Η Αθήνα έχει πολύ όμορφα και πολύ διαφορετικά roof gardens
Έλα να τσιμπήσουμε κάτι και να δούμε την πόλη από ψηλά. Μπαρ και εστιατόρια στους τελευταίους ορόφους με απίστευτη θέα και λιχουδιές.
![presidenthotel_pool1.jpg presidenthotel_pool1.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/07/24/presidenthotel_pool1.jpg)
Το «Radisson Blu Park Hotel», στην αρχή της πολύπαθης Λεωφόρου Αλεξάνδρας, έχει στην κορυφή του το «St’ Astra Blu Roof Garden» – στο ψηλότερο σημείο του roof garden, είναι ένα σκέτο μπαρ, όμορφο και δροσερό. Δύο σκαλάκια πιο κάτω, δίπλα στην πολύ γαλάζια πισίνα, είναι το μπαρ-εστιατόριο. Και τα δύο έχουν αυτή την απίστευτη θέα που κάνει την «ταράτσα» του ξενοδοχείου μοναδική στο είδος της: Ακρόπολη, Λυκαβηττός, Τουρκοβούνια, η θάλασσα στο βάθος, τις καθαρές νύχτες του καλοκαιριού, ο ουρανός από πάνω… πήγα να γράψω «γεμάτος άστρα» αλλά μου φαίνεται λίγο σόκιν (μα είναι πάντα γεμάτος άστρα, σιγά το κατόρθωμα, για ολόκληρο ουρανό), οπότε μαζεύω εδώ την περιγραφή της θέας. Επιστρέφω στη λέξη «ταράτσα», που την έχουμε συνδυάσει με κεραίες τηλεόρασης και απλωμένες μπουγάδες – μα καμία σχέση με το ξενοδοχείο, πιο καμία... πεθαίνεις!
![radisson-blu-park-hotel-4166.jpg radisson-blu-park-hotel-4166.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/radisson-blu-park-hotel-4166.jpg)
Το «St’ Astra Blu roof garden» είναι πολυτελές, αλλά μαζί και απλό. Δεν σε πιάνει από τον λαιμό με την πολυτέλειά του, οι επισκέπτες μιλάνε χαμηλόφωνα και χαζεύουν τη θέα, το προσωπικό γλιστράει ανάμεσα στα τραπέζια σαν να κάνει διακριτικά χορευτικά. Και… το φαγητό είναι τέεεεεεελειο. Φάγαμε ένα απίστευτο ceviche από λαβράκι με lime, αρωματικό και σούπερ. Το λαβράκι γενικά δεν το έχεις σε πολλή υπόληψη, όταν έχεις μεγαλώσει κοντά στη θάλασσα (καλή ώρα) αλλά εδώ ήταν αριστούργημα.
![sak_4152.jpg sak_4152.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/sak_4152.jpg)
Ο σεφ λέγεται Δημήτρης Κανταράκης και το έχει με τα αριστουργήματα: φτιάχνει μια καταπληκτική σαλάτα με διάφορα λαχανικά ΚΑΙ φράουλες πάνω σε υπερ-νόστιμη κρατσανιστή βάση, γενικά όλα είναι τόσο πάρα πολύ ωραία που τα τρως ακόμα και αν ξεκίνησες με αυστηρή απόφαση να μην φας, ειδικά απόψε… γιατί να πάρεις μια τέτοια απόφαση ενώ βγαίνεις έξω, ένας θεός το ξέρει. Μια από τις φίλες μας, π.χ., είχε έρθει για την παρέα, μετά από μια μίνι επέμβαση σε κακοτράχαλο δόντι, και δεν έφαγε πράγματι τίποτε. Τη λυπηθήκαμε στην αρχή και έπειτα απλώς φάγαμε το μερντικό της, γιατί έτσι είναι οι φίλοι, αδίστακτοι.
![22.jpg 22.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/22_18.jpg)
Η Αθήνα έχει πολύ όμορφα και πολύ διαφορετικά roof gardens, όλα με θέα, δροσιά και ευφάνταστα κοκτέιλ. Έχουμε πάει μερικές φορές στην επίσης καθόλου «ταράτσα», στην κορυφή του ξενοδοχείου «President», αλλά μόνο για ποτά. Το roof garden του «Radisson Blu Park Hotel» είναι πολύ διαφορετικό από αυτό του «President» – αν το πρώτο είναι μίνιμαλ και γκρι-άσπρο-γαλάζιο, το δεύτερο φέρνει πιο πολύ σε σαφάρι, με νότες που παραπέμπουν σε Νότια Αφρική… στην οποία δεν έχω πάει, αλλά έχω δει ταινίες και καρτ-ποστάλ, μετράει κι αυτό.
![presidenthotel_pool4.jpg presidenthotel_pool4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/presidenthotel_pool4.jpg)
Το να μπαίνεις στο ασανσέρ μεγάλου ξενοδοχείου για να ανέβεις στην ταράτσα, με την υποβλητική/χαλαρωτική μουσική και το γοητευτικό ημίφως (του ασανσέρ λέμε), σε βάζει ήδη στο τριπάκι της ειδικής εξόδου. Το να βρίσκεσαι τέλος στην κορυφή ενός κτιρίου και να χαζεύεις τα αστέρια στην καρδιά μιας μεγάλης, φωτισμένης πόλης είναι υπέροχο, αισθάνεσαι ότι παίρνεις βαθύτερες ανάσες, ότι απλώνεσαι, ότι ξεχειλίζεις από γενναιοδωρία ξαφνικά (ή για όση ώρα βρίσκεσαι εκεί). Μέχρι που αυτο-υποβάλλεσαι ότι όλα θα πάνε καλά και τα θέματά σου θα λυθούνε με μαγικό τρόπο χωρίς να ασχοληθείς καθόλου. Κι όλα αυτά, με ένα καλοκαιρινό κοκτέιλ. Άντε με δύο κοκτέιλ.
![15606707515_b66fffd376_o.jpg 15606707515_b66fffd376_o.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/15606707515_b66fffd376_o.jpg)
Το πόσο ισοπεδώνεται η αντοχή σου στο αλκοόλ (καθώς μεγαλώνεις) είναι άλλο πράγμα… ίσως να φταίει η θέα, ο αραιός αέρας εκεί ψηλά, όπως Έβερεστ, η θέα, η Αθήνα στα πόδια σου, η θέα. Ίσως να φταίνε τα αστέρια, που είναι πάρα πολλά και εντυπωσιακά στον καλοκαιρινό ουρανό, και ο καλοκαιρινός ουρανός ο ίδιος, που είναι από φυσικού του ένα είδος εγγύησης. Ιδίως μετά από δύο κοκτέιλ.
Radisson Blu Park Hotel, «St’ Astra Roof Garden», Λεωφόρος Αλεξάνδρας 10, 2108894500
President Hotel, Roof Garden, Κηφισίας 43, 210 6989000
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
«Ο καλύτερος πρωθυπουργός θα ήταν ο κύριος Δημήτρης που έχει το Mini Market απέναντι από το σπίτι μου»
Θα δημιουργηθεί πολυλειτουργικό συγκρότημα - Εικόνες του έργου
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αγαπούσαν, που αγαπούν, που θα αγαπούν, και το δείχνουν με ένα διήγημα τριών λέξεων γραμμένο σε μια σελίδα από ασβέστη
Πόσο αυξήθηκε η θερμοκρασία της Αθήνας τα τελευταία χρόνια; Ποιες είναι οι πιο θερμές περιοχές της πόλης; Πώς θα αντιμετωπιστεί ο καύσωνας;
Λατέρνες, παγκάκια, γλάστρες και κολώνες φωτισμού σε μικρογραφία, στήνονται σε διάφορα σημεία
Χάρης Δούκας: «Δημιουργούμε σύγχρονους, ασφαλείς και ελεύθερους χώρους για τα παιδιά»
Το Πάρκο Σταύρος Νιάρχος μετατρέπεται σε μοναδικό σημείο συνάντησης
Ποιος δε θα ’θελε να ξεκινήσει από εδώ να κατακτήσει τον κόσμο;
20 ερωτήσεις για να πάρεις «πράσινη κάρτα» για τα ΝουΠου
Η επένδυση των 53 εκ. ευρώ σηματοδοτεί μια νέα εποχή για την Αθηναϊκή Ριβιέρα και τον ελληνικό τουρισμό
Ο μεγαλύτερος αθηναϊκός φόβος μου είναι να μην κολλήσω στην κίνηση και πεινάω
Αθηναίες διηγούνται στην Βικτωρία Γιαννάκη προσωπικές ιστορίες με σκοπό την γυναικεία ενδυνάμωση. Σκέψεις και θέσεις που ίσως αφορούν όλες-ους μας
Ξενάγηση σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά κέντρα της χώρας
Αναλυτικά η διαδικασία αιτήσεων και εγγραφών - Το πρόγραμμα δραστηριοτήτων
«Ένα πραγματικά συγκινητικό μουσείο το οποίο αγγίζει πολλές πτυχές της ανθρώπινης ζωής και δραστηριότητας στην αρχαιότητα»
Σε όλη την Κυψέλη τα τραπεζοκαθίσματα, σαν έρπης, εξαπλώνονται σε κάθε πεζοδρόμιο
Τι να κάνεις για να νιώσεις περισσότερο το καλοκαίρι στην πόλη ακόμα κι αν σε κυκλώνουν οι πολυκατοικίες
Εικόνες, ήχοι και δροσερά spots χωρίς εισιτήριο στην πόλη που βράζει
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.