Η Κυψέλη σε ζωντανή σύνδεση με την Αντίς Αμπέμπα
Η αιθιοπική κοινότητα της Αθήνας το γλεντάει δύο μέρες με γεύσεις, ήχους, μόδα και αντάμωμα
![4754-202316.jpeg 4754-202316.jpeg](/images/120x120/3/jpeg/sites/default/files/contributor/4754-202316_0.jpeg)
![img_6791-min.jpg img_6791-min.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/12/07/img_6791-min.jpg)
Ανταπόκριση με εικόνες από το 2ο Φεστιβάλ Αιθιοπικής Κουλτούρας στη Δημοτική Αγορά της Κυψέλης
Η Αθήνα σε μια διήμερη ζωντανή σύνδεση με Αντίς Αμπέμπα! Σάββατο 7 και Κυριακή 8 Δεκεμβρίου, προλαβαίνεις: 2ο Φεστιβάλ Αιθιοπικής Κουλτούρας. Αλλά και ανάποδα: η Αιθιοπία στην Κυψέλη, στην ανακαινισμένη Δημοτική Αγορά, που όλο το Σαββατοκύριακο φοράει τα κίτρινα, τα κόκκινα και τα πράσινα χρώματα- σήμα κατατεθέν του διήμερου φεστιβάλ αφιερωμένου στην αιθιοπική κοινότητα Αθηνών. Συμβαίνει τώρα και η Athens Voice, επικοινωνιακός χορηγός του φεστιβάλ, κυκλοφορεί εκεί και γλεντάει παρέα με όλα τα χρώματα στην πίστα!
![img_6796-min.jpg img_6796-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_6796-min.jpg)
Δυο μέρες με γεύσεις, ήχους, μόδα, και αντάμωμα με μια χώρα που οι λέξεις ρασταφαριανισμός και χριστιανισμός, λιοντάρια και καφέδες, δρομείς μαραθωνίου, Χαϊλέ Σελασιέ και Μπομπ Μάρλεϊ, αποτελούν σημεία επικοινωνίας και κοινοί τόποι όπου κατοικούν οι μύθοι που τη συνδέουν με τον κόσμο. Αλλά και μας συνδέουν μαζί της. Βολτάρουμε, βλέπουμε, σταματάμε, τρώμε, πίνουμε, χορεύουμε και σας προτρέπουμε να το κάνετε και εσείς!
![img_6822-min.jpg img_6822-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_6822-min.jpg)
Φτιάξτε τα μαλλιά σας, ναι ως και κομμωτήριο υπάρχει για ειδικά ρέγκε εξτένσιον λουκ - σύνδεση με Τζαμάικα,πιείτε και απολαύστε ή αγοράστε τα καλύτερα χαρμάνια καφέ, καθώς στο υπαίθριο αυτό πάρτι, παζάρι, αντάμωμα και γιορτή θα βρείτε τα πάντα: εστιατόριο, σόπινγκ με πίνακες tribal ζωγραφικής αλλά και θρησκευτικές αγιογραφίες, υπέροχα τρικολόρ πλεκτά σκουφιά, iron like lion in Zion, φορέματα, ξυλόγλυπτα και φυσικά μουσική, καθώς τα σετ διαδέχονται το ένα το άλλο.
![img_6801-min.jpg img_6801-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_6801-min.jpg)
Και φυσικά κουζίνα έξτρα σπέσιαλ με γεύσεις στο πιάτο και ανάπαυλα στους πάγκους της Δημοτικής Αγοράς. Το διήμερο αυτό to know us better πλαισιώνουν και workshops, ομιλίες, συναντήσεις αλλά και μια κλήρωση που θα στείλει κάποιους τυχερούς Αθηναίους από την Κυψέλη κατευθείαν στην Αντίς Αμπέμπα - ταξίδι δώρο και προσφορά της Aithiopian Airlines! Η γιορτή της Αιθιοπίας ξεκίνησε, τελειώνει Κυριακή βράδυ και η Αθήνα- Βαβυλώνα χαίρεται και συνδέεται παρέα με τους Αφρικανούς φίλους. Δραστήρια, ειρηνική και αγαπησιάρα κοινότητα που στην Κυψέλη βρήκε μια συνοικία-φιλοξενία να την αποκαλεί πατρίδα. Τιμή μας και τιμή τους: One love, που θα έλεγε κι ο μέγας Μπομπ. Να πάτε και να το γλεντήσετε, να τους τιμήσετε, όπως χρόνια τώρα μας τιμούν και αυτοί! Let's get together in harmony, που δυο μέρες θα παίζει ο Μάρλεϊ, One love, στο ριπίτ.
![fullsizerender-min.jpg fullsizerender-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/article/2019/12/07/fullsizerender-min.jpg)
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.