Καλωσορίζοντας το 2022 στην Αθήνα από το διώροφο λεωφορείο
Μοναδικό πλεονέκτημα για μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα να βρίσκεσαι σε 15 λεπτά από το κέντρο της πόλης στην παραλία
![54888-624059.jpg 54888-624059.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/54888-624059.jpg)
![Οι εντυπώσεις ενός ζευγαριού τουριστών στην Αθήνα την Πρωτοχρονιά του 2022 Άνθρωποι σε παραλία της Αθήνας την πρωτοχρονιά](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/01/01/athina-2022.jpg)
Οι εντυπώσεις ενός ζευγαριού τουριστών στην Αθήνα την Πρωτοχρονιά του 2022
Πρωτοχρονιά βρεθήκαμε σε ένα από τα δρομολόγια διώροφου τουριστικού λεωφορείου της Αθήνας. Δεν ήταν η πρώτη φορά, για όποιον αναζητά να πιάσει τον παλμό της πόλης, να ακούσει και να δει αντιδράσεις των επισκεπτών από κάθε γωνιά της Ελλάδος και του κόσμου για την πόλη που ζούμε, για όποιον θέλει να παρατηρεί τις αλλαγές μακριά από την ρουτίνα της καθημερινότητας.
![Λεωφορείο με τουρίστες στο Καλλιμάρμαρο Λεωφορείο με τουρίστες στο Καλλιμάρμαρο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kallimarmaro-athina.jpg)
Για να πάρει κανείς μια μικρή γεύση από την Αθήνα χρειάζεται να μείνει τουλάχιστον 3, 4 ημέρες», μας αναφέρει ένα ζευγάρι από τη Γαλλία. «Βρεθήκαμε στην Αθήνα για μια μόνον ημέρα, στον δρόμο μας για τα νησιά των Κυκλάδων, το καλοκαίρι του 2015, τότε που η χώρα σας βρισκόταν στην επίκεντρο της οικονομικής κρίσης. Μας άρεσε πολύ και πήραμε την απόφαση να επιστρέψουμε, κάτι που κάναμε φέτος τα Χριστούγεννα, όσο και να φαίνεται παράξενο, στη διάρκεια της πανδημίας». Ο Jerome είναι αρχιτέκτονας-διακοσμητής γύρω στα 55 και η Natalie υπεύθυνη πωλήσεων σε ένα πολυκατάστημα στο Παρίσι και έδειχναν να «διψούν» να μάθουν για την Αθήνα. Ήταν και για μένα μια μοναδική ευκαιρία να ακούσω τις απόψεις τους. Τους ενημέρωσα ότι η Αθήνα βρίσκεται στο αντικείμενο του ρεπορτάζ που κάνω και με χαρά δέχτηκαν να κάνουμε μια σύντομη κουβέντα καθώς το τουριστικό λεωφορείο, έκανε τον γύρο της Αθήνας.
«Στα ταξίδια μας συνδυάζουμε ξεκούραση και ψυχαγωγία που έχει σχέση και με το αντικείμενο της εργασίας μας. Επισκεφθήκαμε πολλές νέες μικρές και μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες στην Αθήνα, καθώς τα τελευταία χρόνια, είμαι υπεύθυνος διακοσμητής τουριστικών μονάδων. Όχι απλά δεν έχουν να ζηλέψουν κάτι από πλευράς υποδομών, ποιότητας εξυπηρέτησης, αρχιτεκτονικής και διακόσμησης αλλά υπερτερούν σε πολλά σε σύγκριση με άλλες μονάδες σε μεγάλες πόλεις της Ευρώπης. Το ίδιο ισχύει και για τα εστιατόρια και τα μπαρ. Καθώς τα προλάβαμε ανοικτά με τα προβλεπόμενα μέτρα, χωρίς μουσική βρήκαμε την ευκαιρία και επισκεφθήκαμε μερικά και βρήκαμε ότι έχουν εξαιρετικά ενδιαφέρον concept», μας αναφέρει ο Jerome.
![Οι εντυπώσεις ενός ζευγαριού τουριστών στην Αθήνα την Πρωτοχρονιά του 2022 Το ξενοδοχείο Χίλτον στην Αθήνα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/hilton-athina_0.jpg)
«Δεν είναι μόνον το κέντρο της Αθήνας που μας έκανε εντύπωση. Επισκεφθήκαμε και το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Μπήκαμε στη Λυρική Σκηνή και στην Εθνική Βιβλιοθήκη και εντυπωσιαστήκαμε, ανεβήκαμε στον Φάρο και θαυμάσαμε την θέα. Βρεθήκαμε και στο Experience Park του Ελληνικού, τέτοιες εγκαταστάσεις φωτισμού για τα Χριστούγεννα δεν έχουμε δει ούτε στην Νέα Υόρκη και από ότι μας είπαν είναι το πρώτο μέρος ενός πάρκου, από τα μεγαλύτερα στον κόσμο, που δημιουργείται στην πόλη σας. Με την ευκαιρία αυτή πήγαμε και στο παραλιακό μέτωπο. Μοναδικό πλεονέκτημα για μια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα να βρίσκεσαι σε 15 λεπτά από το κέντρο της πόλης στην παραλία», αναφέρει η Natalie.
![Οι εντυπώσεις ενός ζευγαριού τουριστών στην Αθήνα την Πρωτοχρονιά του 2022 Σιντριβάνι στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/kentro-politismou-idrima-stavros-niarxos.jpg)
Τι άλλο προλάβατε να δείτε και τι προγραμματίζεται για τις δύο μέρες που σας μένουν; Μας αναφέρουν την επίσκεψή τους στη νέα Εθνική Πινακοθήκη και στις περιοδικές εκθέσεις «Τέχνη του πορτραίτου στις συλλογές του Λούβρου» και «Παρίσι - Αθήνα. Γέννηση της σύγχρονης Ελλάδας». Ήταν για εμάς μια μοναδική ευκαιρία να δούμε αυτές τις δύο εκθέσεις που δείχνουν τους παραδοσιακούς δεσμούς Γαλλίας - Ελλάδος σε αυτό το υπέροχο κτήριο. Αυτό που μας έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν η μαζική προσέλευση νέων ανθρώπων και οικογενειών με μικρά παιδιά, γεγονός που δείχνει ότι ο κόσμος αναζητά την τέχνη και τον πολιτισμό». Έχουμε προγραμματίσει να πάμε και στο Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, έχετε τόσο ωραία και ενδιαφέροντα Μουσεία στην Αθήνα που αποτελούν κίνητρο για μια ακόμη επίσκεψη.
![Οι εντυπώσεις ενός ζευγαριού τουριστών στην Αθήνα την Πρωτοχρονιά του 2022 Εθνική Πινακοθήκη - Αθήνα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/ethniki-pinakothiki_0.jpg)
Ακούγοντας λοιπόν το ζευγάρι αυτό των επισκεπτών, αντιλαμβανόμαστε για μια ακόμη φορά ότι η Αθήνα έχει προοπτικές, έχει και μεγάλες όμως προκλήσεις να αντιμετωπίσει όπως όλες οι πρωτεύουσες του κόσμου, που πολλές φορές χρειάζεται χρόνος για να τις καταγράψει ένας τουρίστας. Προκλήσεις που συνδέονται με την ασφάλεια, την βιώσιμη ανάπτυξη, την ανάπλασή της και τη σταδιακή μετατροπή της σε «έξυπνη» πόλη. Η πολιτεία, οι δημοτικές αρχές σε κάθε χώρα του κόσμου λαμβάνουν τις αποφάσεις, δεν θα πρέπει όμως να ξεχνάει κανείς ότι οι δημότες των πόλεων έχουν φωνή να παρεμβαίνουν, να εκφράζονται. Θα πρέπει να αναζητήσουν τους πιο κατάλληλους και ισχυρούς τρόπους να εκφράσουν τις απόψεις τους και σε κλίμα ενότητας, διαλόγου ακόμη και έντονου αλλά χωρίς αστείρευτες αντιπαραθέσεις και κριτική μόνον για την κριτική να δημιουργήσουν όλοι μαζί την πόλη του αύριο που θέλουμε να μεγαλώσουμε οι ίδιοι και τα παιδιά μας. Καλή και ευτυχισμένη νέα χρονιά!
![Οι εντυπώσεις ενός ζευγαριού τουριστών στην Αθήνα την Πρωτοχρονιά του 2022 Ακαδημία Αθηνών - Αθηναϊκή Τριλογία](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/akadimia-athinon.jpg)
![Οι εντυπώσεις ενός ζευγαριού τουριστών στην Αθήνα την Πρωτοχρονιά του 2022 Ακαδημία Αθηνών - Αθηναϊκή Τριλογία](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/panepistimio-athina_0.jpg)
![Οι εντυπώσεις ενός ζευγαριού τουριστών στην Αθήνα την Πρωτοχρονιά του 2022 Εθνικός Κήπος Αθήνα](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/zapio-ethnikos-kipos.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.