Η Αθήνα τα βράδια ανάβει (ξανά)
Στο κλαμπ που πήγαμε, αφού μας έλεγξαν ταυτότητες και πιστοποιητικά εμβολιασμού στην είσοδο, κοιτάγαμε σαν χαμένοι
![yannis-papadopoulos.jpeg yannis-papadopoulos.jpeg](/images/120x120/3/jpeg/sites/default/files/yannis-papadopoulos.jpeg)
![Η Αθήνα ανοίξει ξανά Η Αθήνα ανοίξει ξανά](/images/1074x600/3/jpeg/sites/default/files/article/2021/10/11/six-dods.jpeg)
Πλήρης ελευθερία για εμβολιασμένους στη διασκέδαση: Βγήκαμε το Σάββατο (!), πρώτο βράδυ που επιτρέπονταν οι όρθιοι, με μουσική, χωρίς ωράριο και περιορισμούς
Νύχτα, στάσου, μια στιγμή! Πότε ήταν η τελευταία φορά που σε αντάμωσα; Εννοώ κανονικά, φορώντας τα καλά μου και τα μαύρα τα γυαλιά μου (pun intended) και πέρασα ένα αυθεντικό «night out», χωρίς μάσκες, περιορισμούς και ωράρια; Ήταν ακριβώς ένα έτος και εννέα μήνες πριν. Εκείνον τον Μάρτιο του 2020 που ακούγαμε για έναν φονικό ιό από την Κίνα να έρχεται απειλητικά. Οι αφελείς –και ίσως όχι ακριβώς αφελείς– μάλλον διψασμένοι τότε 18άρηδες δεν μπορούσαμε να διανοηθούμε πως θα κλονίσει κάτι το τρέξιμο προς την ελευθερία της ενήλικης (φοιτητικής) ζωής, πως θα αμφισβητηθεί το δικαίωμά μας για ξεγνοιασιά και καλοπέραση, εμάς που ζήσαμε μια δεκαετία γεμάτη κρίση και περιορισμούς, που δεν υπήρχε καμία σταθερά, ούτε ίχνος ξεγνοιασιάς.
Εκείνον τον Μάρτιο, λοιπόν, εμείς οι αφελείς, αφού είχαμε εξαντλήσει κάθε πιθανή και απίθανη ανάλυση για το ότι «δεν θα κλείσει τίποτα στην Ελλάδα», γιατί «δεν το αντέχει η οικονομία μας, βρε!», βιώσαμε το σοκ τη Δευτέρα που ανακοινώθηκε το πρώτο lockdown διάρκειας τότε δύο εβδομάδων. Καθησυχάσαμε τους εαυτούς μας και είπαμε πως «εντάξει, καλύτερα, δεν θα έχουμε και σχολή για δύο εβδομάδες». Το κάρμα γέλασε, γιατί το κάρμα (surprise) υπάρχει και προφέρεται «χα». Βιώσαμε ίσως τον δυσκολότερο χρόνο της ζωής μας. Τηλε-εκπαίδευση, τηλε-βασανιστήριο, καμία δίοδος για διασκέδαση και ψυχαγωγία, αποξένωση από φίλους και συμφοιτητές. Περάσαμε πολύ δύσκολα, παιδιά, δοκιμαστήκαμε.
Κι όταν άνοιγαν δειλά-δειλά κάποια πράγματα, ύστερα ξανα-έκλειναν. Κι όταν αρχίσαμε να μαζευόμαστε με φίλους σε σπίτια ή να βγαίνουμε πάλι όταν χαλάρωσαν τα μέτρα, δεν είχε κανείς διάθεση για τίποτα. Τίποτα δεν έμοιαζε ίδιο. Φοβηθήκαμε ότι είχαμε «ιδρυματοποιηθεί», τρόπον τινά. Και πώς να μην γίνει, άλλωστε; Και στα μαγαζιά, τη μια χωρίς μουσική, την άλλη ως τις 12, την επόμενη με χωρίς μάσκες και όχι πάνω από συγκεκριμένο αριθμό ατόμων και σίγουρα κ α θ ι σ τ ο ί. Χάλια.
Σάββατο βράδυ, όμως, ήταν η πρώτη μέρα που θα επιτρέπονταν οι όρθιοι εμβολιασμένοι σε κλειστούς χώρους, με μουσική, χωρίς ωράριο, χωρίς περιορισμούς. Βγήκαμε δειλά-δειλά. Η Αθήνα ήταν γεμάτη. Στα Εξάρχεια κοσμοσυρροή. Είχε κάποιο λάιβ, που δεν έγινε εντέλει, αλλά και πάλι. Στο Γκάζι το ίδιο. Χαμός συνδυασμένος με κέφι. Στο κλαμπ που πήγαμε, αφού μας έλεγξαν ταυτότητες και πιστοποιητικά εμβολιασμού στην είσοδο, κοιτάγαμε σαν χαμένοι. Δεν πιστεύαμε ότι θα μπορούσαμε να χορέψουμε χωρίς κανέναν περιορισμό. Ήταν μαγικά. Ήταν σαν να ήταν πάλι 2019. Ήταν κανονικά. Ήταν όπως πρέπει και όπως μας αξίζει. Η Αθήνα τα βράδια ανάβει (όπως λέει περίπου το τραγούδι) και ευτυχώς ξανά ανάβει.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.