- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Bubble Van: Tο βανάκι που περιποιείται τα σκυλάκια της Αθήνας
Η Μαριλίνα και ο Αντώνης γυρίζουν την Αθήνα με ένα βαν και περιποιούνται τα κατοικίδια
![123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg 123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/123648844_3742119349154412_1469692113229505605_n1.jpg)
![Το bubblevan περιποιείται τα σκυλάκια της Αθήνας bubbevan](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/05/28/thumbnail_img_3349_1_0.jpg)
Tο Bubble Van είναι το βανάκι της Μαριλίνας και του Αντώνη Σκαρπέτα με το οποίο περιποιούνται τα κατοικίδια της Αθήνας
Ήταν σε ένα ταξίδι τους στο εξωτερικό όταν η Μαριλίνα Σκαρπέτα μαζί με τον αδερφό της, Αντώνη Σκαρπέτα, εμπνεύστηκαν την ιδέα για το Βubble Van, μια κινητή μονάδα περιποίησης ζώων συντροφιάς και αποφάσισαν να το ξεκινήσουν επιχειρηματικά. Προσάρμοσαν λοιπόν ένα βαν στις ανάγκες ενός μικρού σαλονιού grooming και ξεκίνησαν να «οργώνουν» την Αθήνα προκειμένου να εξυπηρετούν την ανάγκη όλων των σκυλογονιών που αναζητούν μια ομάδα φροντίδας για τα κατοικίδιά τους. Η καινοτομία αυτή προσφέρει στους ιδιοκτήτες των κατοικιδίων ευκολία αφού γλιτώνουν τα δρομολόγια που θα χρειαζόταν να κάνουν σε άλλη περίπτωση και εξοικονομούν χρόνο, πέρα από τη δυνατότητα που δίνουν σε ανθρώπους που αντιμετωπίζουν δυσκολίες στο να απομακρυνθούν γενικώς από το σπίτι.
![Το bubblevan περιποιείται τα σκυλάκια της Αθήνας bubbevan](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_img_2723.jpg)
Το ξεκίνημα στην αρχή ήταν δύσκολο. Τα δύο αδέρφια προσπαθούσαν επί ενάμιση χρόνο να βγάλουν τις άδειες ενώ όλοι γύρω τους έλεγαν να τα παρατήσουν. Κατάφεραν όμως να αποδείξουν πως αν έχεις αγάπη σε αυτό που κάνεις θα τα καταφέρεις και ο κόσμος αγκάλιασε το mobile pet grooming salon τους, που είναι το πρώτο στην Ελλάδα. Βραβεύτηκαν μάλιστα για την δράση τους από τα Pet Awards 2021. Σημαντική βοήθεια στην αρχή της προσπάθειάς της έλαβαν από τον οργανισμό The People's Trust, που στηρίζει οικονομικά και συμβουλευτικά νεοσύστατες και υφιστάμενες επιχειρήσεις στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη.
«Επειδή είμαστε γονείς 4 τετράποδων παιδιών ξετρελαθήκαμε και φανταστήκαμε τους εαυτούς μας να είναι πολύ χαρούμενοι μέσα σε αυτό. Ερχόμαστε λοιπόν κάτω από το σπίτι σας και περιποιούμαστε το σκυλάκι σας. Μπάνιο, χτένισμα, στέγνωμα, απομάκρυνση νεκρού τριχώματος, κόψιμο νυχιών, καθαρισμό αυτιών και τριμάρισμα, αν η φυλή του σκύλου το απαιτεί», εξηγούν τα δύο αδέρφια και συμπληρώνουν «Η αλήθεια είναι πως η καραντίνα ήταν μια καλή περίοδος για εμάς επειδή η υπηρεσία μας απευθύνεται σε ένα άτομο τη φορά και δεν χρειάζεται ούτε να μετακινηθεί κανείς ούτε να έρθει σε επαφή με πολύ κόσμο, οπότε εξυπηρετούσε η ιδέα του βαν. Επίσης στη δουλειά μας φοράμε μάσκα και απολυμαίνουμε πάντα μετά από κάθε τετράποδο παιδάκι, είτε υπάρχει ιός είτε όχι, οπότε ήμασταν έτοιμοι!»
![Το bubblevan περιποιείται τα σκυλάκια της Αθήνας bubbevan](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_img_2865.jpg)
Όσο περνούν τα χρόνια τόσο πιο πολύ ενημερώνεται ο κόσμος για το grooming και τις ανάγκες που έχουν τα τετράποδα και υπάρχει μεγάλη διαφορά στην κατανόηση του κόσμου και στη δεκτικότητά τους να μάθουν όλο και περισσότερα πράγματα γύρω από αυτό. Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες ενδιαφέρονται για την απομάκρυνση νεκρού τριχώματος ώστε να μη μαδάει το σκυλάκι τους μέσα στο σπίτι. Τα σκυλάκια άλλωστε για τους περισσότερους είναι μέλη της οικογένειας και η προσωπική τους περιποίηση είναι τόσο σημαντική για την καλύτερη υγιεινή όλων μέσα στο σπίτι. Μπορεί να πραγματοποιούνται πολύ λιγότεροι καλλωπισμοί σε σχέση με ένα κατάστημα αλλά, σύμφωνα με τη Μαριλίνα και τον Αντώνη, δημιουργείται μια πιο προσωπική σχέση με τον κάθε πελάτη, κάτι που τους εκφράζει πολύ σαν ανθρώπους.
![To Bubble Van περιποιείται τα σκυλάκια bubbevan](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/befunky-collage_4_1.jpg)
«Περιποιούμαστε 4 σκυλάκια στην κάθε 8ωρη βάρδια κατά μέσο όρο. Το καλό με τα σκυλάκια είναι ότι είναι όλα καλόκαρδα. Οπότε, εύκολα ή δύσκολα, τελικά μάλλον θα τα βρούμε. Τα πιο δύσκολα στον χειρισμό τους είναι είτε τα ηλικιωμένα που δεν έχουν μεγάλη εμπειρία στο grooming, είτε τα κακοποιημένα, όπου έτσι κ αλλιώς σου βγαίνει μια στοργή παραπάνω μαζί τους και το αισθάνονται. Έχει τύχει να καλλωπίσουμε ένα σκυλάκι με φίμωτρο γιατί ήταν πολύ επιθετικό και στο τέλος της περιποίησης να του έχουμε βγάλει το φίμωτρο και να μας γλείφει σε όλο το πρόσωπο».
Ο μεγάλος στόχος τους είναι ένα Βubble Van σε όλη την Ευρώπη. Μέχρι να τα καταφέρουν όσοι κυκλοφορούν πολύ πιθανό να πετύχουν το Bubble Van και την ομάδα τους στις γειτονιές της Αθήνας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.