- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Η Στοά Εμπόρων ζωντανεύει - Διάβασε πώς θα ανοίξεις το μαγαζί σου (εικόνες)
Ο δήμος Αθηναίων αναλαμβάνει το ενοίκιο και τις λειτουργικές δαπάνες για έξι μήνες
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![2111618.jpg 2111618.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/09/12/2111618.jpg)
Λήγει την ερχόμενη Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου η προθεσμία κατάθεσης προτάσεων για την επαναλειτουργία 10 κλειστών καταστημάτων στη Στοά Εμπόρων, στην οδό Βουλής, που ξαναζωντανεύουν με πρωτοβουλία του Δήμου Αθηναίων.
Στο πλαίσιο της δράσης «Κατάστημα στο Κέντρο» του πιλοτικού προγράμματος ΠΟΛΗ², ο δήμος Αθηναίων περιμένει δημιουργικές προτάσεις και αναλαμβάνει την κάλυψη του ενοικίου και των λειτουργικών δαπανών για έξι μήνες, από τον Οκτώβριο του 2018 έως και τον Μάρτιο του 2019.
![stoa_emporwn_image-002_a.jpg stoa_emporwn_image-002_a.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/stoa_emporwn_image-002_a.jpg)
Η δράση στη Στοά Εμπόρων θα εστιάσει στην ενίσχυση επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στην κοινωνική και αλληλέγγυα οικονομία, ενώ στόχος της δράσης είναι η έμπρακτη υποστήριξη της κοινωνικής επιχειρηματικότητας, καθώς και η δημιουργία ενός παραγωγικού πυρήνα εντός της Στοάς.
![stoa_emporwn_image-003_a.jpg stoa_emporwn_image-003_a.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/stoa_emporwn_image-003_a.jpg)
Επισημαίνεται ότι στο πλαίσιο του προγράμματος, βρίσκονται ήδη στο τελικό στάδιο οι διαδικασίες για το άνοιγμα 6 καταστημάτων στην Πλατεία Θεάτρου.
«Συνεχίζουμε σταθερά την υλοποίηση του σχεδιασμού μας και προχωράμε στην επαναλειτουργία 10 κλειστών καταστημάτων που βρίσκονται στην καρδιά του εμπορικού κέντρου της πόλης, στη Στοά Εμπόρων» σημείωσε ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης και επισήμανε: «Καλούμε όλους όσοι ζουν και εργάζονται στην Αθήνα, επιχειρηματίες, κατοίκους, νέους δημιουργούς, να αξιοποιήσουν αυτήν την ευκαιρία και να κάνουμε όλοι μαζί ένα μεγάλο βήμα για να δώσουμε και πάλι ζωντάνια και προοπτική σε γειτονιές, πλατείες ή μικρές εμπορικές γωνιές».
![stoa_emporwn_image-001_a.jpg stoa_emporwn_image-001_a.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/stoa_emporwn_image-001_a.jpg)
H πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη δράση στη Στοά Εμπόρων θα μείνει ανοιχτή έως και την ερχόμενη Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου στο www.polis2.thisisathens.org και απευθύνεται σε φορείς της κοινωνικής και αλληλέγγυας οικονομίας σύμφωνα με το ν.4430/2016 και σε φορείς οι οποίοι έχουν σαφή και δηλωμένο κοινωνικό σκοπό και αντίκτυπο και ασκούν, ή επιθυμούν να ασκήσουν, επιχειρηματική δραστηριότητα για να πετύχουν τη βιωσιμότητά τους και την επίτευξη των σκοπών τους.
Απαραίτητη προϋπόθεση συμμετοχής είναι η εγχώρια παραγωγή και διάθεση ποιοτικών και καινοτόμων προϊόντων που προάγουν το κοινωνικό και περιβαλλοντικό όφελος και διατίθενται σε καταναλωτές, όπως και σε επιχειρήσεις ή/και φορείς του δημοσίου. Τονίζεται ότι το κάθε κατάστημα θα μπορεί να στεγάζει μία ή και περισσότερες επιχειρήσεις ή δραστηριότητες, που θα επιλεγούν με τρόπο που θα ευνοεί μελλοντικές συνεργασίες και συμπράξεις.
![2111616.jpg 2111616.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/2111616.jpg)
Η δράση είναι μέρος του πιλοτικού προγράμματος ΠΟΛΗ2 που υλοποιείται από την Εταιρία Ανάπτυξης και Τουριστικής Προβολής Αθηνών (ΕΑΤΑ) του δήμου Αθηναίων και υπογράφεται από τον επίσημο οδηγό της πόλης This is Athens. Ο διευθύνων σύμβουλος της ΕΑΤΑ, Αλέξης Γαληνός δήλωσε σχετικά: «Συνολικά, η δράση «Κατάστημα στο Κέντρο» αφορά κλειστά καταστήματα που βρίσκονται συγκεντρωμένα σε συγκεκριμένους δρόμους ή πλατείες του κέντρου της πόλης, ώστε να στεγάσουν επιχειρηματικές και δημιουργικές δραστηριότητες. Στόχος της δράσης είναι να ωφεληθεί το σύνολο των επιχειρήσεων που λειτουργούν στις συγκεκριμένες περιοχές. Άλλωστε, τα κλειστά καταστήματα που πρόκειται να ανοίξουν δεν θα είναι μεμονωμένα, αλλά θα αποτελούν κομμάτι μιας ευρύτερης διαδρομής στο κέντρο της Αθήνας, δημιουργώντας θεματικές ενότητες αγοράς είτε στον ίδιο δρόμο είτε σε πολύ κοντινή απόσταση».
Τονίζεται ότι τα καταστήματα στη Στοά Εμπόρων αποτελούν ιδιοκτησία του ΕΦΚΑ και παραχωρήθηκαν προς χρήση στον δήμο Αθηναίων από το Υπουργείο Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, στο πλαίσιο του πιλοτικού προγράμματος για την αξιοποίηση της ακίνητης περιουσίας των εποπτευόμενων Φορέων ΦΚΑ/ΟΑΕΔ, με τίτλο: «Ανάκτηση των Ακινήτων του Ιστορικού Κέντρου της Αθήνας- Αξιοποίηση με όρους κοινωνικής ανταπόδοσης».
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Πού θα ζήσεις τον έρωτά σου και θα πεις τα καλοκαιρινά τα «Σ’ αγαπώ»
Μιλήσαμε για το 8wheels9lives, την κοινότητα των rollers στην Αθήνα, τo όνειρο μιας roller disco αλλά και τη γυναικεία ενδυνάμωση και μόδα
Οι δροσερές γαλάζιες οάσεις στην πόλη σε περιμένουν
Καλές οι οργανωμένες παραλίες, αλλά ακριβές. Εδώ προτείνουμε τις καλύτερες ανοργάνωτες.
Δεν χρειάζεται να βγάζεις γούστα και να αναζητάς εξτρίμ εμπειρίες για να πας στην Ομόνοια
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.