- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Το Κουκάκι του Θανάση Καρατζά
«H πιο ωραία γειτονιά του κόσμου, η γειτονιά μου, έγινε trend»
![Κουκάκι, Αθήνα Κουκάκι, Αθήνα](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/10/14/atk_4265.jpg)
Ποιοι μένουν στο Κουκάκι; Ο Θανάσης Καρατζάς γράφει για τη γειτονιά του.
Όλοι ψάχνουν να μείνουν στο Κουκάκι και μαζί τους οι τουρίστες. H πιο ωραία γειτονιά του κόσμου, η γειτονιά μου, έγινε trend. Τα διαμερίσματα ανακαινίστηκαν από πάνω μέχρι κάτω και νοικιάστηκαν τα πάντα, από υπόγεια μέχρι δώματα. «Πού μένεις;» «Κουκάκι» «Έλα ρε, πού βρήκες»; Τα νοίκια ανέβηκαν περίπατο στην Ακρόπολη. Τώρα τελευταία, κάπως είναι πιο ισορροπημένο το θέμα με τις τιμές και τις διαθεσιμότητες.
Από τότε που άνοιξε ο σταθμός Φιξ του μετρό και ξεκίνησε να φτιάχνεται το ΕΜΣΤ, η περιοχή έγινε αμέσως το πιο ιδανικό σημείο της πόλης. Είναι που εφάπτεται και με την Ακρόπολη, του Φιλοπάππου, το Θησείο και τα Άνω Πετράλωνα, περιοχές με χαρακτήρα και άρωμα παλιού κέντρου. Έχει πολλές μονοκατοικίες και νεοκλασικά διάσπαρτα που στολίζουν τους δρόμους, όπως και προσεγμένα νεότερα πολυώροφα κτίρια και μοντέρνες οικίες. Ωστόσο η αρχιτεκτονική του Κουκακίου είναι κυρίως Μπετονικού ρυθμού, 60s, 70s, 80s.
Την τελευταία δεκαετία, όμως, έχει ανθίσει. Πρώτα ήρθαν τα καφέ-μπαρ και μετά τα μικρά εστιατόρια. Τα φαρδιά πεζοδρόμια δίνουν το περιθώριο να ζει η γειτονιά στους δρόμους της. Έτσι, τραπέζια, καρέκλες, γλάστρες και φυτά, βγήκαν στους εξωτερικούς χώρους μαζί με τον ευχάριστο κόσμο που από καιρό είχε αρχίσει να μαζεύεται στην περιοχή. Ακολούθησαν τα εργαστήρια, τα εμπορικά μαγαζιά και καλλιτεχνικοί χώροι. Τώρα, 2021, σε κάθε δρόμο θα βρεις μαζεμένα καλαίσθητα καφέ, μπαρ, ταβέρνες, εστιατόρια, μπιστρό, πιτσαρίες, ασιατικά, μεξικάνικα, healthy food, φούρνους, ζαχαροπλαστεία, παγωτά, κεραμίστες, χειροτέχνες κατασκευαστές, ρούχα, yoga, pilates, διάφορα εργαστήρια και ο κατάλογος συνεχίζεται. Γέμισε ζωή και κατοίκους που άρχισαν να το αγαπάνε.
Καλοντυμένος σε γκρι αποχρώσεις, αναπάντεχα πρωινός, φορώντας μαύρα γυαλιά, κατηφορίζει αργά την δεξιά πλευρά του κατάφυτου από ευκάλυπτους και τραπεζάκια πεζόδρομο Γ. Ολυμπίου. Από την απέναντι μεριά, δύο τροχήλατες βαλίτσες σε πλήρη συμφωνία, ακούγονται ζωηρά όπως περνάνε πάνω από τις μπακλαβαδωτές πλάκες. «Καλημέρα Γιώργο» «Καλημέρα παιδιά».
Η Ελίνα και ο Χάρης έχουν ένα από τα πολλά ποιοτικά μαγαζιά που υπάρχουν στη γειτονιά. Ό,τι και να ανοίξει είναι ως διά μαγείας, καλό. Τα μικρά, πολλά και ετερόκλητα μαγαζιά, που ανοίγουν από νεότερο κόσμο, είναι πολύ προσεγμένα. Έχουν ποιότητα, αισθητική και μεράκι. Και συνεχώς πληθαίνουν. Έχει τα πάντα το Κουκάκι και ας είναι μικρό. Τρεις δρόμοι, όπως λέμε μεταξύ μας. Φαλήρου, Βεΐκου, Δημητρακοπούλου. Δύο πεζόδρομοι και ένα μετρό.
Είναι καλά και ωραία να μένεις και να βγαίνεις στο Κουκάκι. Αίσθηση παλιάς και νέας γειτονιάς μαζί. Οι πάρα πολλές επιλογές, οι τουρίστες ανάμεσά τους. Υπάρχει ένας παλμός και μια ζωηρότητα. Και αυτό το κάνει αγαπητό.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.