμε για σινεμά… οι ταινίες που φέρνει το «Cine ΠΜ» είναι διαλεχτές, πρώτης προβολής. Εμείς είδαμε ένα παιδικό (“Minions, the rise of Gru”) στο ορίτζιναλ, όχι μεταγλωττισμένο, γιατί οι μισοί από εμάς ήταν παιδιά παρόλο που αντιμετωπίστηκε με μπλαζέ ύφος η όλη επιχείρηση – κανένα ημι-έφηβο σήμερα δεν εντυπωσιάζεται εύκολα, ούτε καν δύσκολα…
![Cine Πολεμικό Μουσείο Cine Πολεμικό Μουσείο στην οδό Ριζάρη: Ο θερινός κινηματογράφος που άνοιξε το φετινό καλοκαίρι στην Αθήνα.](/images/w734/jpg/files/2022-08-27/cine-polemiko-mouseio__11_.jpg)
Η κυρία που έκοψε τα εισιτήρια μας είπε πολύ ευγενικά ότι μαζί με τα αποκόμματα, έχουμε μια δωρεάν είσοδο στο Πολεμικό Μουσείο. Δεν της απάντησα ότι έχω πάει, σέρνοντας τα πόδια, με τον μεγάλο γιο όταν ήταν μικρός και πριν αναθέσω σούμπιτες στον παππού του τις εκδρομές τέτοιου τύπου. Είναι πάρα πολύ ωραίο το Πολεμικό Μουσείο, αλλά κυρίως αν σε ενδιαφέρουν με τρέλα τα τανκς, κανόνια, πολεμικά αεροπλάνα, πολυβόλα, τριπόδια στα οποία στηρίζονται τα όπλα όταν είναι μεγάλα, φυλάκια, ιστορικά πολεμικά αεροπλάνα που είναι διαφορετικά από τα της σειράς, μοτοσυκλέτες (πολεμικές, εννοείται, όχι για τσάρκες), μαχαίρια, αιχμές, βέλη και όπλα από την μακρινή αρχαιότητα μέχρι σήμερα, περνώντας από Ρώμη, Βυζάντιο, άλλες χώρες που είχαν όπλα και μας τα κουτσούλησαν σε λεηλασίες, στολές, σημαίες, καρυοφίλια και πάει λέγοντας. Δεν κόβομαι πάρα πολύ για όλα αυτά όπως καταλαβαίνετε, δύσκολα θα εκμεταλλευτώ την περιήγηση στο ΠΜ, τώρα που ξεμπέρδεψα από μικρά αγοράκια. Όταν ήτανε παιδιά μου, εννοώ, όχι ξέμπαρκα. Αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς, αν κάποιο παιδί μου κάνει παιδί σύντομα και αν το παιδί του δείξει ενθουσιασμό για όλα τα παραπάνω, θα πάω πρώτη-πρώτη, για άλλη μια φορά, και θα ανατριχιάσω μπροστά στα ομοιώματα στρατιωτών που έπεσαν υπερ πατρίδος χίλια ή εκατό ή εξήντα χρόνια πριν.
![Cine Πολεμικό Μουσείο Cine Πολεμικό Μουσείο στην οδό Ριζάρη: Ο θερινός κινηματογράφος που άνοιξε το φετινό καλοκαίρι στην Αθήνα.](/images/w734/jpg/files/2022-08-27/cine-polemiko-mouseio-athina.jpg)
Ξέφυγα εντελώς από το θέμα, το οποίο ήταν (μια στιγμή να θυμηθώ) το ωραιότατο, πρωτοποριακό, μοντέρνο, μυρωδάτο, περιποιητικό και ενδιαφέρον από όλες τις απόψεις ,«Cine Πολεμικό Μουσείο». Το οποίο στόλισε το φετινό καλοκαίρι, και σίγουρα θα φιλοξενήσει σούπερ ταινίες, και σούπερ θεατές, μέχρι να χρειαστεί να πάω τα εγγόνια μου να δούνε από κοντά τα φλογοβόλα.
![Cine Πολεμικό Μουσείο Cine Πολεμικό Μουσείο στην οδό Ριζάρη: Ο θερινός κινηματογράφος που άνοιξε το φετινό καλοκαίρι στην Αθήνα.](/images/w734/jpg/files/2022-08-27/cine-polemiko-mouseio-pagkrati.jpg)
«Cine Πολεμικό Μουσείο», Ριζάρη 2, κέντρο, τηλ 210-7248278. Εισιτήρια 12 ευρώ, παιδικά 7 ευρώ. Cinepolemiko.gr
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.