Τοιχογραφία 1.100 τ.μ. στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο
Οκτώ street artists δημιούργησαν ένα μοναδικό έργο τέχνης για τα αθλητικά ιδεώδη
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![Τοιχογραφία 1.100 τ.μ. στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο Τοιχογραφία 1.100 τ.μ. στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/06/29/panellinios-toixografia.jpg)
Στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο η μεγαλύτερη τοιχογραφία που υλοποιήθηκε ποτέ από τον Δήμο Αθηναίων.
Οκτώ διάσημοι street artists δημιούργησαν σε επιφάνεια τοίχου 1.100 τ.μ, του Πανελληνίου Γυμναστικού Συλλόγου, ένα μοναδικό έργο τέχνης για τα αθλητικά ιδεώδη.
Πρόκειται για τη μεγαλύτερη τοιχογραφία που υλοποιήθηκε ποτέ από τον Δήμο Αθηναίων και η οποία κοσμεί τον τοίχο έξω από τις αθλητικές εγκαταστάσεις του Πανελληνίου, στην καρδιά της πόλης.
«Περιμετρικά του Πανελληνίου, οι τοίχοι επί των οδών Μαυροματαίων και Ευελπίδων, απέκτησαν χρώμα και ζωντάνια. Το τελικό αποτέλεσμα αναβαθμίζει αισθητικά ένα κεντρικό σημείο της πόλης, ένα αληθινό τοπόσημο, που για πολλά χρόνια είχε εγκαταλειφθεί» αναφέρει η ανακοίνωση του δήμου.
Σύμφωνα με την ανακοίνωση «στον χώρο που αναλογούσε στον καθένα από τους καλλιτέχνες δημιουργήθηκε ένα έργο που, στο σύνολό του, υπογραμμίζει την μακραίωνη ιστορία του αθλητισμού στην Ελλάδα, καθώς και τη σημασία του στη σωματική και πνευματική υγεία του ανθρώπου.
![Τοιχογραφία 1.100 τ.μ. στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο Τοιχογραφία 1.100 τ.μ. στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/panellinios1.jpg)
![Τοιχογραφία 1.100 τ.μ. στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο Τοιχογραφία 1.100 τ.μ. στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/panellinios2.jpg)
»Ο Soteur, ο Tzomakas, ο Bassment Rats, ο Cacao Rocks, ο Kez, ο Volkov, ο Γιαννακόπουλος και ο Gospel είναι οι οκτώ street artists που συνεργάστηκαν για να δημιουργήσουν αυτό το μοναδικό έργο τέχνης σε τοίχο.
»Το mural αποτυπώνει το “ευ αγωνίζεσθαι” και την ευγενή άμιλλα, αποτίει φόρο τιμής στο παρελθόν και στέλνει ηχηρά μηνύματα για το υγιές μέλλον του αθλητισμού. Η πρωτοβουλία αυτή έγινε με την στήριξη επίσης της Art Hub Athens και της KRAFT Paints».
![Τοιχογραφία 1.100 τ.μ. στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο Τοιχογραφία 1.100 τ.μ. στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/panellinios3.jpg)
Εκδήλωση με τους μικρούς αθλητές του Πανελληνίου
Με αφορμή την ολοκλήρωση αυτού του πρωτότυπου έργου στην περιοχή της Κυψέλης, ο Δήμος Αθηναίων διοργάνωσε σήμερα εκδήλωση έξω από τις εγκαταστάσεις της ιστορικής αθηναϊκής ομάδας, παρουσία του Δημάρχου Αθηναίων Κώστα Μπακογιάννη.
Σε αυτήν, συμμετείχαν περίπου εκατό παιδιά, ηλικίας 7-14 ετών, που φιλοξενούνται στα καλοκαιρινά camps του Πανελληνίου Συλλόγου.
Ο κ. Μπακογιάννης, στη σύντομη ομιλία του, αφού καλωσόρισε όλους τους παρευρισκόμενους, αναφέρθηκε στη σημασία του καλλιτεχνικού έργου για την περιοχή, τονίζοντας ταυτόχρονα την ιστορία και τον ρόλο του Πανελληνίου στην ανάπτυξη μιας από τις πιο όμορφες γειτονιές της Αθήνας.
![Στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο η μεγαλύτερη τοιχογραφία που υλοποιήθηκε ποτέ από τον Δήμο Αθηναίων Στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο η μεγαλύτερη τοιχογραφία που υλοποιήθηκε ποτέ από τον Δήμο Αθηναίων](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/panellinios.jpg)
Μεταξύ άλλων, ανέφερε: «Ο Δήμος Αθηναίων συνεχίζει με συνέπεια να στηρίζει τη δημόσια τέχνη και τους καλλιτέχνες, δίνοντάς τους τη δυνατότητα τόσο να εκφραστούν οι ίδιοι όσο και να δημιουργήσουν έργα που σηματοδοτούν τις περιοχές στις οποίες υλοποιούνται, εξωραΐζοντας τον δημόσιο χώρο. Αυτό το υψηλής αισθητικής έργο με τα πολλαπλά μηνύματα για τον αθλητισμό, ομορφαίνει τον χώρο που φιλοξενεί την ιστορική ομάδα της Αθήνας και ανανεώνει μία γειτονιά που το έχει ανάγκη». Και κατέληξε: «Ευχαριστούμε θερμά και τους οκτώ ταλαντούχους καλλιτέχνες που συνεργάστηκαν για την υλοποίηση αυτής της τοιχογραφίας, τη διοίκηση του Πανελλήνιου για την άριστη συνεργασία με τον Δήμο Αθηναίων, την Art Hub Athens για τον συντονισμό του έργου, καθώς και την KRAFT Paints που μάς έδωσε τα απαραίτητα υλικά για τη δημιουργία του».
![Στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο η μεγαλύτερη τοιχογραφία που υλοποιήθηκε ποτέ από τον Δήμο Αθηναίων Στον Πανελλήνιο Γυμναστικό Σύλλογο η μεγαλύτερη τοιχογραφία που υλοποιήθηκε ποτέ από τον Δήμο Αθηναίων](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/mpakogiannis_5.jpg)
Από την πλευρά του, ο γενικός γραμματέας του Πανελληνίου Γυμναστικού Συλλόγου, Παναγιώτης Σαρρής, ευχαρίστησε, με τη σειρά του, τον κ. Μπακογιάννη για την εξαιρετική συνεργασία του Δήμου Αθηναίων με τον Σύλλογο, τονίζοντας ότι «το εντυπωσιακό έργο τέχνης που παραδόθηκε σήμερα, δίνει νέα πνοή στον Πανελλήνιο και αποτελεί μία ακόμη απόδειξη για το ενδιαφέρον του Δημάρχου να αναβαθμίσει την περιοχή».
Ο ίδιος πρόσθεσε: «Είμαστε πολύ χαρούμενοι διότι η συνεργασία μας που ξεκίνησε τον περασμένο Οκτώβριο με τα δωρεάν προγράμματα άθλησης για τους δημότες, εξελίσσεται αποτελεσματικά και ενδυναμώνεται, βελτιώνοντας την ποιότητα ζωής των Αθηναίων που συμμετέχουν σε αυτά».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.