- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Θα χαζεύεις για ώρες τη βιτρίνα του μήνα στο i-D Concept Stores
Ιστορίες από το μετρό που έγιναν σκίτσα από τον Γιώργο Τζινούδη, με αφορμή την έκθεση Fulbright POLYMORPHIA
![daad.jpg daad.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/daad.jpg)
![atk_8380.jpg atk_8380.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/11/01/atk_8380.jpg)
Fulbright POLYMORPHIA στο i-D PROJECTART: Η βιτρίνα που φιλοτέχνησε ο εικαστικός Γιώργος Τζινούδης με αφορμή την ομαδική έκθεση για καλό σκοπό.
Ο Νοέμβριος ξεκινά με ωραίες εκπλήξεις στην πόλη. Με μερικά από τα εξακόσια και πλέον πορτρέτα που σχεδίασε το 2015 στο μετρό της Νέας Υόρκης, όπου παρέμεινε ως υπότροφος του ιδρύματος Fulbright, o Γιώργος Τζινούδης συμμετέχει στην έκθεση FULBRIGHT POLYMORPHIA που ξεκινά το Σάββατο 2 Νοεμβρίου στο i-D PROJECTART, εκθέτοντας δεκαέξι πορτρέτα και επιζωγραφίζοντας τη βιτρίνα της εκθέσεως. Είναι πρωτότυπη, κρύβει ανθρώπινες ιστορίες και μόλις ολοκληρώθηκε.
![atk_8382-min.jpg atk_8382-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_8382-min.jpg)
Τα πορτρέτα είναι φτιαγμένα σε ελάχιστους χρόνους και σχεδόν χωρίς να σηκώνεται το πενάκι απ’ το χαρτί. Λοξοκοιτώντας και σχεδιάζοντας πυρετωδώς σε συνθήκες δρόμου ή μέσα στα μέσα μαζικής μεταφοράς και τις περισσότερες φορές εν αγνοία του μοντέλου, δίνεται έμφαση στην έκφραση της στιγμής, ενώ το σχήμα και η ακρίβεια στο σχεδιασμό υποχωρούν. Οι γραμμές θυμίζουν μονοκονδυλιές και ο σχεδιασμός απομακρύνεται απ’ τον εκ του φυσικού ρεαλισμό και κινείται ξεκάθαρα σε εξπρεσιονιστικά όρια.
![atk_8371-min.jpg atk_8371-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_8371-min.jpg)
Ο ίδιος έχει δηλώσει στην ATHENS VOICE για αυτά τα σχέδια:
«Τα πρόσωπά μας κρύβουν κηδείες, χωρισμούς, πρησμένα συκώτια, πηγάδια, απλήρωτα νοίκια, δύσπνοιες, ταλαιπωρίες και κάμποσες άλλες θητείες στην κόλαση. Κι όλοι μας έχουμε διαφορετικό όνομα και διαφορετικό προορισμό. Χτυπάμε εισιτήριο, στριμωχνόμαστε και… βρουμ. Και κάποιοι από μας σκεφτόμαστε πως θέλουμε απλώς ένα τσιγάρο, άλλοι ένα ζεστό μπάνιο, άλλοι την αγκαλιά μιας γυναίκας, άλλοι το λαχείο της Τετάρτης κι άλλοι με το ζόρι καταφέρνουμε να σκεφτούμε τα βασικά.
![atk_8400-min.jpg atk_8400-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/article/2019/11/01/atk_8400-min.jpg)
Σκιτσάρω όσο πιο γρήγορα μπορώ κι ούτε λόγος να σηκώσω το πενάκι απ’ το χαρτί. Δεν προλαβαίνω. Το βαγόνι παλαντζάρει και κουνάει, λοξοκοιτώ και μουντζουρώνω πυρετωδώς, η επόμενη στάση είναι σε ένα λεπτό και ποιος ξέρει αν σηκωθείς και φύγεις και μ’ αφήσεις πάλι στα κρύα του λουτρού. Η γραμμή με πάει, χάνω το σχήμα, ζητώ την έκφραση, δεν υπάρχει χρόνος. Είμαι συλλέκτης, είμαι μανιακός, είμαι ερωτευμένος κι ο πυρετός σας ανήκει στο τεφτέρι μου».
![atk_8397-min.jpg atk_8397-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_8397-min.jpg)
Το Ίδρυμα Fulbright, σε συνεργασία με το i-D PROJECTART, σας προσκαλεί το Σάββατο 2 Νοεμβρίου, 12:00-19:00, στα εγκαίνια της έκθεσης Fulbright POLYMORPHIA για να στηρίξουμε το πρόγραμμα υποτροφιών του Ιδρύματος. Τα έσοδα θα διατεθούν για τις υποτροφίες Fulbright.
![atk_8373-min.jpg atk_8373-min.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_8373-min.jpg)
To «Η Τέχνη Στηρίζει την Εκπαίδευση - Fulbright Alumni Art Series» είναι ένα πρόγραμμα του Ιδρύματος Fulbright, στο πλαίσιο του οποίου εικαστικοί καλλιτέχνες υπότροφοι προσφέρουν έργα τους για την ενίσχυση των υποτροφιών του Ιδρύματος. Μέσω του προγράμματος, οι καλλιτέχνες ανταποδίδουν την ευκαιρία που τους δόθηκε συμβάλλοντας με τα έργα τους στη χρηματοδότηση των υποτροφιών Fulbright.
Επιμέλεια: Ευγενία Αλεξάκη
Εγκαίνια: Σάββατο 2 Νοεμβρίου 12:00 – 19:00
Διεύθυνση: i-D PROJECTART, Κανάρη 12 & Σέκερη (2ος όροφος), Κολωνάκι - Αθήνα
Διάρκεια: 2 Νοεμβρίου - 7 Δεκεμβρίου 2019
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.