Ο αντισυμβατικός Banksy έρχεται στην Τεχνόπολη
Για πρώτη φορά στην Ελλάδα, μια έκθεση αφιερωμένη στον προβοκάτορα street artist από την People Entertainment Group
![357830-741365.jpg 357830-741365.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/357830-741365.jpg)
![y2rt0n.jpg y2rt0n.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/11/29/y2rt0n.jpg)
Δεν έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που ο Banksy προκάλεσε παγκόσμιο σοκ «καταστρέφοντας» το διάσημο – και πανάκριβο – έργο του «Το κορίτσι με το μπαλόνι», ενώ μόλις είχε πωληθεί έναντι 1,2 εκατομμυρίων δολαρίων σε δημοπρασία από τον οίκο Sotheby's. Ο αντισυμβατικός καλλιτέχνης, σφοδρός πολέμιος του καπιταλισμού και του υπέρ-καταναλωτισμού, εξήγησε την πράξη του σε ένα post στο Instagram με το λακωνικό caption «Η ανάγκη για καταστροφή είναι επίσης μια δημιουργική ανάγκη», κουοτάρωντας Πικάσο.
Ένα του νέο έργο αρκεί για να προκαλέσει φρενίτιδα στα μίντια που σπεύδουν να δημοσιεύσουν σχετικά και φυσικά να επαναφέρουν το ζήτημα του μυστηρίου γύρω από την ταυτότητά του. Το τελευταίο του έργο με τίτλο Season's Greetings είναι ένα ακόμη καυστικό graffiti δύο όψεων με έντονο κοινωνικοπολιτικό σχόλιο, στους τοίχους ενός γκαράζ στο Πορτ Τάλμποτ της Ουαλίας. Δεν είναι λίγοι εκείνοι που έσπευσαν να επισκεφτούν την περιοχή για να το θαυμάσουν από κοντά, όπως άλλωστε γίνεται πάντα με τα έργα του ιδιοσυγκρασιακού καλλιτέχνη. Ωστόσο η Ουαλία μας πέφτει λίγο μακριά.
Το γεγονός αυτό δεν αποτελεί πλέον πρόβλημα, καθώς θα έχουμε την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με το μοναδικό σύμπαν του Banksy για πρώτη φορά στην Ελλάδα στις 27 Φεβρουαρίου με μία έκθεση αφιερωμένη στο έργο του από την People Entertainment Group, που θα διαρκέσει μέχρι και τις 26 Μαρτίου. Τα έργα του σημαντικότερου ίσως street art καλλιτέχνη τoυ σήμερα, που έχει αφήσει το αποτύπωμά του σε τοίχους από την Παλαιστίνη έως και την Νέα Ορλεάνη, «ζωντανεύουν» στον χώρο της Τεχνόπολης και μας καλούν να πάρουμε μέρος σε μια διαδραστική εμπειρία. Οι τοίχοι της Τεχνόπολης ντύνονται με τα κορυφαία δείγματα της street art της εποχής μας μεταφέροντας τον επισκέπτη σε ένα urban περιβάλλον με διαδραστικά στοιχεία, όπως ακριβώς αρμόζει στις ελκυστικά δυστοπικές εικόνες του πλέον ενδιαφέροντα καλλιτέχνη/ icon της ποπ κουλτούρας από την περίπτωση του Άντυ Γουόρχολ.
![the_world_of_banksy_poster-tehnopoli.jpg the_world_of_banksy_poster-tehnopoli.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/the_world_of_banksy_poster-tehnopoli_0.jpg)
Όσοι παρευρεθούν θα έχουν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με μερικά από τα πιο σημαντικά έργα του, να φωτογραφηθούν και να γίνουν κομμάτι του κόσμου του επαναστάτη δημιουργού που αποδεικνύει καθημερινά ότι, ακόμα και στην εποχή που εκθέτουμε την προσωπική μας ζωή δημόσια σε καθημερινή βάση, την ίδια στιγμή που μεγάλες εταιρείες αποκτούν πρόσβαση στα προσωπικά μας δεδομένα χωρίς τη συγκατάθεσή μας, αν θες να παραμείνεις ανώνυμος, μπορείς. Όλα τα κέρδη της έκθεσης θα διατεθούν προς ενίσχυση του σπουδαίου έργου της Διεθνούς Αμνηστίας.
Το enfant terrible της σύγχρονης τέχνης που θίγει τα κακώς κείμενα του δυτικού καπιταλιστικού κόσμου που επιτάσσει υπερκατανάλωση αγαθών, παρακολούθηση επί 24ώρου βάσεως ανθρώπων και κινήσεων, υπέρ-αστυνόμευση και άσκοπη χρήση βίας σε οποιονδήποτε αντιφρονούντα μέσα από τις μοναδικές δημιουργίες του, έρχεται στην Αθήνα.
Η έκθεση αυτή αποτελεί ένα πολιτιστικό γεγονός που δύσκολα μπορεί να προσπεράσει κανείς, καθώς για πρώτη φορά στη χώρα μας θα έχουμε τη δυνατότητα να συνδιαλεχθούμε με το πάντοτε επίκαιρο έργο του προκλητικού Banksy, που μέσα από τα στένσιλ του μας υπενθυμίζει όσα συχνά (επιλέγουμε να) παραβλέπουμε.
Πληροφορίες έκθεσης
Ημερομηνίες: Από 27 Φεβρουαρίου μέχρι 26 Μαρτίου 2019
Μέρος: Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
Ημέρες και ώρες λειτουργίας:
Δευτέρα: 13:30 – 23:00
Τρίτη: 13:30 – 23:00
Τετάρτη: 13:30 – 23:00
Πέμπτη: 13:30 – 23:00
Παρασκευή: 13:30 – 23:00
Σάββατο: 10:00 – 23:00
Κυριακή: 10:00 – 23:00
Πληροφορίες: 216 800 48 68
Τιμές εισιτηρίων
Γενική είσοδος: 15€
Μειωμένο (φοιτητές / άνεργοι / παιδιά ως 12 ετών / ΑμεΑ) : 12€
Ομαδικό (10+ εισιτήρια): 10€
*Τα πρώτα 1000 εισιτήρια διατίθονται σε τιμή "Early Bird" έναντι 12€ (γενική είσοδος), 10€ (μειωμένο) και 8€ (ομαδικό)
Αγοράστε το εισιτήριο σας εδώ.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.