H Tzef Montana και το σπουδαίο άγνωστο στο TEDxAthens
Η ηθοποιός, non-binary μοντέλο, ΛΟΑΤΚΙ+ ακτιβίστρια και συγγραφέας σε μια πολυαναμενόμενη ομιλία
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Tzef Montana Tzef Montana](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/05/27/tzef-montana-ted-x-athens.jpg)
H Tzef Montana μιλάει για το σπουδαίο άγνωστο στο TEDxAthens 2022, το Σάββατο 28 Μαΐου στην Αίθουσα Σταύρος Νιάρχος του ΚΠΙΣΝ.
Ηθοποιός, συγγραφέας, non-binary μοντέλο, ακτιβίστρια κατά της κακοποίησης. Έχοντας δουλέψει σε όλο τον κόσμο και έχοντας περάσει από τη μουσική βιομηχανία στη βιομηχανία του κινηματογράφου, με ενδιάμεση στάση το modeling, η Τzef Montana, που έχει πλέον βάση της την Αθήνα, θα μοιραστεί την ιστορία και την οπτική της σε μια ομιλία που αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον, στο TEDxAthens, το Σάββατο 28 Μαΐου, στο ΚΠΙΣΝ και την αίθουσα Σταύρος Νιάρχος.
Το φετινό TEDxAthens, τα εισιτήρια του οποίου έχουν ήδη εξαντληθεί, εξερευνά το σπουδαίο άγνωστο με είκοσι ομιλητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό, έτοιμους να χαρτογραφήσουν το σπουδαίο άγνωστο στην επιστήμη, το περιβάλλον, τις ανθρώπινες σχέσεις, την οικονομία, τον πολιτισμό.
Η Tzef Montana με το βιβλίο της «Aπό την Κόρινθο στο non-binary», που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Athens Voice Books έκανε ένα ακόμα βήμα για την ορατότητα των trans και non-binary ατόμων που βαρέθηκαν την κατήχηση και τις απαγορεύσεις, που θέλουν τον σεβασμό και την ελευθερία που τους αξίζει.
«Δεν ξέρω αν θα γίνει ποτέ η επανάσταση που ονειρεύομαι. Ξέρω, όμως, ότι αρκετά ζήσαμε με μυστικά, δάκρυα, ψέματα, ενοχές και φόβο» έχει δηλώσει η ίδια.
Η μαγική ιστορία ενός παιδιού που ξεκίνησε από μια καταπιεστική οικογένεια της ελληνικής επαρχίας για να φτάσει να γίνει αφίσα στις μεγάλες βιομηχανίες ομορφιάς του Hollywood -και πρόσφατα έλαμψε στο Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ των Καννών, όπου βρέθηκε για τη συμμετοχή της σε δύο ταινίες, το «Dodo» του Πάνου Κούτρα και το «Crimes Of The Future» του Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ- έχει να δώσει τα δικά της μηνύματα για το ταξίδι εξερεύνησης εαυτού ενός ανθρώπου, πέρα από τις προκαθορισμένες νόρμες και τα δίπολα για το φύλο.
«Γεννήθηκα με ένα στίγμα να πρέπει να κρύβω πράγματα. Ε όχι! δεν έχω τίποτα να κρύψω. Λέω πάντα την αλήθεια, έρχομαι από ένα μέρος αγάπης και διαφάνειας, εμένα η μπουγάδα μου είναι καθαρή, έτσι νιώθω. Και να προχωρήσουμε λίγο παρά πέρα. Η νέα γενιά με καταλαβαίνει, η gen Z, θέλω να επικοινωνήσω τα δικά τους θέματα στους boomers» είχε εκμυστηρευτεί αναφερόμενη στην απόφασή της να μιλήσει για την αναζήτηση του φύλου της και τη ζωή της.
Περπάτησε στο catwalk του New York Fashion Week, της έκαναν αφιερώματα η Vogue και το Totem, τη φωτογράφισαν οι μεγαλύτεροι φωτογράφοι μόδας του πλανήτη, επιλέχθηκε ως κεντρικό πρόσωπο για διαφημιστικές καμπάνιες μεγάλων εταιρειών, εργάστηκε στη διεθνή μουσική βιομηχανία ως μουσικός μάνατζερ της SOPHIE και των Slayer και συμμετείχε στις καμπάνιες καλλιτεχνών όπως Rosalia, CL, 30 seconds to Mars, Charli XcX.
![Το εξώφυλλο του βιβλίου Το εξώφυλλο του βιβλίου της Tzef Montana «Aπό την Κόρινθο στο non-binary», που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Athens Voice Books](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/tzef-montana-apo-tin-korintho-sto-non-binary.jpg)
Η ιστορία της Tzef Montana είναι μία ιστορία που δίνει φωνή στους ανθρώπους που η εξωτερική τους εικόνα δεν συνάδει με την εικόνα που έχουν οι ίδιοι για τον εαυτό τους. Και η επικείμενη ομιλία της στο φετινό TEDxAthens θα είναι ένα ακόμα σημαντικό βήμα στο πώς κάποιος διεκδικεί το δικαίωμά του να υπάρχει με βάση την επιθυμία του και την αίσθηση που έχει για τον εαυτό του, και όχι αυτό που οι άλλοι περιμένουν από εκείνον. Ένα ακόμα σημαντικό βήμα ορατότητας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.