Πώς ο Βόλος έγινε ένα υπαίθριο μουσείο δημόσιων τοιχογραφιών
50 και πλέον τοιχογραφίες σε περιμένουν στην πόλη χάρη στην Urban Act
![1238923_217290008467464_250417658_n.jpg 1238923_217290008467464_250417658_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/1238923_217290008467464_250417658_n.jpg)
![bifido_and_julieta_xlf.jpg bifido_and_julieta_xlf.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/05/12/bifido_and_julieta_xlf.jpg)
Street art, δύο λέξεις που έχουν απασχολήσει αρκετά το ευρύ κοινό σε παγκόσμιο επίπεδο. Τα τελευταία έξι χρόνια η χώρα μας έχει κάνει τεράστιο βήμα εξέλιξης για τον τρόπο που έχει αποδεχτεί το συγκεκριμένο είδος τέχνης με αποτέλεσμα να έχει ανθήσει σε κάθε σημείο της χώρας.
Πριν 15 χρόνια που η τέχνη αυτή δεν ήταν cool ,δεν υπήρχε το διαδίκτυο, όλα γινόντουσαν με σκοπό να ανοίξουν οι ορίζοντες και στην χώρα μας για την τέχνη του δρόμου.
Η Urban Act λίγο μετά το millennium απέκτησε σάρκα και οστά ξεκινώντας τον αγώνα της εξέλιξης του street art στην χώρα μας: πολλά φεστιβάλ, περιοδικό για την συγκεκριμένη κουλτούρα, εκθέσεις street art-graffiti και εκδόσεις βιβλίων βοήθησαν στην εξέλιξη του είδους.
Αρχίζουν να εμφανίζονται murals (τοιχογραφίες) σε διάφορα μέρη της χώρας από ντόπιους και ξένους καλλιτέχνες, μεγάλες τοιχογραφίες ξεφύτρωναν σαν μανιτάρια σε σχολεία, νησιά, κρατικά και ιδιωτικά κτίρια.
Σήμερα ο συγκεκριμένος οργανισμός συνεχίζει το έργο του εντός και εκτός χώρας, συνεργάζεται με καλλιτέχνες επαγγελματίες ντόπιους και ξένους και ευθύνεται για το μοναδικό εικαστικό μουσείο δημόσιων τοιχογραφιών στην αγαπημένη μας πόλη του Βόλου.
![taxis_2.jpg taxis_2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/article/2019/05/12/taxis_2.jpg)
H Urban Act εγκαινίασε το 2017 το μοναδικό υπαίθριο μουσείο δημόσιων τοιχογραφιών στην Ελλάδα. Στην πόλη του Βόλου, με πάνω από 50 μεγάλες τοιχογραφίες σε δημόσια και ιδιωτικά κτίρια, με την συμμετοχή δεκάδων καλλιτεχνών πάντα από το χώρο της street art, από την Ελλάδα και το εξωτερικό.
Ένα σύνολο εικαστικών έργων που «χτίστηκε» με υπομονή και επιμονή από το 2002 με την αγαστή συνεργασία και στήριξη των κατοίκων, τοπικών εταιρειών, της εκάστοτε δημοτικής αρχής κ.α. Τα τελευταία χρόνια το μουσείο εμπλουτίζεται συνεχώς με τοιχογραφίες που υλοποιούνται στα πλαίσια του City Call, του φεστιβάλ τοιχογραφιών που υλοποιεί η Urban Act κάθε χρόνο στην πόλη του Βόλου.
![alfalfa.jpg alfalfa.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/article/2019/05/12/alfalfa.jpg)
Οι κάτοικοι και οι επισκέπτες της πόλης μπορούν να περιηγηθούν στις τοιχογραφίες με την βοήθεια και ενός χάρτη που κυκλοφόρησε και διανέμεται στο Info του δήμου, σε καταστήματα της πόλης και στην ιστοσελίδα www.urbanact.gr.
Παράλληλα στην αρχή κάθε έτους ανακοινώνονται οι συμμετοχές των καλλιτεχνών που φιλοξενούνται στη πόλη ανά διαστήματα και κύκλους εργασιών, συνήθως Απρίλιο, Ιούνιο και Σεπτέμβριο.
![same84.jpg same84.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/article/2019/05/12/same84.jpg)
Μια πολύ καλή πρόταση για όποιον θέλει να ξεφύγει από την Αθήνα για λίγες μέρες, το αποτέλεσμα είναι μοναδικό ένα μεγάλο respect για όλο τον αγώνα που έχουν κάνει όσοι εμπλέκονται σε αυτό το εικαστικό δημιούργημα. Ευχόμαστε να υπάρξουν ανάλογοι χώροι σε αρκετά σημεία της χώρας, πλέον οι καλλιτέχνες μας δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τους όμοιους τους στο εξωτερικό, η εξέλιξη της συγκεκριμένης τέχνης τρέχει με ρυθμούς τσιτάχ σε παγκόσμιο επίπεδο!
Buy art not megapixels!
Για επικοινωνία με την Urban Act:
www.urbanact.gr
facebook.com/urbanactshop
email: carpediemact@gmail.com
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.