- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
Έτοιμοι για παρεμβάσεις στην πόλη;
Αν έχεις ιδέες για να αλλάξεις τη γειτονιά σου, ο δήμος Αθηναίων σε στηρίζει και τις χρηματοδοτεί!
![3.jpg 3.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/12/04/3.jpg)
Είναι ωραίο να ζεις την πόλη σου. Να τη βλέπεις να αλλάζει, να προσαρμόζεται στις ανάγκες σου, να εξελίσσεται. Πόσο μάλλον, όταν έχεις τη δυνατότητα να συν-διαμορφώσεις την εικόνα της. Να συμβάλεις στην αισθητική και λειτουργική αναβάθμιση της γειτονιάς σου, ενός δρόμου που διασχίζεις συχνά, ενός κτιρίου που αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο της καθημερινότητάς σου.
![1_158.jpg 1_158.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1_158_0.jpg)
Αυτό κάνει το πιλοτικό πρόγραμμα αστικών παρεμβάσεων του δήμου Αθηναίων. Προσκαλεί κατοίκους και επαγγελματίες να καταθέσουν προτάσεις για ήπιες παρεμβάσεις στις γειτονιές, στους δρόμους και στα κτίρια της πόλης. Πολίτες και Δήμος συνεργάζονται διαμορφώνοντας από κοινού την ταυτότητα της Αθήνας. Τα οφέλη είναι πολλαπλασιαστικά, ο αντίκτυπος της συμμετοχικής διαδικασίας μεταφέρεται σε όλη την πόλη. Οι κάτοικοι ενεργοποιούνται, συνομιλούν μεταξύ τους και υλοποιούν οι ίδιοι τις ιδέες τους με τη χρηματοδότηση του δήμου Αθηναίων.
Ο πρώτος κύκλος αστικών παρεμβάσεων βρίσκεται πλέον στο στάδιο της υλοποίησης και οι προτάσεις των πολιτών έχουν ήδη αρχίσει να κάνουν την εμφάνισή τους στα κτίρια της Αθήνας. «Πράσινες» παρεμβάσεις, όπως αστικές καλλιέργειες και αρωματικοί κήποι σε δώματα, αναρριχητικά φυτά που δημιουργούν σκιασμένα σημεία στάσης και κοινωνικοποίησης σε κοινόχρηστους χώρους, φυτεύσεις σε προσόψεις, μπαλκόνια και μεσοτοιχίες, ελαφριές κατασκευές με αναρριχητικά φυτά που βελτιώνουν το μικροκλίμα των κτιρίων, και άλλες δημιουργικές προτάσεις πρόκειται να υλοποιηθούν το επόμενο διάστημα στους δρόμους και στις γειτονιές της πόλης!
![2.jpg 2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2_169.jpg)
Δεύτερος κύκλος αστικών παρεμβάσεων
Και όλα αυτά αποτελούν μόνο την αρχή. Η ανακοίνωση του δεύτερου κύκλου αστικών παρεμβάσεων, μέσω τριών ανοιχτών Προσκλήσεων Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος, έρχεται να προστεθεί στη δυναμική προσπάθεια που συντελείται τα τελευταία χρόνια από τον δήμο Αθηναίων. Όπως δήλωσε και ο κ. Γιώργος Καμίνης, δήμαρχος Αθηναίων, «το πρόγραμμα είναι ενδεικτικό του τι εννοούμε εμείς καινοτομία. Φέραμε κοντά τους ενεργούς, τους δημιουργικούς πολίτες της Αθήνας και με τη στήριξη του Δήμου τούς δίνεται η δυνατότητα να δώσουν οι ίδιοι φως και ζωή στην πόλη. Να κάνουν τις γειτονιές τους πιο όμορφες και λειτουργικές, να συμβάλουν οι ίδιοι με τις ιδέες τους, τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους στην αναβάθμιση του δημόσιου χώρου. Είμαστε περήφανοι για αυτή την πρωτοβουλία που αποτέλεσε άλλωστε και ένα από τα προγράμματα που βραβεύτηκαν από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο της ανακήρυξης της Αθήνας ως Ευρωπαϊκής Πρωτεύουσας Καινοτομίας για το 2018».
Το πρόγραμμα υλοποιείται από την Εταιρεία Ανάπτυξης και Τουριστικής Προβολής Αθηνών (Ε.Α.Τ.Α. Α.Ε.) και εντάσσεται σε ένα πλαίσιο δράσεων για την ενίσχυση της οικονομίας επισκεπτών της πόλης που υποστηρίζει η σύμπραξη This is Athens & Partners, με την οποία ο δήμος Αθηναίων και δημόσιοι και ιδιωτικοί φορείς της πόλης (Aegean, Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών, Σύνδεσμος Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων, Λάμψα Α.Ε., Lamda Development, TEMES) ενώνουν τις δυνάμεις τους για την ανάπτυξη της Αθήνας. Ο κ. Αλέξης Γαληνός, Διευθύνων Σύμβουλος της Ε.Α.Τ.Α. Α.Ε., ανέφερε χαρακτηριστικά: «Πλέον και υπό τη στέγη του This is Athens & Partners, θα συνεχίσουμε να σχεδιάζουμε και να υλοποιούμε αντίστοιχες πρωτοβουλίες που συνεισφέρουν στην επιχειρηματική ανάπτυξη της πόλης καθώς και στην περαιτέρω αναβάθμιση της εικόνας της. Στόχος είναι να γίνει η Αθήνα ακόμα πιο ζωντανή και ελκυστική για κατοίκους και επισκέπτες και να καθιερωθεί ως κορυφαίος ευρωπαϊκός προορισμός».
![4.jpg 4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/4_123.jpg)
Το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου στις 11.00 θα πραγματοποιηθεί ανοιχτή ενημερωτική συνάντηση στο κατάστημα Book&Play (Πλ. Θεάτρου 10). Επιπλέον, υπάρχει η δυνατότητα και για προσωπικές συναντήσεις με τους επιμελητές και την ομάδα έργου του προγράμματος, αποστέλλοντας e-mail στο info@polis2.thisisathens.org. Η υποβολή των προτάσεων για τον δεύτερο κύκλο αστικών παρεμβάσεων ολοκληρώνεται στις 24 Δεκεμβρίου. Δείτε περισσότερα και στην ιστοσελίδα www.polis2.thisisathens.org.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.