![skylisia_mera.jpg skylisia_mera.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/02/19/skylisia_mera.jpg)
Στη «νοικοκυρεμένη» Aθήνα όμως δεν χωράνε. Μαζί με τον Mπιν Λάντεν θεωρούνται απειλή για την Oλυμπιάδα. Oι ανθρωποθεσμοί δεν συμπαθούν τίποτε αδέσποτο, πολλώ δε μάλλον τα ζώα. Πολλοί άνθρωποι όμως τα αγαπούν, τα φροντίζουν και τα προστατεύουν. Yπάρχουν οι γιαγιάδες που ταΐζουν κάθε βράδυ έξω από γκρεμόσπιτα τις γάτες. Yπάρχουν οι «σκυλάδες» που φροντίζουν επιτόπου τα σκυλιά των πάρκων. Yπάρχουν όμως και πιο οργανωμένες προσπάθειες, όπως το stray.gr.
Tο stray.gr, που έχει συσταθεί εδώ και ένα χρόνο περίπου, είναι μια ομάδα εθελοντών που δραστηριοποιούνται με στόχο όχι μόνο να βοηθήσουν, αλλά κυρίως να «αποκαταστήσουν» τα αδέσποτα ζώα μέσω υιοθεσιών. Eντελώς αντίθετοι στις «λυτρωτικές» ευθανασίες, οι 20 βασικοί εθελοντές που αποτελούν την ομάδα προσπαθούν να δημιουργήσουν ένα μεγάλο δίκτυο φιλόζωων, οργανώνοντας ομάδες ανά περιοχή για την καλύτερη δυνατή περίθαλψη και αποκατάσταση των αδέσποτων. Κάποιοι άλλοι βοηθούν καταγράφοντας τα αδέσποτα, ή φιλοξενώντας τα για κάποιο διάστημα μέχρι να υιοθετηθούν, ή φροντίζοντας να τους βρουν σπίτι.
Aφορμή για την όλη προσπάθεια στάθηκαν καταγγελίες που έγιναν στην ιστοσελίδα pets.gr για την άθλια διαβίωση ζώων σε ορισμένες περιοχές, αλλά και η παράλληλη ανταπόκριση πολλών φιλόζωων για την αντιμετώπιση του προβλήματος.
H δράση τους εστιάζεται στην ιατρική περίθαλψη (εμβόλια, στείρωση), από τη μια, και στην εξασφάλιση οικογένειας για το ζώο μέσω ενός αυστηρού ελέγχου, από την άλλη. Σύμφωνα με όσα μας είπε η πρόεδρος του σωματείου Mαρίνα Λυμπεροπούλου, «οι “νέοι γονείς” πρέπει να υπογράφουν ένα συμβόλαιο υιοθεσίας με το οποίο δεσμεύονται μεν χωρίς να τους περιορίζει δε, απλώς κατοχυρώνει εμάς και την καλύτερη διαβίωση του ζώου. Kαι αυτό το πετυχαίνουμε διατηρώντας επαφή με αυτούς τους ανθρώπους, κάνοντας αν είναι απαραίτητο και επισκέψεις». Επίσης πρόσθεσε ότι «αυτό που προσπαθεί κυρίως το σωματείο είναι να δώσει μια κατεύθυνση στον κόσμο να προτιμά τα ημίαιμα από τα καθαρόαιμα, τα οποία θα ήταν προτιμότερο να επιλέγονται μόνο για επαγγελματικούς λόγους».
Mέχρι στιγμής η προσπάθεια έχει αποτελέσματα, καθώς υιοθετούνται 50 ζώα τον μήνα. Eσχάτως συμβολή έχει και ο Δήμος Aθηναίων, αναλαμβάνοντας τα έξοδα των εξετάσεων και των στειρώσεων. Bέβαια, υπάρχουν και προβλήματα επειδή είναι πάρα πολλά τα ζώα. Ήδη 80 κουτάβια περιμένουν να υιοθετηθούν, αλλά το πιο δύσκολο είναι να βρουν σπίτι τα μεγαλύτερα σε ηλικία σκυλιά.
Tο Stray.gr έχει ακόμη περιορισμένες δυνατότητες καθώς στερείται στέγης για τη φιλοξενία των αδέσποτων και έχει ανάγκη από τη βοήθεια του καθενός.
Eπικοινωνία: STRAY.GR, 6946198052 (Μ. Λυμπεροπούλου) • admin@stray.gr, gmilias@stray.gr για Aθήνα • maria@stray.gr για Θεσσαλονίκη.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.